VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

26.5.2015

Sušilův Rousínov se blíží. Na festivalu vystoupí i Hradišťan

Rousínov - Osobnost katolického kněze a teologa Františka Sušila patří neodmyslitelně k jeho rodnému Rousínovu. Letos uplyne 211 let od chvíle, kdy tento představitel českého národního obrození přišel na svět. A jak už se stává tradicí, opět se k výročí chystá folklorní festival Sušilův Rousínov. Jeho hlavním lákadlem bude letos vystoupení proslulého folklorního souboru Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici.

24.5.2015

OBRAZEM: Na návštěvnosti Majálesu se podepsalo počasí

Vyškov – Přestože na facebookových stránkách měla událost potvrzenou účast od stovek lidí, nakonec jich branami vyškovského pivovaru prošel jen zlomek z nich. Šestý ročník akce Vyškovské Majáles, letos poprvé dvoudenní přehlídky různých žánrů a kapel, lidi příliš nelákal. Lví podíl na tom mělo deštivé a chladné počasí, které k venkovní zábavě příliš nevybízelo.

21.5.2015

Jedenáctá Vyškovská muzejní noc: oheň, tanec, kvíz i šermíři

Vyškov – Že v muzeu na zábavu člověk nenarazí? I když instituce platí hlavně za to, že nabízí poučný a vzdělávací charakter, o tom, že napětí, vtip a rozptýlení se dá najít také tam, se zájemci můžou přesvědčit už v pátek. Muzeum Vyškovska pořádá jedenáctý ročník Vyškovské muzejní noci.

20.5.2015

Známí umělci zhlédli vlastní díla v podání drnovických ochotníků

Drnovice – Loni to bylo Sto dukátů za Juana od Vladimíra Dvořáka, předloni Nejkrásnější válka, kterou napsal Vladimír Renčín. Letos se Osvětová beseda Drnovice a její ochotnický soubor pustili do další klasiky, a to divadelní hry Jaroslava Vrchlického Jedna noc na Karlštejně. Premiéru už mají úspěšně za sebou, avšak čekají je ještě tři reprízy.

16.5.2015

Vyškovské Majáles: přijede písničkář Schmitzer i United Flavour

Vyškov – Poprvé dvoudenní, se zajímavými novinkami a ještě zajímavějšími kapelami. Vyškovské Majáles vstupuje do svého šestého ročníku, na dvou pódiích se příští pátek a sobotu představí víc než dvacet dýdžejů a třináctka kapel.

28.4.2015

Ve Slavkovském mementu se utkalo 111 prozaických prací

Slavkov u Brna - Ročník plný jedniček: tak se dá označit letošní Festival literatury faktu Slavkovské memento. Koná se pojedenácté a účastní se ho tentokrát 111 prozaických a 61 výtvarných prací. V úterý krátce po jedenácté hodině bude v Historickém sále zámku ve Slavkově u Brna slavnostně zahájený.

18.4.2015

Muzeum Vyškovska chystá rekonstrukci nádvoří i lepší ochranu svých sbírek

Vyškov – Kulturní památky dostanou od Jihomoravského kraje skoro 11 milionů na opravy a vylepšení bezpečnostního zařízení. Peněz se dočká i Muzeum Vyškovska. Dostane jich nejvíc, protože budou směřovat hned na dva projekty.

8.4.2015

Festival Pod parou: Vyškov se stane centrem punkerů, sjedou se jich tisíce

Vyškov – Dvanáct let byla Moravská Třebová léto co léto Pod parou. Teď to má být Vyškov. Řeč je o největším punkovém festivalu v České republice, na nějž se sjíždí tisíce příznivců svérázného stylu hudby a života. Pod parou se má letos poprvé uskutečnit mimo své rodné město, a to konkrétně na vyškovském letišti. Může za to bláto loňského roku i plný kulturní program v jiných městech.

24.3.2015

Recykliteratura: obrazy udělají z výstřižků vyřazených novin i knih

Vyškov – Nejdřív se z novin, časopisu nebo knihy vystřihne obrázek. Nejlépe nějaký starší, černobílý. A pak je potřeba najít a vystřihnout text, který k němu nejlépe pasuje. To je smysl takzvané recykliteratury.

23.3.2015

Saxofonista v Besedním domě vyjádří náladu ulic

Vyškov – Saxofon, trubka, pozoun, klarinet nebo kontrabas. Na nástroje, typické pro jazz, si už návštěvníci vyškovského Besedního domu zvykli. Další jazzový večer na ně čeká už po víkendu. Do města přijede britský saxofonista, skladatel a producent Ian Ritchie.

17.3.2015

Janoušek zve na Vítání jara. Pokřtí CD, přijede i Robert Křesťan

Nížkovice - Počátkem osmdesátých let pronikl do společnosti Nohaviců a Plíhalů, předtím psal písničky pro brněnská netradiční divadla. Na folková pódia začal vyjíždět ve dvojici s Lubošem Vondrákem. Pak pokračoval sólově.

4.3.2015

Region bude mít další sbírku: ze stovek básní z pohlednic

Drnovice - Život je černý a bílý. Název nové sbírky, která už za několik málo dní spatří světlo světa. Jde o verše Brňana Zbyňka Ulčáka, které na pohlednicích a v esemeskách posílal svému příteli, předsedovi Drnky Pavlu Klvačovi.

27.2.2015

Názor na Islám před 75 lety? Sepsal jej katolický kněz

Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Lidé se prý bojí trénovat svou paměť na veřejných kurzech. Třeba takových, jaké pravidelně pořádá vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka. Jak tvrdí její pracovnice Zdeňka Adlerová, mají strach, že si jejich okolí bude myslet, že jsou jednoduše hloupí. Přesvědčit případné zájemce o opaku chce knihovna i při příležitosti celostátní akce Březen měsíc čtenářů.

16.2.2015

Lákadla do Muzea Vyškovska? Zrestaurují cenný rám obrazu i orchestrion

Vyškov – Sice jde o stotisícové položky, jejich výdej však za to stojí. Umožní totiž obdivovat historické skvosty nejen současným, ale i budoucím generacím. Muzeum Vyškovska proto chystá i pro letošek hned několik restauračních pra­cí.

15.2.2015

Ivanka mění promítací dny. Chystá se i filmový festival

Ivanovice na Hané – Mizerná návštěvnost. Přesně ta nedala spát vedoucímu ivanovického kina i vedení města. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, v jednu chvíli nad budoucností kina Ivanka visel pořádný otazník. Hrozilo i úplné zavření. Jasno mělo být po podzimních komunálních volbách. Kino však dál zve na nevšední zážitky, alespoň pro letošní rok.

29.1.2015

Novou expozici Muzea Vyškovska oživí i zvuky přírody

Vyškov – Neodpovídala současným trendům prezentace a byla zastaralá i obsahově. Přestože výstava představující přírodu regionu byla dlouhodobě součástí stálé expozice vyškovského muzea, zhruba před dvěma lety ji pracovníci odinstalovali. A nyní připravují novou, interaktivní.

24.12.2014

Kapela Forrest Jump zahraje v bučovickém klubu. Poprvé akusticky

Bučovice – Je to „hártrok", říká Josef Michálek zvaný Pepa, když má popsat hudební žánr, který vyznává jeho kapela Forrest Jump. Vzápětí však dodává, že první slovo není hard, tedy drsný, ale hearth, což znamená srdeční. Jaký je v tom rozdíl, se může každý, kdo bude mít zájem, přesvědčit v sobotu v Bučovicích, kde kapela v místním klubu Coco Jumbo v osm hodin večer odstartuje svůj první akustický koncert.

6.12.2014

Vánoční koncerty? Zahraje Ondráš, Čechomor i bluegrassový Cop

Jižní Morava – Neseme vám tu novinu. Vánoční koncert. Metalové Vánoce. I když pojetí každého z koncertů zastřešuje jiný název, všechny spojuje jediné – předvánoční a vánoční čas termínu konání a zpravidla i set písní hraný u příležitosti těchto svátků.

1.11.2014

OBRAZEM: Otec a dva synové vystavují obrazy na slavkovském zámku

Slavkov u Brna – Příjmení Malina už necelý měsíc vchází ve Slavkově u Brna a okolí víc ve známost díky nové výstavě obrazů v zámeckém Rubensově sálu. Ta nese název Tři, neboť tolik umělců a ke všemu z jedné rodiny tam nyní představuje svoje díla.

12.9.2014

Kapela Fall A Prey pokřtí desku. U piva

Vyškov – Hudební fanoušci nejen z Vyškovska můžou v sobotu zamířit do areálu vyškovského pivovaru. Kromě pěnivého moku se dočkají i kulturního zážitku. Během jednodenního festivalu domácí trashmetalové kvarteto Fall A Prey pokřtí své nové album Torture Box. Jeho hlavním motivem jsou lidská utrpení vměstnaná do jedenácti příběhů, tedy jednotlivých skladeb.

27.8.2014

Výtečníci opráší hru, Apollo chystá pohádku o Zubejdě

Vyškovsko – Reprízy, účast na festivalech a několik novinek. Divadelní soubory z Vyškovska už se připravují na nadcházející sezonu. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, blýsknout se před diváky chtějí členové vyškovského spolku Haná, kteří k oslavám 150. výročí založení chystají svoji verzi slavného muzikálu My Fair Lady v doprovodu živé hudby. Pozadu ovšem nezůstanou ani jejich kolegové z jiných částí regionu.

24.8.2014

Bučovický festival obohatí vystoupení Lábuse i Fialové

Bučovice – Trend přitáhnout do Bučovic každoročně několik zvučných hereckých jmen pokračuje také letos. Známí herci budou spolu s amatérskými milovníky divadla znovu bavit diváky Ochotnického festivalu Miroslava Doležala. Přehlídka věnovaná osobnosti bučovického rodáka a dlouholetého člena činohry Národního divadla, který zemřel na jaře roku 2009, už zná termín konání.

17.8.2014

OBRAZEM: Vyškovskou pouť rozproudil zpěvák Bende

Vyškov – Krev do žil vehnal v neděli po obědě divákům postávajícím u pódia na vyškovském Masarykově náměstí zpěvák Petr Bende. Jeho asi hodinový koncert, při němž hudebník i zavzpomínal na své první setkání s Vyškovem, byl součásti programu Vyškovské pouti 2014, která od pátku hýbala městem.

6.8.2014

Fall A Prey: Vychytali jsme mouchy, tempo bude svižnější

Vyškov /ROZHOVOR/ - Slova uznání od kritiků, podpora od fanoušků, povedené debutové album i videoklip. To všechno už má na kontě thrash-metalová partička Fall A Prey. Českoněmecká formace s kořeny ve Vyškově, kde se také konají její zkoušky, přidá co nevidět další hudební počin. V poslední fázi dokončení nového alba je také lídr kapely Tomáš Čech.

1.8.2014

Festival v zámeckém parku uvítá Šmouly i hrošici Glorii

Slavkov u Brna - Prožít devět srpnových večerů ve společnosti Taťky Šmouly, vesnické klepny Horáčkové, závodníka Nikiho Laudy, Kmotra Mrázka či hrošice Glorie nabízí od soboty do konce příštího týdne Zámek Slavkov-Austerlitz. Už popáté v řadě totiž zdejší zámecký park přivítá Letní filmový festival, který ve svém programu promítne pod širým nebem snímky jako Příběh Kmotra nebo Babovřesky.

19.7.2014

Literární erotiku vytlačují hororové příběhy

Jižní Morava - Léto a kniha. Pro mnohé je to stejně nerozlučné spojení jako fotbal a pivo nebo kafe a cigareta. A stejně jako mají kuřáci elektronické cigarety, využívají čtenáři hlavně v létě elektronické knihy. Nic neváží a člověk si jich může na dovolenou odvézt, kolik chce.

16.7.2014

Monty Python: živě, naposledy, a přece poprvé

Jižní Morava – Dohromady mají 358 let a netají se tím, že někdo z nich může při představení umřít. Také proto si k pódiu přizvali lékaře. I to je specifický humor britské komediální skupiny Monty Python, která se v neděli – poprvé v přímém přenosu, představí i jihomoravským divákům. Společné vystoupení pěti žijících členů skupiny je jejich prvním od roku 1982 a údajně také posledním. Spolu s pěti kiny na jižní Moravě inscenaci promítne dalších 1495 kin z celého světa.

19.6.2014

OBRAZEM: Výstava přenáší do světa japonských gejš a samurajů

Vyškov – Muzeum Vyškovska hostí v těchto dnech výstavu Národního muzea Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nazvanou Gejša a samuraj. Závan východní kultury návštěvníci ucítí při pohledu na různé malby a dřevořezy, soupravy samurajských mečů, oděvů i zbroje, ženy se můžou pokochat vějíři, slunečníky nebo kimony. K vidění je do 13. července.

10.6.2014

Peníze na letošní Zpívejfest: 200 tisíc z krajské pokladny

Vyškov – Festival, který má mezinárodní dosah. To je přehlídka dětských pěveckých sborů Zpívejfest, která se už osmým rokem, jako tradičně v polovině září, bude konat ve Vyškově. Pořádá ho Městské kulturní středisko Vyškov, které už nyní ví, z jakých peněz ho zaplatí.

9.6.2014

Ve Vyškově zazpívá Helena Vondráčková. Zbývají dvě stovky lístků

Vyškov – Kariéru odstartovala v roce 1964. Během své bezmála padesátileté kariéry nazpívala víc než jeden a půl tisíce písní, z nichž se stovky staly hity. Zhruba dvacet let její songy obyvatelé Vyškova slýchali jen z rádií nebo přehrávačů. V úterý mají jedinečnou šanci vidět i slyšet jednu z nejúspěšnějších českých zpěvaček, Helenu Vondráčkovou, naživo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení