Činnost klubu zahájila desítka nadšenců nejprve jako součást oddílu rekreačního sportu bučovické tělovýchovné jednoty Sokol. Regulérní hokejky, hřiště, branky a pravidla poznali až po dvou letech činnosti. První tréninky probíhaly v tělocvičně sedmkrát šestnáct metrů, přičemž regulérní hřiště má dvacetkrát čtyřicet metrů.

„Jako branky nám sloužily gymnastické odrazové můstky, hokejky byly občas k dispozici jen v podomácku vyrobených variantách, a ztráta nebo poškození míčku vždy znamenaly předčasné ukončení tréninku,“ vypráví bučovický hráč Jan Stavělík.

Původní doplňková funkce k jiným sportům měla u všech zájemců i další motivaci, která postupně z florbalu udělala koníček číslo jedna. Hra podobná hokeji, ale s daleko menšími nároky na vybavení a prostor.

„Florbal do Bučovic přišel tak nějak samozřejmě díky kombinaci tradičního pouličního hokeje, pár šotům v televizi a hodinám tělocviku při vysokoškolském studiu,“ říká Stavělík.

Nejstarší část dnešního klubu vznikla jako samostatný oddíl v TJ Sokol Bučovice po dvou letech amatérských pokusů. O něco později byl v rámci Českého svazu tělesné výchovy založen konkurenční oddíl Dynamo. Je sice mladší délkou existence, ale starší věkovým průměrem.

„Původní rivalita v mnoha vzájemných přátelských zápasech se po zapojení do oficiálních soutěží změnila na spolupráci a oba oddíly se sloučily pod hlavičku TJ Sokol,“ líčí Jan Stavělík. Tým Sokola A se po dvou sezonách probojoval do Jihomoravské ligy, což je krajská úroveň, čtvrtá nejvyšší u nás.

V současnosti v ní působí i družstvo B pod názvem Sokol Dynamo a hraje také v Jihomoravské soutěži. Hraje i mládežnické družstvo, z kterého můžeme posílit mužské kategorie.

Nejen pro florbal, ale i pro další sporty, představuje největší problém v Bučovicích kapacita sportovišť. V současných podmínkách je další rozvoj oddílu jen omezený a kritický stav je především v zimních měsících u žáků. „Florbal jako běžná součást hodin tělesné výchovy motivuje kluky k rozvoji, ale jejich zájem převyšuje možnosti haly,“ říká Stavělík.

Všechna družstva se vzhledem k nabitému soutěžnímu programu od září do dubna věnují především ligovým soutěžím, ve kterých zatím nejúspěšnější sezonou pro družstvo A bylo třetí místo v letošní Jihomoravské lize. Pro tým B byla nejlepším umístěním druhá příčka v minulé sezoně, když v postupu jim zabránil fakt, že „áčko“ hraje o soutěž výš. V mládežnické kategorii se florbalový oddíl popral o nejvýznamnější výsledek s Gymnáziem Bučovice, když členové oddílu ve školním výběru vybojovali celkové třetí místo v krajském kole základních škol.