VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

21.8.2016

Z oslavy narozenin festival: 10. Rousfest představil už jedenáct kapel

Rousínov /REPORTÁŽ/ – Psal se rok 1981, když vstoupili na hudební scénu brněnští Kerni. A přestože doba jejich největší slávy je nějakou dobu pryč, fanouškům na sobotním Rousfestu to rozhodně nevadí. Na bývalém fotbalovém hřišti v Rousínově to dávají najevo patřičně nahlas. Jubilejní ročník přehlídky rockových kapel sice očekává největší lákadla až v noci, krátce po poledni má nicméně také co nabídnout.

21.8.2016

Hudba Hradní stráže zahraje i Růžového pantera

Vyškovsko – Na svém kontě má téměř dvacítku zlatých a dva stříbrné slavíky. Za svou kariéru vydala přes deset studiových sólových alb. Brzy můžou muzikálovou Johanku z Arku nebo Carmen spatřit lidé ve Slavkově u Brna. Zpěvačka Lucie Bílá vystoupí na nádvoří tamního zámku první zářijovou sobotu.

18.8.2016

OBRAZEM: Telegraf posluchače na vyškovském náměstí i roztančil

Vyškov – Další vystoupení ze série Promenádních koncertů si ve čtvrtek navečer mohli užít lidé na Masarykově náměstí ve Vyškově. Tentokrát ho rozezněly tóny country a bluegrassové kapely Telegraf z Uherského Hradiště.

17.8.2016

Trojrozměrný Vyškov se ukáže v hlavním městě. Spolu s místními umělci

Vyškov, Praha – Kdo v následujících dvou týdnech vyrazí do Prahy, neměl by minout Galerii Lapidárium v Rámové ulici v Praze 1. Od čtvrtka do 3. září v ní budou vystavovat svá díla dva vyškovští umělci.

12.8.2016

Rousínov ožije. Rockový Rousfest oslaví deset let

Rousínov – Před lety začínal jako podstatně menší soukromá akce. Letošní jubilejní desátý ročník pojme vyškovská kapela Maggots, která je organizátorem festivalu, tak jako už je zvykem, ve velkém. Na Rousfestu tak vystoupí hned deset skupin s žánry od klasického rocku až po jeho nejtvrdší mutace.

3.8.2016

OBRAZEM: Filmové hvězdy první republiky září v bučovickém muzeu

Bučovice – Herecká šatna, dobová móda, osobní věci patřící například Zitě Kabátové, Soně Červené nebo Oldřichu Novému i originály filmových plakátů a dobových karikatur. To je výstava Hvězdy stříbrného plátna, která je v současnosti k vidění v Muzeu Bučovice.

1.8.2016

Krvelační upíři v čele s Draculou obsadili podzemí slavkovského zámku

Slavkov u Brna – Smyšlené i reálné bytosti z dávné minulosti. Děsivé zážitky a příběhy, ze kterých zamrazí. Nejen s nimi se nyní můžou seznámit návštěvníci podzemí slavkovského zámku, které se proměnilo v děsivý domov krvelačných upírů.

31.7.2016

Ve Slavkově začne týdenní filmový festival, Vyškov čeká koncert kapely Queen

Vyškovsko – Sedm filmů, mezi nimi třeba oscarový Revenant: Zmrtvýchvstání nebo Marťan se sedmi nominacemi na letošní Oscary. Nejen to nabídne týdenní Letní filmový festival ve Slavkově u Brna.

29.7.2016

OBRAZEM: Vyškovské letiště po roce opět obsadili příznivci punku

Vyškov – Nepříliš vydařené počasí zatím příznivcům punkové hudby nevadí. I podle organizátora festivalu Pod Parou, který ve Vyškově odstartoval ve čtvrtek a skončí v noci na neděli, Tomáše Kolkopa všechno funguje, jak má. „Žádné nečekané problémy nebyly," sdělil pořadatel.

25.7.2016

Četníci se vrátili na stanici, natáčení nového seriálu finišuje

Lesní Hluboké, Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Dva roky práce, více než sto šedesát herců, patnáct stovek komparzistů, ze zvířat opice či varan a natáčecí místa jako zámek Lednice, zřícenina Cornštejn či mlýn Štampach. Tyto a další zajímavosti provázejí nový seriál Četníci z Luhačovic, který Česká televize odvysílá příští rok.

23.7.2016

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

23.7.2016

Letiště ovládnou punkeři. Zase bude 4 dny Pod Parou

Vyškov – Pestrobarevná číra, neobvyklá móda a specifický způsob života. Poklidné vody Vyškova se zase na pár dní rozvíří. Ulice města opět zpestří skupinky punkerů. Příští týden startuje další ročník punkrockového festivalu Pod Parou na letišti ve vyškovských Marchanicích. Letos však s novinkou. Festival nepotrvá až do neděle. Na druhou stranu začne už ve středu.

2.7.2016

OBRAZEM: Výtvarník vyrábí dřevěné plastiky od mládí. Teď jsou k vidění v kapli

Vyškov – Práce se dřevem ho zaujala už v mládí. Z koníčka se postupně stala práce na celý úvazek. Nyní si můžou dřevěné plastiky Zdeňka Zapletala prohlédnout návštěvníci kaple svaté Anny ve Vyškově. „Vystavoval ale i v Praze a Brně. Má za sebou spoustu seminářů a spolupracoval také s amatérskými umělci, kteří se sdružovali při vyškovském Městském kulturním středisku," přiblížila pracovnice Muzea Vyškovska Ivana Fleková. Plastiky jsou v kapli k vidění už jen v neděli od tří do pěti odpoledne.

27.6.2016

OBRAZEM: Malíř Hlaváč představuje 230 pohledů na zvířata

Rousínov – Cestuje po celém světě. Atmosféru a dojem z toho, co zažívá, malíř Václav Hlaváč zaznamenává pouze tužkou. S obrazy pak dál pracuje v ateliéru, kdy používá hlavně akvarelovou techniku. Některá jeho díla mohli loni obdivovat návštěvníci Turistického informačního centra ve Vyškově. Několik posledních výstav pořádal na Staré radnici v Rousínově.

15.6.2016

Vyškovští umělci se představí v Praze. Vystavovat budou v Lapidáriu

Vyškov – Studentka šestého ročníku brněnské fakulty výtvarných umění Barbora Kachlíková se svými obrazy a sochař a řezbář Tomiš Zedník, který vytvořil například betlém pro Masarykovo náměstí. Ten naopak se svými dřevěnými sochami a plastikami. Dva umělci z Vyškova, kteří vyrazí do Prahy.

2.6.2016

Bučovický sbor Colori si z Litomyšle dovezl zlato ze soutěže uměleckých škol

Bučovice – Zlato a k tomu ještě Cenu za příkladný hudební projev. To si přivezl bučovický sbor Colori z Litomyšle, kde se v uplynulých dnech konalo ústřední kolo národní soutěže pěveckých sborů základních uměleckých škol.

16.5.2016

Bučovický sbor Colori má Zlaté pásmo a míří do finále

Bučovice – Dvakrát absolutním vítězem, navíc s postupem do ústředního kola. Takové úspěchy sklidil v uplynulých týdnech pěvecký sbor Colori, který funguje při Základní umělecké škole Arthura Nikische v Bučovicích.

13.5.2016

OBRAZEM: Na Hanáckém dni zatancovali i folkloristé z Michalovců

Vyškov – Tanečníci v krojích ovládli v pátek odpoledne vyškovské Masarykovo náměstí. Poté, co vedení radnice předalo právo Rychtářovské chase, začal program už tradičního Hanáckého dne. Na začátku vystoupily místní folklorní soubory Rychtářovská chasa, Klebetníček a Trnka.

12.5.2016

Vyškovanům zazpíval i Vladimír Hron. Při koncertu Ústřední vojenské hudby

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Založen byl v roce 1950 jako reprezentační těleso v oboru dechové hudby. Za dobu své existence už několikrát spolupracoval s předními skladateli a dirigenty. Ve čtvrtek odpoledne se pak orchestr Ústřední vojenská hudba Armády České republiky představil i veřejnosti na vyškovském Masarykově náměstí. A to při příležitosti oslav Dne rodiny.

10.5.2016

Herec Igor Bareš bude číst ve vyškovské kapli. Dorazí na Noc literatury

Vyškov - Vyvrátit mýtus, že čtení knih je pouze doménou žen. To je aktuální snaha vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. Právě proto nese projekt Noc literatury ve Vyškově podtitul Muži (nejen) čtou. „Cílem je představit literaturu na netradičních místech. Pro letošní rok jsme tak zvolili kapli svaté Anny v Dukelské ulici. Výběr knih autorů z celé Evropy představí Vyškované Petr Muzikář, Alexandr Novák, Jan Řezníček a Dalimil Ševčík. Kromě nich k nám dorazí předčítat i herec Národního divadla v Praze Igor Bareš. Navíc jejich přednesy úryvků obohatíme hudbou," lákala za knihovnu její pracovnice Zdeňka Adlerová.

30.4.2016

Město převedlo cimbál na kapelu Kalečník

Rousínov – Rousínovská radnice zakoupila cimbál v roce 2009, a to pro tamní základní uměleckou školu. Sloužit měl hlavně pro výuku. „Ze začátku o něj byl ze strany žáků zájem, ale postupem času začal upadat. Využívali jsme ho tak my, od města jsme si ho pronajímali," popsal primáš kapely Kalečník Pavel Švejnoha.

26.4.2016

Vyškovský sbor zazářil v soutěži. Porota pochválila i repertoár

Vyškov – Vyhlašuje ji ministerstvo školství, je určená pro základní umělecké školy a koná se jen jednou za čtyři roky. Letošní příležitosti zazářit v soutěži ve sborovém zpěvu se chopil také Pěvecký sbor Základní umělecké školy Vyškov.

22.4.2016

OBRAZEM: Umělci z Vyškovska zahájili výstavní sezonu v Rousínově

Rousínov – Poprvé se setkal se spojením ohně a hlíny v dětství. Jako malý kluk si nechal vypálit hliněnou kuličku v kamnech v kuchyni. Postupem času začal vyrábět keramické figurky. A ty nejraději lulečský tvůrce plastik a keramiky Jaromír Kotisa ztvárňuje s pohybem rukou. „Ten je u figury hodně důležitý, protože jinak je taková statická," nechal se kdysi slyšet Kotisa.

21.4.2016

OBRAZEM: Kouzelnické Bradavice ve Slavkově? Harry Potter se nastěhoval na zámek

Slavkov u Brna – Bertíkovy lentilky, obludné obludárium, kouzelnické hůlky, erby školních kolejí nebo kouzelnické peníze. Výstavní prostory slavkovského zámku se proměnily v kouzelnické sídlo Bradavic. Populární Harry Potter s sebou přivezl nejen své kamarády, ale hlavně unikátní předměty ze světa spisovatelky J. K. Rowlingové.

19.4.2016

Karel Gott revival Morava slaví 10 let. Kalkul je duu cizí

Bučovice, Slavkov u Brna – Deset let od založení oslaví v kasematech slavkovského zámku. Duo Karel Gott revival Morava tvoří zpěvák Josef Bouda a klávesista a zpěvák Radek Verner. Od roku 2006 jsou napevno spojení s regionem, koncertovali ale na nejrůznějších místech Česka a Slovenska, vystupovali i v Polsku, a dokonce dvakrát v exotické Dubaji. „Když něco trvá deset let, tak to asi nějakým způsobem musí fungovat a naplňovat. A to nejen nás, ale hlavně ty, na které je to zacílené. V rámci revivalu, když si to uvědomím, se nám daří mimořádně," bilancuje Bouda.

12.4.2016

Koncert k jubileu. Zazní i skladby z Dočkalova dětství

Rousínov – Uplatnění našel nejen v uměleckých oborech, blízké jsou mu také sportovní, vědecké a cestovatelské. Radek Dočkal o sobě tvrdí, že spektrum svých zájmů má zřejmě zakódované v DNA. „Chci se pokud možno dozvědět o všem všechno," usmívá se Dočkal, který mezi hlavní celoživotní zájem řadí hudbu. V té působí jako dirigent, flétnista, skladatel, badatel, recenzent, porotce, klavírista, cembalista, zpěvák, pedagog, popularizátor a odborný poradce.

3.4.2016

Byl neskutečně tvůrčí, vzpomíná na vyškovského rodáka Borise Hybnera Dorazil

Vyškov, Praha – Dramatik, režisér, pedagog a hlavně brilantní mim, jenž za své celoživotní dílo v oboru pantomimy obdržel v roce 2010 cenu Thálie. Tím vším byl Boris Hybner, který se narodil 5. srpna 1941 ve Vyškově. Zemřel v sobotu ve věku čtyřiasedmdesáti let. Na léta přátelství s ním zavzpomínal pro Vyškovský deník Rovnost dirigent vyškovského Big bandu Tomáš Dorazil starší. „Moje první setkání s Borisem bylo sportovní, oba jsme měli rádi atletiku a u ní jsme se také na hřišti vyškovské sokolovny spřátelili. To bylo v roce 1959," uvedl Dorazil.

31.3.2016

Trdlinky i Divadelní dny. Na prknech Vyškovska bude živo, soubor zahraje Kytici

Vyškovsko – Mikulášovy patálie, Alenka v říši divů, O dvanácti měsíčkách. Už jen letmý pohled na program letošních Trdlinek napovídá, v jakém duchu se ponesou: děti budou cestovat Z pohádky do pohádky. Na své si přijdou ti nejmenší, pomoct však můžou i maturantům. Ti, kterým se nechce louskat povinnou četbou, můžou vyrazit na Kytici.

31.3.2016

V anketě uspěli i divadelníci. Lidé ocenili Sluhu dvou pánů i My Fair Lady

Vyškov – Přes pět set sedmdesát filmových projekcí a osmaosmdesát kulturních pořadů si mohli loni lidé vychutnat díky Městskému kulturnímu středisku Vyškov. To pak už tradičně vyhlásilo soutěž o nejoblíbenější a nejnavštěvovanější akce uplynulého roku.

22.3.2016

Čtení z Bible: u lidí chybí důvěra, říká organizátor

Vyškov – Křesťanství je dnes odsunuté na druhou kolej. Pokoušíme se zviditelnit a aktualizovat jeho poselství. To říká organizátor vyškovského Čtení z Bible, které se bude ve středu konat před Knihovnou Karla Dvořáčka. Přístup k lidem jim prý komplikují pouliční prodejci a výběrčí různých sbírek. „Sice už z ulice trochu vymizeli, ale obezřetnost lidí týkající se toho, co se to vlastně děje a co nabízíme, je veliká. Letáček jsou ještě ochotní si vzít, ale zastavit se a poslouchat, to už je pro ně obtížnější krok. A ne každý ho udělá," popsal organizátor setkání Jaroslav Černoch.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení