Nejtvrdší dopady už mají alespoň někteří z nich za sebou. Vedení firem Vyškovska si navíc pochvaluje, že je krize naučila lépe hospodařit.

„Loňský rok už byl naštěstí celý velmi vyrovnaný. Krize nás naučila pracovat s náklady na výrobu, hospodařili jsme velmi dobře. Paradoxně byl loňský rok velmi dobrý, troufnu si říct, že patřil mezi ty úplně nejlepší roky,“ prohlásil prokurista společnosti EDP Komořany Václav Mácha.

Vedení firem regionu navíc uspokojuje, že krize v loňském roce působila daleko pozvolněji než v roce předešlém. Firma EDP si tak podle Máchových slov hlavně nemusela stěžovat na počet zakázek. „Zakázková náplň byla nadmíru dobrá. Práce bylo dost, i když nebyly tak vysoké obraty jako v minulých letech. Nicméně v roce 2009 byl ohromný propad, takže se nám podařil mohutný odraz ode dna,“ těšilo prokuristu Máchu.

Společnost vyrábějící výherní automaty si zároveň pochvaluje, že se jí podařilo stabilizovat počty svých zaměstnanců. „Momentálně u nás pracuje zhruba dvanáct set osmdesát lidí. Celý loňský rok čísla dosahovala výše třinácti set zaměstnanců, takže jsme rádi, že máme stabilní pracovní tým i bez použití agenturních pracovníků,“ připomněl Mácha.

Původní a hlavně stabilní počet zaměstnanců si pochvaluje i vedení strojírenské vyškovské firmy Hestego. „V souvislosti s hospodářskou krizí došlo i v naší firmě v loňském roce k velkým úsporám a propouštění zaměstnanců. V druhé polovině roku ale začala ekonomika oživovat a projevilo se to i ve strojírenské výrobě, oboru našeho podnikání. V souvislosti s tím jsme se vrátili na původní počet dvě stě padesáti zaměstnanců,“ uvedla obchodní ředitelka společnosti Dagmar Hořavová.

Více zakázek

Vedení firmy zároveň zvedlo oproti loňskému roku zakázky a pevně věří, že je společnost z nejhoršího venku. „Pro letošní rok jsme navýšili obchodní plán o třicet procent,“ vypočítala Hořavová.

Mnohem lepší atmosféra je i třeba ve vyškovské firmě Fritzmeier, která se zabývá výrobou komponentů pro zemědělské nebo stavební stroje i výrobou dílů pro osobní a nákladní vozy. „Obecně lze konstatovat, že jsme překonali důsledky ekonomické krize, což dokazuje vývoj našeho obratu ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy jsme se v podstatě přiblížili k úrovni z třetího čtvrtletí roku 2008,“ řekl vedoucí personálního a mzdového oddělení společnosti Aleš Dobrovolný.

Ten vidí letošní rok zejména v pozvolném nárůstu zakázek. „Bude ale charakteristický také hlavně přesunem nové výroby dalších typů kabin a to zejména pro nové zákazníky do našeho závodu,“ doplnil Dobrovolný.

Vedení vyškovského úřadu práce ale situaci stále příliš růžově nevidí. Ředitel úřadu práce Jan Marek upozornil, že situace na trhu práce není zdaleka vyrovnaná té, která byla před krizí. „Alespoň my to tak rozhodně necítíme. Samozřejmě jsme rádi, že firmy mají zakázky, a budeme rádi, když dál budou nabízet práci našim lidem. Vyhráno s krizí ale ještě nemáme,“ prohlásil Marek.

To, že firmy v regionu mají víc zakázek, neznamená, že potřebují větší množství zaměstnanců. Firmy od kvalifikovaných lidí vyžadují flexibilitu a pracovitost. „Takže v řadě z nich musí zakázku zvládnout menší počet lidí, takže tlak je na ně určitě větší. Jsou firmy, kde určité množství práce vykonávalo dřív třeba sto lidí, dnes jich je osmdesát,“ zdůraznil Marek.