VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BUČOVICE

Centrem Bučovic opět hřměly motory. Čtyřkolkáři zavřeli sezonu

Bučovice /REPORTÁŽ/ – Křížem krážem projeli Slovensko, kde je jízda v terénu na čtyřkolkách zakázaná. Vždy ale získali povolení od strážníků. A také Rumunsko, kam se každoročně Jan Soldán a Rostislav Kalous vracejí. Stejně jako poslední den v roce na bučovické náměstí Svobody. Tam na už tradičním srazu pořádaném Motoklubem Vícemilice, jehož jsou členy, spolu s dalšími kolegy a kolegyněmi předvádějí, co tyto stroje dokáží. A vozí na nich i nejmenší návštěvníky. Nejinak je tomu v sobotu.

Omšelé arkády bučovického zámku mají prokouknout

Bučovice – V uplynulých desetiletích zažily jen drobné lokální úpravy. O něco větší se odehrála v roce 2004 a šlo o jedno podlaží v jednom křídle. Nejen čas, ale také počasí se na nich přitom podepsaly docela výrazně. A jak tvrdí návštěvníci, působí ošuntěle. Možná už v příštím roce by se arkády na nádvoří bučovického zámku mohly dočkat rozsáhlejší renovace. Vedení památky má hotový záměr a průzkum na kompletní opravu.

Kromě kulturního domu Uhřice stihly opravit i cestu

Uhřice – Podmáčený kulturní dům, ve kterém se nachází hostinec a sál, trápil obyvatele Uhřic. Nová izolace byla podle starosty Jaromíra Handla víc než nutná a výměnu potřebovaly záchody, obklady i dlažby. „Musí se opravit štítové zdi, vytáhnout vlhkost, zřejmě se bude muset objekt také podrazit a celkově upravit," uvedl v první polovině roku s tím, že pokud se do akce pustí, neobejdou se bez dotace. Dnes už je všechno obnovené.

Společné zpívání koled? V Kojátkách vrchol adventu. Stejně jako v Lysovicích

Kojátky, Lysovice – Sál kulturního domu nazdobili kvůli koncertu Pěveckého sboru Antonína Tučapského. A tak letos Lysovičtí změnili místo, kde budou ve středu od šesti hodin večer zpívat koledy s Deníkem Rovnost.

Pozlacení Krista po 140 letech. Bučovičtí opravili kříž v lesoparku Kalvárie

Bučovice – Nápis téměř nečitelný, postava Ježíše zašlá a o moc lépe na tom nebyl ani kříž, na němž jsou oba objekty umístěné. Zub času se na památce nacházející se v bučovickém lesoparku Kalvárie během let podepsal výrazně. Dnes už je ovšem zrestaurovaný.

Letonické na Koledách opět doprovodí Sebranka. Přijde i Dámský klub

Letonice – Je jich šedesát až osmdesát a schází se každý první čtvrtek v měsíci. Vždy si vyberou nějaké téma a přijdou stylově oblečené. Přejí si k narozeninám, předávají si recepty. Takzvaný Dámský klub z Letonic se letos, stejně jako v loňském roce, výjimečně sejde i ve středu 14. prosince. Vesnice se podruhé připojila k projektu Deníku Rovnost Česko zpívá koledy. „A tyto dámy různých generací nechybí na žádné akci, která se u nás v obci koná," uvedl letonický starosta Jiří Skokan.

Rašovičtí chtějí odbočovací pruh. Bojují za něj peticí

Rašovice – Dvě zaklíněné ženy, zraněné batole a ještě další dva lidé. Tak to vypadalo minulou sobotu na silnici I/50 u odbočky na Křižanovice, kde se srazila dvě osobní auta. Nešlo zdaleka o jedinou nehodu, která se v místě za několik posledních let stala. Podle vedení Rašovic, které s Křižanovicemi sousedí, jde o místo častých kolizí. I proto tamní obyvatelé před časem sepsali petici za vytvoření odbočovacích pruhů v úseku.

Bučovičtí sportovci volají po víceúčelové hale. Posloužila by i kulturním akcím

Bučovice – Nedostatečná kapacita, nízké stropy, pouze základní vybavení. To trápí bučovické sportovce, kteří využívají halu při Základní škole 710 v Bučovicích, už zhruba dvacet let. Poukazují na to, že druhé největší město regionu nemá dostatečné sportovní zázemí. Přejí si postavení moderní, ideálně víceúčelové haly.

Dělníkům scházel záchod. Potřebu vykonávali hned vedle domů, upozornili lidé

Bučovice – Staré trubky musejí ven, nové za statisíce korun do země. V bučovické Nové ulici odstartovala další etapa oprav kanalizace. Ta předchozí za sebou podle některých Bučovanů zanechala i jednu nepříjemnost. Dělníkům totiž při stavbě chyběl mobilní záchod. Lidé na to upozorňovali také na webu města v sekci Neduhy. „Město si to mělo ohlídat, dělníci tak potřebu vykonávali hned vedle nedalekých domů," upozornila čtenářka také redakci Vyškovského deníku Rovnost.

Kulturní dům byl podle Nemochovických ostudou. Opravy završí nová fasáda

Nemochovice – Už dva roky Nemochovičtí rekonstruují budovu kulturního domu. V příštím roce mají práce podle starosty Lubomíra Hofírka skončit. „Loni jsme se pustili do sklepních prostor, letos jsme rekonstruovali interiér. Změny se dočkaly také toalety a vyměnili jsme i všechna okna a dveře," vyjmenoval Hofírek.

Mokřady, nová zeleň. Kozlany obnoví za sedm milionů korun údolí potoka

Kozlany – V minulosti se na rozhraní kozlanského a kučerovského katastru nacházel rybník. Dnes jsou v lokalitě jen zamokřená pole zarostlá rákosem, která není možné obdělávat. Proto se Kozlanští rozhodli, že místu navrátí původní vzhled.

Z dechového orchestru jazzový bigband. U zrodu kapely stály přebytečné saxofony

Bučovice /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Původně vznikli při Základní umělecké škole Arthura Nikische v Bučovicích jako dechový orchestr. Postupem času se ale změnili v orchestr jazzový a po několika koncertech bylo jasné, že u jazzu už bučovické těleso pojmenované Black&White Orchestra zůstane. Dnes se představuje v dalším díle seriálu Deníku Rovnost Baví nás z pódia.

Chybějící podhledy. Bývalý nájemce kina Brigáda prý Bučovice podvedl

Bučovice – Se zateplovacím polystyrenovým panelem dorazil na poslední zasedání bučovického zastupitelstva člen opozice Zdeněk Koudelka. Podle něj se jednalo o část obložení, z něhož měl bývalý nájemce kina Brigáda Zbyněk Kamenický udělat nové podhledy v objektu. „Vypravil jsem se osobně na místo a zjistil jsem, že nové obklady jsou pouze na zhruba dvaceti procentech plochy," oznámil Koudelka.

Část zdi hřbitova už dali do pořádku, teď Nemochovičtí opravují další

Nemochovice – První část oprav hřbitovních zdí právě dokončují dělníci v Nemochovicích. Podle starosty Lubomíra Hofírka se už začínaly rozpadat. „Rekonstrukce proto byla opravdu nutná. Skutečně hrozilo, že se zřítí, což jsme v žádném případě nechtěli. Řádově jsme doposud do prací, které spočívaly v obnově první poloviny zdí, museli investovat stovky tisíc korun," informoval nemochovický starosta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies