VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brzy startuje okresní liga hasičů

VYŠKOV - Hasiči nejsou jen spásou na místech požárů, dopravních nehod a dalších neštěstí. Jejich kolegové v dobrovolných oddílech se zaobírají nejen těmito nepříjemnými událostmi, ale také vzájemným soupeřením. Jejich sportovní zápolení se jmenuje Požární sport.

27.4.2007
SDÍLEJ:

I letos se dobrovolní hasiči mnoha obcí budou od dubna do září bavit Okresní hasičskou ligou. Foto: Archiv autora

Jeho nejnižším stupněm je každoroční Okresní hasičská liga. A čtrnáctidílný seriál závodů, začínající příští víkend, získává stále více na své popularitě.

A v čem se vlastně bojuje? „Je to dost složité,“ konstatoval zástupce velitele Odborné rady velitelů okresu Vyškov Libor Fiala. Právě tato organizace klání pořádá a zajišťuje. „Tento sport začal jako doplněk přípravy hasičů jak profesionálních, tak dobrovolných,“ dodal Fiala. Časem se rozšiřovala pravidla, až soutěž dorostla do dnešní podoby.

Požární sport má více podob. Základní hasičský sport se skládá ze tří disciplín. Požární útok, šestkrát sto metrů překážek jednotlivců a štafeta čtyřikrát sto metrů. Tímto způsobem se závodí při jednodenním okresním kole, z kterého se potom postupuje na krajské a třeba i na republikové kolo. Nejrozšířenější formou tohoto sportovního odvětví je ovšem právě okresní hasičská liga. V ní si týmy měří svou rychlost jen v jedné disciplíně, a to v požárním útoku. „Pro náročnost zbylých disciplín se většina družstev specializovala pouze na požární útok. Nakonec se tak před jedenácti lety dohodlo, že se vytvoří liga,“ vysvětlil pořadatel.

O tom, že toto soupeření má velkou prestiž, svědčí počet přihlášených družstev. Minulý rok startovní pole čítalo dvacet mužských a osm ženských družstev. Podobně bohaté obsazení se čeká i letos. „Ještě se to neví přesně, možná to bude i více. Týmy se totiž mohou hlásit až do konce první soutěže šestého května v Drnovicích,“ upřesnil Fiala.

Celkové vyhodnocení také není úplně nejjednodušší. Celkový počet závodů je čtrnáct a jsou samostatné, za které se připisují body za umístění. Nejlepší například získají plný počet bodů, což je dvacet, druzí patnáct a třetí dvanáct. I desátá příčka bere dva body.

Místo konání jednotlivých částí ligy je také pokaždé jiné. Samozřejmě vždy u některého z aktivně zúčastněných hasičských celků. Začíná se tedy v Drnovicích a končí osmého září v Ivanovicích na Hané.

A kdo je považován za favorita a kdo za černého koně ligy? Situaci u mužů jasně naznačuje výsledné tabulkové skóre z minulého ročníku. „Jasnými vládci okresní ligy je již několik let mužský tým z Hodějic. I tak ale uvidíme asi po prvních třech kolech, kdo má přes zimu natrénováno,“ uvedl Fiala.

Hodějicím by ráda šlapala na paty další družstva, zejména Tučapy, Drnovice, Topolany, Hoštice či Ivanovice. U žen to tak jednoznačné není. Na první místo si největší nárok dělají obhájkyně vítězství z Hoštic, Dražovic a Ivanovic.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Blanenská umělkyně Sylva Tomková. Archivní snímek

Jazz a šrot. Umělci svaří nové sochy z odpadu

Ilustrační foto.

U čerpací stanice hořela malá dodávka. Požár hasiči likvidovali téměř hodinu

Vyškovská nadace Tři brány rozdělí další granty

Vyškov – Už popáté zkouší vyškovská nezisková organizace Paprsek získat peníze z projektu grantového řízení nadace Tři brány, která rozdělí peníze mezi žadatele a jejich projekty.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

AKTUALIZOVÁNO

Kiss and ride? Rodiče školáků stále hledají parkovací místa

Blanensko, Vyškovsko – Marek Novotný občas vyzvedává neteř u jedné ze dvou základních škol v Bučovicích. Běžnou výpomoc příbuzným popisuje jako stresovou záležitost a souhlasí s ním i řada rodičů. „Je to tragédie. Stojí tam kolony aut, lidé parkují, kde se dá, z místa se nedá vymotat,“ řekl Novotný. Připomněl, že problémy mají u dvojice škol na okraji města i řidiči autobusů.

Čtrnáct milionů za úraz? Soud rozhodne za týden, žádost o nový posudek zamítl

Vyškov – Před šesti lety se na Borise Trávníčka svalil při školní exkurzi na židovském hřbitově v Rousínově náhrobní kámen. On zůstal upoutaný na invalidní vozík. Ve čtvrtek dopoledne o odškodném pro poškozeného znovu rozhodoval Okresní soud ve Vyškově. Muž žádá po škole částku ve výši čtrnácti milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení