VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

19.7.2014

Literární erotiku vytlačují hororové příběhy

Jižní Morava - Léto a kniha. Pro mnohé je to stejně nerozlučné spojení jako fotbal a pivo nebo kafe a cigareta. A stejně jako mají kuřáci elektronické cigarety, využívají čtenáři hlavně v létě elektronické knihy. Nic neváží a člověk si jich může na dovolenou odvézt, kolik chce.

16.7.2014

Monty Python: živě, naposledy, a přece poprvé

Jižní Morava – Dohromady mají 358 let a netají se tím, že někdo z nich může při představení umřít. Také proto si k pódiu přizvali lékaře. I to je specifický humor britské komediální skupiny Monty Python, která se v neděli – poprvé v přímém přenosu, představí i jihomoravským divákům. Společné vystoupení pěti žijících členů skupiny je jejich prvním od roku 1982 a údajně také posledním. Spolu s pěti kiny na jižní Moravě inscenaci promítne dalších 1495 kin z celého světa.

19.6.2014

OBRAZEM: Výstava přenáší do světa japonských gejš a samurajů

Vyškov – Muzeum Vyškovska hostí v těchto dnech výstavu Národního muzea Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nazvanou Gejša a samuraj. Závan východní kultury návštěvníci ucítí při pohledu na různé malby a dřevořezy, soupravy samurajských mečů, oděvů i zbroje, ženy se můžou pokochat vějíři, slunečníky nebo kimony. K vidění je do 13. července.

10.6.2014

Peníze na letošní Zpívejfest: 200 tisíc z krajské pokladny

Vyškov – Festival, který má mezinárodní dosah. To je přehlídka dětských pěveckých sborů Zpívejfest, která se už osmým rokem, jako tradičně v polovině září, bude konat ve Vyškově. Pořádá ho Městské kulturní středisko Vyškov, které už nyní ví, z jakých peněz ho zaplatí.

9.6.2014

Ve Vyškově zazpívá Helena Vondráčková. Zbývají dvě stovky lístků

Vyškov – Kariéru odstartovala v roce 1964. Během své bezmála padesátileté kariéry nazpívala víc než jeden a půl tisíce písní, z nichž se stovky staly hity. Zhruba dvacet let její songy obyvatelé Vyškova slýchali jen z rádií nebo přehrávačů. V úterý mají jedinečnou šanci vidět i slyšet jednu z nejúspěšnějších českých zpěvaček, Helenu Vondráčkovou, naživo.

7.6.2014

Festivaly: mladé kapely si účast musí teprve vybojovat

Vyškovsko – Pavel Žalman Lohonka, Kern, UDG, Vilém Čok, Rimortis. I když o slávě loňských britských taháků Deep Purple by si mohli nechat jen zdát, letos platí za to nejlepší, co hudební festivaly na Vyškovsku nabídnou. Lidé si můžou plnit diáře, každý měsíc je čeká minimálně jedna protančená noc.

26.4.2014

OBRAZEM: Síň Aloise Musila je po čase zpátky v muzeu

Vyškov – Návštěvníci, kteří od loňského září zavítali na prohlídku Muzea Vyškovska, byli ochuzení o jednu expozici o Síň Aloise Musila, orientalisty považovaného za jednu z nejvýznamnějších osobností Vyškova. Vedení instituce ji odinstalovalo, aby ji následně rozšířilo. Právě v sobotu lidem představí výsledek víc než půlroční práce.

17.4.2014

Výstava ukáže utajeného Josefa Petrofa i klavír na kličku

Vyškov – Vyškov je zase o něco atraktivnější pro turisty. Děkovat může Jiřímu Berčíkovi, který propadl vášni sbírání klavírů. Během zhruba dvou let se mu podařilo nashromáždit zajímavé kousky z různých historických období a rozhodl se je ukázat lidem.

6.4.2014

Vyškovské divadelní soubory postupují na přehlídky

Vyškov – Hodiny strávené nad učením textů i na divadelních prknech při zkouškách se vyplatily. Alespoň vyškovským divadelním souborům Trdla a Netrdlo, které působí pod občanským sdružením Thalia a Městským kulturním střediskem Vyškov. Oba totiž získaly doporučení na postup na celostátní přehlídky.

18.3.2014

My Fair Lady? Herce čeká přes půl roku zkoušení

Vyškov - Vyškovská divadelní prkna zažijí po šesti letech představení s živým orchestrem. Svým divákům ho dopřeje Divadlo Haná, které ve městě funguje už 150 let, prostřednictvím muzikálu My Fair Lady. Jeho nastudování se stane součástí oslav jubilea, které se budou konat po celý zbytek roku.

14.3.2014

Vyškovský festival Trdlinky zavede hosty do vesmíru

Vyškov – Velký třesk. Spojení, které je známé zejména ve spojitosti s vývojem vesmíru, nyní vejde do povědomí Vyškovanů i v jiné souvislosti. Velký divadelní třesk, což je podtitul letošní, čtrnácté dětské divadelní přehlídky Trdlinky, rozezvučí v pátek a sobotu prostory Besedního domu ve Vyškově. Jako tradičně ho bude pořádat Občanské sdružení Thalia Vyškov a městské kulturní středisko.

13.3.2014

Zámek ve Slavkově u Brna přivítá Nohavicu i Partičku

Slavkov u Brna - Písně jako Těšínská, Kometa, Tři čuníci nebo Milionář a Ladovská zima už v tuzemsku v podstatě zlidověly a lidé je můžou slyšet jak na školních besídkách, tak u táborových ohňů. Návštěvníci slavkovského zámku ovšem budou mít letos jedinečnou příležitost poslechnout si přímo autorské podání. Písničkář Jarek Nohavica tam bude v červnu koncertovat.

24.2.2014

Březen bude divadelní, zahájí ho Truffaldino

Slavkov u Brna, Vyškov - Bezmála tři měsíce je slavkovské Společenské centrum Bonaparte v majetku města. Zažilo první dílčí zatěžkávací zkoušky, třeba vánoční koncert nebo městský ples. A už chystá první několikadenní festival. Letošní kulturní sezonu ve městě totiž pomyslně zahájí Slavkovské divadelní dny.

23.2.2014

Miroslav Donutil: Provázek je moje divadlo, vracím se tam domů

Brno /ROZHOVOR/ - Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana a také proto, že už o tom delší dobu uvažoval, dal loni v létě po třiadvaceti letech ze souboru okamžitou výpověď. V této sezoně se herec Miroslav Donutil vrací do brněnského Divadla Husa na provázku, kde zkouší roli skladatele Salieriho v inscenaci Amadeus. Postavu jeho protivníka Mozarta si navíc střihne hercův syn Martin. „Těším se, že se společně potkáme na jednom jevišti v takto velkých rolích," říká třebíčský rodák.

23.1.2014

OBRAZEM: Říkal si Hurikán, zpívali Vyškované s Daliborem Jandou

Vyškov – Zpěvák, který v druhé polovině osmdesátých let porážel v žebříčcích popularity Karla Gotta, se ve čtvrtek večer představil vyškovským fanouškům. Populární zpěvák, skladatel a textař Dalibor Janda představil v Besedním domě v rámci turné k výročí svých loňských šedesátin hity jako Hráli jsme kličkovanou, Žít jako kaskadér, Hurikán, Kde jsi? nebo Oheň, voda, vítr. Držitel tří ocenění Zlatý slavík vystoupil se svým typicky chraplavým hlasem v doprovodu kapely Prototyp a s dcerou Jiřinou. Vyškovany potěšil i svou modrou dvojkrkou kytarou.

5.1.2014

Divadelnice z Krásenska: Když je v sále ticho, znervózníme

Krásensko /REPORTÁŽ/ – Premiéra nové hry se ochotníkům z Krásenska vydařila. Kdo ji nestihl, nemusí zoufat, v plánu je hned patnáct repríz po celém Vyškovsku.

4.1.2014

Divadelní premiéry roku lákají na hity Karla Svobody i Žida Polívku

Jižní Morava – Bolek Polívka jako lichvářský Žid, nesmrtelné melodie z muzikálu Noc na Karlštejně na Biskupském dvoře, otec a syn Donutilové v souboji geniality a průměrnosti či národní hrdinka Maryša zobrazená jako oběť vlastní tvrdohlavosti. Premiéry roku 2014 v divadlech na jižní Moravě, které Deník Rovnost nabízí v souhrnném přehledu, slibují nové interpretace klasiky i současné moderní hry.

2.1.2014

Smršť letošních koncertů odstartují Smokie a ukončí je Landa

Brno – Bryan Adams, Smokie, Gregory Porter, Johnny Winter či Vanilla Fudge. Legendární interprety a hudební kapely přivítají v roce 2014 brněnské haly a koncertní sály. Deník Rovnost představuje výběr nejvýznamnějších hudebních událostí, které rok 2014 nabídne.

14.12.2013

OBRAZEM: Sokolský dům rozzářila výstava obrazů

Vyškov – Návštěvníci, kteří zamíří do vyškovského kina Sokolský dům, můžou svoje oko potěšit kromě pohledu na herce a herečky na plátně i výstavou obrazů. Svou tvorbu tam znovu představuje Lucie Lališová. Barevené akrylové obrazy si zájemci navíc můžou koupit

23.11.2013

Bučovický vánoční koncert oslaví také Alexandrovce

Bučovice – Na houslového virtuose světového formátu Michaela Hejče letos lákají pořadatelé bučovického vánočního koncertu. „Jde o umělce, který je označovaný za českou Vanessu Mae. Spolupracoval například s Céline Dion," přiblížil pracovník bučovického informačního a kulturního střediska Josef Bouda.

18.11.2013

OBRAZEM: Švábeničtí školáci vystavují v muzeu

Švábenice – Obecní vlastivědné muzeum ve Švábenicích se rozhodlo věnovat výstavní síň v přízemí výtvorům místních školáků. Na výstavě pojmenované Život kolem nás očima dětí jsou k vidění jejich práce za několik uplynulých měsíců. Přístupná je do 2. března každou sobotu, neděli a svátky od dvou do pěti hodin odpoledne.

17.11.2013

Vystříhal na půl milionu betlémových postav

Švábenice /REPORTÁŽ/ – Tisíc pětatřicet obyvatel má městys Švábenice. Kdyby jich měl o dvě stovky méně, na každého z nich by připadal jeden betlém. Přes padesát let je sbíral místní rodák Libor Pištělka a právě se mu plní jeho velké přání: vystavit je všechny pod jednou střechou. Švábenické muzeum je od soboty zřejmě jediným místem v republice, které se může pyšnit stálou expozicí čítající přes osm set kusů hlavně papírových betlémů pocházejících z několika koutů Evropy.

13.11.2013

Studenti se seznámí s hrůzami diktatury. Díky filmu

Vyškov – Nezisková organizace Člověk v tísni pořádá už devátým rokem celorepublikový projekt nazvaný Příběhy bezpráví - měsíc filmu. Akce se zúčastní i vyškovské školy.

31.10.2013

Vyškov ožije festivalem. Trdloviny chtějí hlavně bavit

Vyškov - Divadlo je lék. Takové téma si vybral už osmnáctý ročník vyškovského divadelního festivalu Trdloviny. Znovu ho pořádá občanské sdružení Thalia. Zájemci se ho dočkají už v pátek a v sobotu v Besedním domě.

11.10.2013

Díky speciální diashow Vyškovští poznají Mexiko

Vyškov - Nejnovější fotograficko-filmová diashow Kateřiny a Miloše Motani napříč celým Mexikem přijede také do okresního města. „Je to země, kde pevnina, ostrovy i moře oplývají nesmírnými přírodními poklady. A na každém rohu prodávají tacos," představila s úsměvem Kateřina Motani s tím, že návštěvníky setkání čeká také losování o zajímavé ceny.

9.10.2013

Oldřich Navrátil zahraje v Drnovicích. Měštana holdujícího alkoholu

Drnovice - Jako měšťan, který se velmi rád napije alkoholu, se už tuto sobotu představí český divadelní, filmový i televizní herec Oldřich Navrátil. Ztvární tak hlavní roli ve hře Emila Artura Longena Dezertér z Volšan nastudované Divadelní společností Julie Jurištové.

2.10.2013

Slavkov promítne čtyři filmy nominované na Českého lva

Slavkov u Brna - Milovníci české kinematografie mají v tomto týdnu příležitost zhlédnout čtveřici filmů patřících k pomyslné tvůrčí špičce za uplynulý rok. Promítat se budou ve Slavkově u Brna na festivalu nazvaném Po stopách českých lvů.

30.9.2013

Soutěž: z newyorské Metropolitní opery do kin jižní Moravy

Jižní Morava – Operních večerů v Metropolitní opeře v americkém New Yorku se mohou nyní zúčastnit i Jihomoravané, a to aniž by museli do USA vycestovat. Od soboty 
5. října totiž začíná sedmý ročník přímých, živých přenosů z Metropolitní opery. Cyklus zahájí inscenace Evžen Oněgin, následovat bude devět dalších přenosů v sedmadvaceti kinech po České republice. Z jihomoravských kin se do přenosů zapojí brněnské Kino Scala, Národní divadlo Brno, kino Svět ve Znojmě a Kino Svět v Hodoníně.

24.9.2013

Festival Miroslava Doležala přesáhne hranice Bučovic

Bučovice – Ochotnický festival Miroslava Doležala v Bučovicích bude letos poprvé uvedený znělkou. Jejím autorem je letonický hudebník Martin Ledvina, který ji také osobně představí. Kromě něj pak v týdnu od 13. do 19. října diváci můžou zhlédnout sedm divadelních her v podání různých, většinou okresních souborů.

16.9.2013

Stará expozice Aloise Musila? Už jen pár dní

Vyškov – Práce na podstatně rozsáhlejší expozici o jednom z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století pokračují. Muzeum Vyškovska chce totiž výrazně zatraktivnit expozici o životě a díle rychtářovského rodáka Aloise Musila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení