VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyškovské muzeum zve na orientální exotiku

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Výstava v Muzeu Vyškovska nabízí spojení dvou světů a stylů. Obrazy libyjského malíře a vyškovského umělce

6.7.2009
SDÍLEJ:

Obrazy Abdula Tubtaby v Muzeu VyškovskaFoto: Deník/repro Šárka Dubská

Nesmí malovat obličeje ani postavy a dokonce ani zvířata. Zakazuje mu to náboženství. Islám na zobrazování figur pohlíží jako na zpupnost člověka, který napodobuje Boha. Tvoří lidskou bytost, ale nedokáže ji oživit.

Touha po výtvarném projevu je však silná. A tak umělec zobrazuje to, co mu Korán dovoluje. Ale dává do toho originalitu a šmrnc. Obrazy libyjského malíře Abdullatifa Mohammeda Tubtaby, které vystavuje Muzeum Vyškovska, jsou jedinečné. Snoubí se v nich moderní pojetí s tradiční arabskou kulturou.

Jeho díla zachycují verše z Koránu. „Vybral si některé kapitoly z Koránu, takzvané súry a snaží se je abstraktním způsobem zobrazit,“ vysvětlil předseda brněnské pobočky Společnosti česko-arabské Lubomír Tesař, který výstavu zorganizoval.
Pro návštěvníky, kteří se v arabských reáliích neorientují, Tubtaba vždy vedle obrazu podal vysvětlení. To překládá nejenom verš kaligraficky zapracovaný do obrazu, ale také odhaluje moudrost předků. Žasne nad jejich znalostmi, které současníkům odhaluje teprve moderní věda.

A tak například u plátna s názvem Světlo neboli An-Núr zachycujícího barevné spektrum, si návštěvníci můžou přečíst úryvek z Koránu: „Jsou jako temnota nad hlubinou moře. Pokrývá je vlna, nad níž je vlna jiná a nad nimi jest mračno – temnota, nad níž je další temnota.“

Podle Tubtaby tento verš mluví o temnotě v hloubce moří a oceánů. „Verš říká, že v hloubce moří jsou vlny, nad kterými jsou další vlny a nad těmi jsou mraky. Druhé vlny jsou zřejmě povrchové, které můžeme pozorovat. Ale co ty první? Vědci nedávno objevili přítomnost takzvaných vnitřních vln, které se vyskytují na rozhraní vrstev vody s různou hustotou,“ uvedl Tubtaba.

A podobné zajímavosti odhaluje i u prací s názvy Měsíc, Spásné rozlišení, Nezvratná událost, Pavouk a další.

Výjimkou mezi velkoplošnými abstraktními plátny je drobný obrázek arabské ženy s odhalenou tváří. „Je důkazem toho, že arabská společnost se trochu uvolňuje. Samozřejmě zase ne až natolik, aby dovolila kreslení například aktů. Tím, že Tubtaba studuje v Evropě, se jeho styl poněkud poevropštil,“ dodal Tesař.
Třiačtyřicetiletý Tubtaba pochází z hlavního města Libye Tripolisu na pobřeží Středozemního moře. Do České republiky se vydal kvůli škole.

„Studoval jsem výtvarné umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pak jsem se na rok vrátil do Libyje, ale nyní jsem znovu v Olomouci. Pokouším se o doktorát,“ řekl Tubtaba.

Právě obrazy vystavené ve Vyškově by se měly stát základem pro jeho doktorandskou práci.

Do České republiky si přivezl i své dvě děti a manželku, která dojíždí za studiem chemie do Bratislavy. Malíř má za sebou několik kolektivních výstav nejen v Libyi a v České republice, ale například i v Itálii.

Velkoplošné sytě barevné abstraktní Tubtabovy obrazy ve výstavní síni doplňují pastelově jemné obrázky vyškovského autora Milana Konvaliny. Zachycují libyjskou krajinu, architekturu i postavy. „V osmdesátých letech jsem služebně působil v Libyi v Tripolisu. Jsem totiž voják z povolání. V Libyii se nesmělo fotografovat. Zakazoval to Korán. Rozhodl jsem se proto tuto exotickou krajinu zachytit v obrazech. Venku jsem v rychlosti udělal skicu a dokončoval jsem ji v hotelovém pokoji,“ řekl Konvalina.

Pastely kombinované s temperou zcela vystihly žhavé arabské pouštní slunce a dodaly obrázkům zlatavý nádech.

Konvalinu Vyškované dobře znají. Má za sebou řadu výstav. A to nejen obrazů s typickou českou krajinou, ale i jeho řezbářských výtvorů. Arabské obrázky však návštěvník uvidí poprvé. „Tubtabovy a Konvalinovy práce, to je nádherné spojení dvou světů, dvou stylů, které se doplňují,“ dodal Tesař.

Výstavu uspořádalo Muzeum Vyškovska u příležitosti pětašedesátého výročí úmrtí rychtářovského rodáka, slavného orientalisty a rakouskouherského diplomata Aloise Musila.

Expozice bude ve věži Muzea Vyškovska k vidění do 26. července. Otevřená je ve všední dny od osmi do šestnácti hodin a v sobotu a v neděli od deseti do dvanácti a od třinácti do sedmnácti hodin.

Autor: Šárka Dubská

6.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dal si pár panáků slivovice. Pak se vydal na projížďku na kole

Ujížděl policistům, tachometr vytočil na víc než 200.
1

Ujížděl policistům, tachometr vytočil na víc než 200

Na záchranu ohrožených soch jsou potřeba miliony. Pomůže i veřejná sbírka

Slavkov u Brna – Některé nemají ruku, jiné se nacházejí v o dost horším stavu. U několika může hrozit, že se rozpadnou. I proto jsou vzácné barokní sochy v areálu slavkovského zámku, převážně v parku, už delší dobu zapsané na seznamu ohrožených kulturních památek. Jaký je jejich skutečný stav, o tom řekne víc odborný monitoring.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení