Zatímco některé fotbalové kluby svůj víkendový souboj s počasím prohrály a několik zápasů bylo odloženo, vyškovští pořadatelé závodů v bikrosu slavili triumf. Přes vydatné dešťové příděly dokázali připravit trať k druhým závodům seriálu mistrovství republiky a Českomoravského poháru. Závodníci, včetně nejlepších českých mužů kategorie Elite, jim za snahu poděkovali tím nejlepším způsobem, výbornými výkony.

Dobře připravená trať

„Jsme unavení, ale spokojení,“ shrnul po závodech ředitel Břetislav Usnul starší. Pořadatelé z klubu cyklistického klubu VEUS se pořádně nadřeli s rekonstrukcí celého areálu U Jandovky (Vyškovský deník Rovnost o tom informoval v pátečním vydání), a tak si ani počasím nechtěli nechat svoji prakticky pořadatelskou i sportovní premiéru na nejvyšší domácí úrovni pokazit. Pro déšť sice byly zrušeny nebo omezeny některé tréninky, ale závody proběhly na zcela regulérní trati. Tu průběžně zpevňovali válcováním, protože jezdci ji rychle vymačkali. Jak by ne, na startu se sešlo skoro 180 závodníků.

„Naštěstí v sobotu už nepršelo, takže jsme nakonec všechno zvládli. Viděl jsem, že i divákům se závody líbily, a těší nás pochvaly od činovníků oficiální svazové komise BMX i všech závodníků,“ mohl ředitel spokojeně shrnout pořadatelský úspěch.

Úspěchy vyškovských jezdců

Samotné závody byly pochopitelně fyzicky velmi náročné, zejména pro ty nejmenší bikrosaře. V hlavních kategoriích se větší překvapení nekonalo a na stupně vítězů se postavili favorité. Pořadatelský klub měl zastoupení v mládežnických kategoriích a slavil dvojnásobné vítězství. Na nejvyšší stupínek v kategorii jedenáctiletých se postavil Erik Votava a mezi třináctiletými byl nejlepší Jakub Hanke, který po dvou závodech vede i celkově. „Tato prvenství nás samozřejmě velice hřejí, ale mohlo to být ještě lepší. Velkou smůlu měl Tomáš Mačkal, který jel dobře, a zejména Martin Loukota, který měl na první pozici pád, který nezavinil,“ ohlédl se Usnul za výsledky vyškovských nadějí.

Že závod byl mnohem těžší, než první, který vyhrál v Třinci, potvrdil i sám vítězný Jakub Hanke. „V Třinci bylo sucho, tam to jelo rychleji. Rozhodovala spíš technika jízdy. Dnes to bylo víc o síle a vytrvalosti. Byl to o hodně těžší závod. Loni jsem českomoravský pohár vyhrál a letos bych ho tedy chtěl obhájit. Navíc bych chtěl vyhrát moravskou ligu, ve které jsem byl loni druhý, protože jsem nejel všechny závody,“ netajil své své smělé plány vítěz kategorie B13.

Bikros
Mistrovství ČR BMX – ELITE: 1. Lukáš Tamme (Bikrosclub Řepy), 2. Jakub Kablík (LGT Přerov), 3. Jiří Holub Jiří (Olympus). Celkově po 2. závodě vede Lukáš Tamme.
Českomoravský pohár BMX, umístění závodníků VEUS Vyškov – kat B6: 8. Krištof Hanke (po 2. závodě celkově 6. místo). B11: 1. Erik Votava (12. první závod nejel). B13: 1. Jakub Hanke (1.). B12: 11. Daniel Mačkal (12.). B15/16: 9. Michal Loukota (9.), 16. Pavel Mačkal (15.), 21. Jiří Maršálek (26.). Cruiser TOP: 8. Martin Loukota (12.).