Dočkali se fanoušci míčových her, individuálních výkonů a například také tanečních skupin. Měsíce duben, květen a červen právě končícího roku byly na skvělé výsledky sportovců z Vyškovska bohaté.

Pravidelná rubrika Vyškovských novin Kam za sportem se plnila stále více a fanoušci tak měli na výběr ze spousty akcí, z nichž v drtivé většině případů neodcházeli zklamáni. Pojďme tedy projít nejdůležitější momenty jmenovaného období a bilancovat s odstupem času hodnotu výsledků vyškovských závodníků.

Pro Bučovice znamenal duben historický úspěch

Za zprávu číslo jedna nemůžeme označit nic jiného než úspěšný pokus bučovických volejbalistů prodrat se prvoligovou baráží právě až k možnosti působit v druhé nejvyšší české soutěži. Toto přání se stalo skutkem, když postupně porazili Plzeň a Českou Třebovou, a právě domácí výhry s tímto protivníkem zapříčinily výbuch nadšení v hale a završily fantastickou sezonu Sokola.

„Jsme fakt šťastní. Musím ale říct i něco jiného. Být prvoligoví by bylo skvělé, to víme, ale je tu spousta aspektů proti, parametry haly, křížení termínů a pracovní vytíženost hráčů,“ prohlásil trenér, hráč a manažer týmu Zbyněk Čížek.

Dnes víme, že Bučovice se dohodly na výměně soutěží a zůstaly na stejné úrovni.

Na své si konečně přišli i příznivci nejpopulárnějšího kolektivního sportu na světe, a to zejména v Rousínově a Vyškově. Místní fotbalové týmy Framozu a Rostexu začaly jaro vítězstvím a zvláště posledně jmenovaný celek začal výbornou sérii, která až na pár výjimek vydržela do konce sezony. Rousínov ovšem v tabulce také neklesal.

Slovo baráž se skloňovalo také na vyškovském zimním stadionu. Celosezonní dobré výkony vynesly juniorskému týmu vstupenku do bitev o první ligu s Brnem a Kroměříží, ale proti těmto sokům prakticky neměl šanci. Hokejisté získali jediný bod za domácí remízu s Kroměříží 5:5.

„Všechny zápasy jsme se potýkali se zbytečnými chybami. Mám ale radost z toho, že kluci vyhrabali zbytek motivace a urvali alespoň bod,“ okomentoval trenér Jiří Paška.

V plném proudu byla i ragbyová extraliga. A i když hráči JIMI tak úplně nezářili, dokázali výhrami nad papírově slabšími soupeři udržet své dlouhodobé postavení mezi nejlepší tuzemskou čtverkou a semifinále jim neuniklo.

Opomenout nemůžeme ani velké futsalové derby. V něm v hale Základní školy Purkyňova hostil Sport Drnovice Pivovar Vyškov a zaplněná tribuna se každopádně nenudila. Podle zápisu o utkání domácí Drnovice nakonec zvítězil 4:0.

„Z naší strany rozhodla velká marodka, musel jsem improvizovat. V tabulce jsme lepší, ale jak vidíte, ve vzájemných zápasech se může stát cokoli,“ řekl pivovarský lodivod Libor Šmarda.

A to stále nebylo vše. Začala i nejvyšší česká soutěž v nohejbale, v níž Orel Vyškov na úvod prohrál s favorizovanými Karlovými Vary 4:6 a pak si pozvedl sebevědomí přehráním Plzně 6:3.

Druhé housle nehrály i třikrát vítězné gymnastky na domácích Oblastních přeborech ve skupinových skladbách a zřejmě poprvé měl Vyškov zastoupení i na Mistrovství České republiky tanečních skupin v podobě L.N.D. při DDM Vyškov.

Výhodu domácího prostředí pak využili plavci Klubu plaveckých sportů a z cenné výhry se radovaly bučovické gymnastky na krnovském Poháru AŠSK ČR.

Květen znamenal asi nejméně úspěchů

Pátý měsíc tohoto roku nenesl s sebou tolik fantastických výsledků sportovců Vyškova jako jiné období, ale i tak se některé objevily. Například zimní stadion nezůstal prázdný ani na jaře, o což se přičinila parta in-linistů Žraloků. Jejich soutěž nemá dlouhé trvání, ale i tak znamenala sportovní zpestření.

I když začátek týmu trochu nevyšel a první výhra přišla až ve třetím duelu v Havířově, díky dalším zápasům Žraloci na play-off dosáhli a všichni se mohli připravovat na bitvy s velkými jmény ledního hokeje.

„Konečně jsme začali proměňovat šance a zlepšení vidím i v obraně. Důležitý krokem do vyřazovacích bojů byly body dovezené z venku,“ těšil se kapitán Petr Přikryl.

Za největší „pecku“ ale nelze považovat nic jiného, než zisk dvou titulů SK Trasko Vyškov na republikovém šampionátu v estetické skupinové gymnastice v kategoriích do osmi let a osm až deset let.

„Jsem samozřejmě moc a moc spokojená. Každé naše družstvo stálo na stupních vítězů a při troše štěstí mohla být všechna první,“ usmívala se hlavní trenérka Kateřina Kapounková.

A ještě jeden mistrovský titul putoval na Vyškovsko, i když z úplně jiného odvětví. Zápasník David Křivák dominoval ve váhové kategorii do osmapadesáti kilogramů.

Posledním velkým úspěchem byl zisk první příčky dlouholeté opory atletického týmu Jiřího Němečka na kvalitně obsazené Velké ceně Přerova. „Na tempu se podepsalo počasí, zima a velký vítr. Tak jsem si řekl, že zkusím nastoupit a nikdo se mě neudržel,“ poznamenal vítěz.

I v organizaci se udála velká věc. Již dříve exprezident fotbalových Drnovic oznámil, že on i oddíl úplně končí. O mládežnické týmy ovšem tak trochu utajeně projevil zájem právě vyškovský oddíl a tento transfer se nakonec potvrdil právě na začátku května. SK Rostex tak získal například dorosteneckou ligu.

Ostatní významné akce už pro Vyškov úplně excelentně nevyznívají. Semifinále v ragby začal celek JIMI domácí prohrou s Říčany 13:29 a pohřbil tak velkou část svých nadějí na finálovou účast po mnoha letech.

Nedařilo se ani nohejbalovým bratrům Kaděrům se Zemánkem, jenž se na šampionátu neprotlačili mezi nejlepší osmičku.

Červen: Skvělá Štaudrová a peripetie s MSFL

Událostí číslo jedna června tohoto roku je historicky první titul mistryně republiky v jednotlivcích pro Trasko Vyškov. Zasloužila se o něj mladá gymnastka Petra Štaudrová a tu doplnila ziskem stříbrné medaile Michaela Daňková.

„Tohle je něco fantastického. Historicky první zlatá a stříbrná, nemůžu tomu uvěřit,“ svěřila se s pocity hlavní trenérka Kateřina Kapounková.

Ne až tak pozitivním, ale jistě velmi zajímavým faktem předprázdninové doby byla také asociace SK Rostex Vyškov a Moravskoslezská fotbalová liga. Velký krok na cestě do třetí nejvyšší fotbalové soutěže učinil klub dohodou o přesunu soutěží s Lipovou.

I druhý krůček měl správný směr, když Krajský fotbalový svaz výměnu schválil, ale vše naneštěstí zřejmě pro celý Vyškov zastavil Českomoravský fotbalový svaz z důvodu údajného pozdního termínu podání žádosti.

„Zase tak úplně jsme tím nežili. Věděli jsme, že to nemusí vyjít. Není to velké zklamání, prostě si to musíme vybojovat na hřišti,“ uvedl jednatel týmu Jan Špičák.

Svůj nakonec marný boj o extraligovou medaili zakončili ragbisté. Semifinálovou odvetu v Říčanech prohráli 28:15 a nadějě na třetí místo zmizela v nenávratnu po potupě na hřišti Sparty v poměru 6:45. Přesto JIMI zabojovalo a dokázalo doma zvítězit 36:9, když dokonce chvíli to přes všechny těžkosti vypadalo, že ještě není vše ztraceno.

„Škoda, Sparta o své třetí příčce rozhodla už v Praze. S hrou i výsledkem odvety jsem ale spokojen,“ zhodnotil kouč Milan Wognitsch.

Nenudili se ani inlinisté. Čekalo je další střetnutí extraligy a na vyškovském stadionu se po umělé ploše proháněli osobnosti jako Salfický či Hemský. Jejich družina Žraloky porazila a ti nakonec dokráčeli jen do čtvrtfinále.

Své letní vrcholy sezony prožívali také plavci KPS Vyškov. Na poháru žactva, tedy neoficiálním MČR, zvládli dohmátnout na medailových postech třikrát Martin Hořava, dvakrát Dominika Rieglová, jednou Jaroslav Klusák a dvakrát štafetová čtveřice.

Aktivní rozhodně byli i bučovičtí baseballisté v Českomoravské lize mužů, lezkyně Vincourová se svými kolegyněmi v tuzemsku i zahraničí a atleti AHA, kteří pomalu ale jistě mířili do baráže o první národní ligu.