VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Steiner: Ještě to nebylo ideální. Beru to jako začátek

Vyškov /ROZHOVOR/ - Konkurenci měl obrovskou inezvykle mimo atletickou trať. Ale vypořádal se sní excelentně, kromě oddílové kolegyně mu nikdo nekonkuroval. Získal svůj první velký anketní triumf.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Vítěz hvězdného výkonu Vyškovska Tomáš Steiner.Foto: DENÍK/David Mach

Sportovní rok 2009 na okrese uzavřela čtenářská anketa sportovní redakce Vyškovského deníku Rovnosti Hvězdný výkon Vyškovska: Kdo se potkal s formou? Premiérový ročník podle ohlasu populárního souboje různých odvětví a osobností skončil minulou sobotu a proměnil se v atletický duel Tomáše Steiner, Lenka Jiříčková. Prvně jmenovaný nakonec zazářil nejvíce, jeho konto mělo úctyhodnou podobu téměř dva tisíce sedm set hlasů.

Třiadvacetiletý borec, který se soustředí na pětikilometrovou trať a silniční závody, už převzal vítězný pohár a další ceny.

Čekal jste vítězství v anketě o hvězdných výkonech?
To určitě ne. Vítězství jsem nečekal, konkurence byla totiž hodně velká. Myslím, že tam byli jiní velcí kandidáti na vítězství. O to víc mě to těší. Děkuji všem, kteří mi dali hlas.

Nakonec jste se o první místo pral s atletickou i klubovou kolegyní Jiříčkovou. Mluvili jste v průběhu hlasování o anketě?
Ne, musím říct, že jsme se za ty tři týdny hlasování ani neviděli, ani spolu nemluvili. Trénuje v Brně. Lenka by si to určitě za své loňské výkony zasloužila. A i letos, aktuálně má fantastickou formu, doufám, že jí vydrží po celý rok. Tyčkařka byla výborná, ale v běhu je naprosto skvělá. Myslím, že by měla zůstat u běhu.

Dílčí nominaci a následně i vítězství jste získal za prázdninové období červenec, srpen. Jak ho zpětně hodnotíte a jak celý minulý rok?
Prázdninové období loňského roku, to se dá říct, že byl můj vrchol. Pak jsem se držel nahoře i chvíli na podzim, ale dál už jsem formu neudržel. Když vezmu v potaz celý rok, beru to jako začátek. Začal jsem se rozbíhat na slušné úrovni a tento rok bude, věřím, daleko lepší. Nebylo to ještě ideální.

Říkáte, že jste na podzim ztratil formu. Jak se to projevovalo, cítí to sportovec na sobě sám nebo jen podle výsledků?
Cítíte to už v trénincích, jak se vám běhá a jakou zátěž zvládáte. A někdy se to projeví i pocitově před závodem. Tak nějak už víte, že to nevyjde. Forma je krátkodobá záležitost, nedá se udržet celý rok. Je potřeba ji načasovat na důležité závody.

Sportovním Vyškovem třese každoročně i městská anketa o Sportovce Vyškova. Vy jste se v ní zatím neobjevil. Není to škoda?
To není moc otázka pro mě. Nominaci navrhuje komisi oddíl a ten mě zatím nevybral. O anketách si myslím, že jsou dobré a užitečné, ocení snahu, poutají zájem a fanoušky. Takže ještě jednou díky všem za mé první anketní vítězství. Vážím si toho. Ale musím přiznat, že si více cením sportovních výsledků.

Jak jste na tom sportovně v tomto zimním období? Užíváte si ještě běžeckého spánku nebo už jste „v plné polní“?
Určitě, už běží naplno zimní příprava. Naběhávám hlavně objemy, kilometry a čekám, až se oteplí. Pak bude na řadě vyběhání tempa a čas dostávat se do kvalitních závodů.

Přesto letos jste už na jeden výrazný výsledek dosáhl. Na halovém mistrovství Moravy a Slezska jste bral dva bronzy…
S tím jsem velice spokojený, je to pro mě docela nečekaný úspěch. Nejel jsem na šampionát s žádnými přehnanými ambicemi, startoval jsem pro mě na docela rychlých tratích třech kilometrů a patnáctistovce. Bez připraveného tempa přišly super časy a dvě umístění na bedně.

Mistrovství Moravy a Slezska bylo opět paradoxně ve slovenské Bratislavě. Co vy na to?
Je to velice neobvyklé, to je pravda. Ale na druhou stranu je to těžké, hala je dobrá a tady v okolí potřebné prostory nejsou. Mohla by se někde na Moravě taková hala postavit. Je snad jen v Praze. Dobrá hala je i v Olomouci, ale není v ní potřebný atletický ovál.

Naznačil jste, že vaší oblíbenou tratí je pět kilometrů. Proč je ta nejlepší?
Jednoduše řečeno prostě mi sedí. Je to hlavní trať, na ni se soustředím. Pokud jde o silniční závody, tam mám rád desetikilometrovou vzdálenost nebo tak kolem toho. Delší už moc ne, maratónec ze mě nikdy nebude. Naopak jak jsme už říkali, zkouším i tři kilometry, ale to není disciplína pro republikové mistrovství, tak jen okrajově.

Máte už určeny cíle pro letošní rok?
Rozhodně bych chtěl překonat svoje osobní rekordy právě na mých dvou tratích. Radost bych měl i z nominace na české mistrovství na pěti kilometrech. Když to vyjde, tam se pak uvidí, jaká bude zrovna forma. Mívám potíže se na velkou akci připravit hlavně po psychické stránce, snad se to zlepší.

Proč se vám to nedaří? Pracuje nervová soustava nebo je to o načasování?
Možná od každého trošku. Zřejmě až moc přemýšlím nad výsledkem, pak je člověk tak trochu svázaný, že musí za každou cenu. Pro příklad, v roce dva tisíce sedm jsem si na pětce zaběhl těsně před šampionátem osobák a přímo tam pak vybouchl. Týden po akci jsem ho ještě vylepšil.

Co takhle zkusit svůj um i mimo české luhy a háje? Láká vás zahraničí?
Abych se přiznal, tak ani ne. I u nás je spousta kvalitních závodů, není potřeba se zaměřovat do zahraničí. Odskočím si možná občas jen na Slovensko. Dřív jsme jezdili i do Rakouska, ale teď už ne.

Jaká je česká konkurence na trati pěti kilometrů?
Opravdu hodně velká. Všichni vytrvalci se totiž soustředí právě na tuto disciplínu. Jmenovitě absolutní jedničkou je Jan Kreisinger z AK Kroměříž, dále je těžko k poražení jeho oddílový kolega Tomáš Blaha a z Brňanů je skvělý Martin Kučera. A je jich daleko víc.

Často se diskutuje o vývoji vyškovské atletiky a jejím vzrůstajícím renomé závodnickém i co se týče zázemí. Jaký je váš názor?
Zázemí je bezpochyby skvělé, o tom žádná řeč. Je jen potřeba sehnat více lidí, kteří by se atletice věnovali. Ale existují sportovní třídy na základní škole, takže doufejme, že nejen tam se objeví dobří zástupci atletiky a naši nástupci. Věřím v další talenty.

Nelze se nezeptat na velkou událost atletiky ve Vyškově, která se chystá. Myslím samozřejmě mistrovství České republiky družstev. Těšíte se na tento sportovní svátek?
Moc se těšíme, všichni, co mají s atletikou něco společného. Rozhodně se bude na co dívat, padne spoustu rekordů. Akce je to velká, ale oddíl AHA už má spoustu zkušeností, pořádali další velké závody. Tak není důvod se takhle velké akce bát.

Jak bude vypadat váš nejbližší program kromě tréninku?
Běh se svíčkou teď ve středu, tam jsem nemohl chybět. Ale je to místo tréninku, chtěl jsem vyladit na sobotní známý závod Rohalovská desítka v Prusinovicích. Sejde se tam celá česká špička, ale i mnoho výborných běžců z Polska, Slovenska a Maďarska. Navíc na trati se objeví i africký běžec, který hostuje za AK Kroměříž. V jeho silách je jistě překonání tamního traťového rekordu.

A ve vašich silách je v případě dobrých okolností třeba i překonat tohoto Afričana?
To určitě ne, na to se nedá ani pomýšlet. Je někde jinde, profesionál. Je těžké věnovat se sportu, když každý den pracujete. On a někteří další se věnují jen běhu, mají na to ideální podmínky.

Tomáš Steiner

Klub: Univerzita Brno (do 2007), AHA Vyškov

Bydliště: Vyškov

Věk: 23 let

Největší úspěch: účast na extraligového závodu na tři kilometry

Vzor: žádný, snažím se být svůj

Cíl: stupně vítězů na MČR

Osobní rekordy: 5 km – 15:38, 3 km – 9:01.

Výsledky Hvězdného výkonu:

1. Steiner 2691 hl., 2. Jiříčková 2087, 3. Vincourková 1142,
2. Petříková 823, 5. Müller 566, 6. Brtníček 189.

Autor: David Mach

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítání jara, příprava na Velikonoce, oslava Dne ptactva. To vše zažili v sobotu návštěvníci vyškovského zooparku.
15

Návštěvníky zoo potrápil krutihlav. A pletení pomlázky

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Kyjově srazil vlak muže. Ten na místě zemřel

Vyškovští ragbisté uhráli povinné body. Porazili Slavii

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Vyškovským ragbistům se reparát za nevydařené utkání v Říčanech povedl, ale stačili při něm i zabrnkat na nervy svých příznivců.

Před smrtí se baron Přepyský ukrýval třicet let. Vrazi ho rozsekali

Ivanovice na Hané – Miloval lov, psy a umění. U poddaných ale Jan Václav Přepyský z Rychemberka oblíbený nebyl. V kruté době využíval krutých prostředků a trestů k tomu, aby dosáhl výsledků, a tím i ekonomické prosperity zpočátku zadluženého ivanovického panství. Jeho střízlivá mysl ale časem ustoupila před iracionálním strachem z kletby. O svůj život se bál tolik, že strávil posledních třicet let v dobrovolném domácím vězení. Přesto ale zemřel násilnou smrtí a za okolností, které se historikům dodnes nedaří rozluštit.

Muž co bojoval proti šmejdům: Někdo mi zapálil auto, tak jsem raději skončil

Brno /ROZHOVOR/ - Výhrůžné zprávy, rozbité okno nebo zapálené auto. Podobná překvapení zpestřují od Nového roku život Brňana Víta Kalvody. Muže, který se až do letoška věnoval boji proti takzvaným finančním šmejdům, kteří své klienty díky poplatkům připravují o peníze. O problematice natočil i dokument. „Čekal jsem, že to bude studentský šuplíkový film," říká Kalvoda. Netušil, že dokument bude oblíbený a vzbudí pozornost kritizovaných firem.

VIDEO: Z Marsu zpět na Zem. Posádka přistála ve Vyškově

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Sto dva hodin neviděli denní světlo, v naprosté izolaci od života na planetě Zemi, pod neustálým dohledem všudypřítomných kamer dodržovali striktně denní harmonogramy, bojovali s pocitem hladu, výkyvy nálad a občasnou demotivací. Pět členů Expedice Mars vyrazilo v pondělí do vesmíru, aby si sáhli na dno a dostali ze sebe maximum. A to v uzavřeném prostoru pětadvaceti metrů čtverečních vyškovské hvězdárny. Všichni v pořádku „přistáli" v pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies