VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLAVKOV U BRNA

Křenovičtí se seznámili s historií popravčího vrchu. Usmířili se i s nevinnými

Křenovice /REPORTÁŽ/ – Odsouzení k trestu smrti? Jen první stupeň utrpení. Samotná cesta na popraviště se nesla v duchu bolesti a snahy odsouzenému poslední kroky co nejvíc ztížit. Zločinci byli mnohdy vlečeni na kravské kůži, přicházeli o konečky prstů nebo podstupovali nařezávání kůže na zádech i trhání masa z těla žhavými kleštěmi. Také to se dozvídají účastníci na jednom ze zastavení naučné stezky nazvané Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích. Není ale třeba mít obavy. Sobotní cesta na popraviště se jinak nese v přátelském duchu.

Hrušky připravují zeleň na evropskou soutěž. Jdou do ní se Slavkovem

Hrušky, Slavkov u Brna – Loni zvítězili v soutěži Vesnice roku v kategorii zaměřené na rozvoj a péči o zeleň. Jako vítězná obec republiky se účastní i soutěže Entente Florale Europe. Komise složená ze zahraničních odborníků pro oblast krajinotvorby do Hrušek dorazí v neděli.

OBRAZEM: Historie na dvou i čtyřech kolech. U zámku obdivovali stovky veteránů

Slavkov u Brna – Potřiadvacáté, ale znovu ve velkém stylu. Atmosféru první republiky připomenul v sobotu další ročník Oldtimer festivalu: největšího srazu automobilových veteránů ve střední Evropě. Stovky naleštěných aut a motorek, mezi nimi hned několik unikátů a tisíce diváků, kteří nevědí, u kterého modelu se vyfotografovat dřív.

Nová naučná stezka přiblíží i historii útrpného práva. Poprvé už tuto sobotu

Křenovice – Původní stavba byla vysoká asi tři metry. V rozích bývaly zhruba třímetrové sloupy spojené dřevěnými trámy, na nichž byli věšení odsouzenci. Šibenici, která stávala na kopci mezi Křenovicemi a Slavkovem u Brna, jenž se dodnes nazývá Na Spravedlnosti, objevili letos v dubnu archeologové. A to při přípravě naučné stezky nazvané Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích.

Solární elektrárna: Revizní zprávu zfalšovali, rozhodl Nejvyšší správní soud

Křenovice – Solární elektrárna Enva v Křenovicích na Vyškovsku dostala v roce 2010 od Energetického regulačního úřadu licenci v rozporu se zákonem. V uplynulých dnech tak rozhodl Nejvyšší správní soud. Případem se zabýval podruhé, a to na základě kasační stížnosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Supermarket se Slavkovu vzdaluje. Investor prodává pozemek

Slavkov u Brna – Poslední věc, která chyběla investorovi, aby mohl začít se stavbou supermarketu ve Slavkově u Brna, bylo stavební povolení na úpravu křižovatky v ulici Československé armády. To získal téměř před třemi měsíci. Tehdy také mluvčí města Veronika Slámová řekla, že kruhový objezd, který byl podmínkou pro stavbu prodejny, může i s ní začít vznikat okamžitě. Areál bývalého cukrovaru, kde má vyrůst, včetně příjezdové cesty, nicméně staveniště zatím nepřipomíná ani vzdáleně.

Křenovice vede nový starosta. Mozdřeň vystřídal Konečného ze zdravotních důvodů

Křenovice – V první řadě se chce zaměřit na dokončení plánovaných stavebních úprav mateřské a základní školy. Nový starosta Křenovic Jan Mozdřeň tak plynule navazuje na svého předchůdce Jaromíra Konečného. Ten se rozhodl ve funkci skončit.

Ve školce v Hruškách přidají umyvadla, záchody i sprchu. Kvůli hygieně

Hrušky – Víc umyvadel a záchodů a také sprchový kout. Na to se můžou těšit děti, které chodí do mateřské školy v Hruškách. Vedení vesnice totiž musí vylepšit její sociální zařízení. „A to z podnětu hygieny," sdělil starosta Hrušek Jan Kauf.

OBRAZEM: Pivní slavnosti v Otnicích lákaly na guláše i míchané koktejly

Otnice – Počtvrté a znovu hrály hlavní role pivo, guláš a dobrá nálada. V Otnicích v sobotu znovu lákali na Pivní slavnosti. Jejich hlavní náplní je vaření guláše. „Mělo se představit deset soutěžních družstev, nakonec se jich ale zúčastnilo jen osm. I tak si myslím, že je to dostatečný počet," poznamenal organizátor letošního ročníku Ladislav Zedníček.

Krajský soud odročil spor o slavkovskou expozici. Rozhodne zřejmě v červenci

Brno, Slavkov u Brna – Po několikaměsíční odmlce se ve středu Krajský soud v Brně znovu zabýval otázkou slavkovské napoleonské expozice. Prodlevu mezi středečním a předchozím přípravným řízením způsobil fakt, že žalobce, společnost AusterlitzPro, nařkla soudce Borise Filemona z podjatosti. Vrchní soud v Olomouci následně rozhodl o jeho vyloučení z projednávání a rozhodnutí ve věci.

Slavkov může opravovat atletický stadion. V první etapě za 26 milionů korun

Slavkov u Brna – Atletický stadion sice k hodinám tělesné výchovy využívají, za příliš důstojný ho ale nejen vedení Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna nepovažuje. A i když její ředitel Vladimír Soukop tvrdí, že pro děti je důležitější pohyb než terén, po kterém běhají, jako zastupitel města s velkou pravděpodobností zvedne ruku pro přijetí dotací z ministerstva školství a Jihomoravského kraje na rekonstrukci sportoviště.

Pokuta za zavezení mokřadu? Nížkovická Agria zaplatila 50 tisíc

Hodějice – Svoje hnízdiště měly v polním mokřadu za Hodějicemi nejen běžné druhy ptáků, ale také kriticky ohrožení vodouši rudonozí nebo silně ohrožené bakesiny otavní. Mokřad však v loňském roce částečně zavezla hlínou zemědělská společnost Agria Nížkovice. Za poškození jí Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu ve výši padesáti tisíc korun. „Navíc musí do konce října vrátit mokřad do původního stavu. Druhy, které tam hnízdily, to velmi ohrozilo," odůvodnila mluvčí inspekce životního prostředí Jana Jandová.

Originál privilegia a pětimetrová kopie? Dny Slavkova představily obojí

Slavkov u Brna /REPORTÁŽ/ – Ať žije král! Sláva jemu! Příjezd Václava IV. do Slavkova za zvuku fanfár vyvolává nadšení a veselé pokřiky. Zřejmě jako před šesti sty lety, kdy zavítal do vísky známé pod názvy Novosedlic, Austerlitz i Slavkov. A udělil jí pečeť a znak. Že si město jednu z nejvýznamnějších událostí právě připomíná, je v sobotu znát snad v každém jeho zákoutí.

OBRAZEM: Křenovický Rakovec počtrnácté představil i méně známé folkaře

Křenovice – Osm kapel a několik stovek návštěvníků. Křenovice v sobotu po roce opět ožily hudebním festivalem Křenovický Rakovec. Jeho cílem je představit amatérské kapely a podpořit folkovou a country hudbu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies