Ukrajinci, Moldavci a další cizinci se už dlouho stěhují ze své vlasti na Vyškovsko za vidinou práce. Tu zde ale nyní seženou jen obtížně. Kvůli ekonomické krizi o ně místní firmy příliš zájem nemají.

„Pokud se zaměstnavatelům méně daří, propouští především ty, kterých se mohou rychle zbavit. To jsou hlavně agenturní pracovníci, mezi nimiž převažují cizinci,“ potvrdil ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Počet zahraničních pracovníků poklesl třeba ve vyškovské firmě na výrobu dřevěných podlah Magnum. „Před ekonomickou krizí jsme tu měli šest cizinců, nyní u nás přes agenturu pracují už jen tři Ukrajinci. Celkem máme dvě stě pět zaměstnanců,“ řekl finanční ředitel společnosti Magnum Pavel Lokaj.

Cizinci dělají zejména méně kvalifikované práce. „Nejčastější vykonávají práci v manuálních profesích ve stavebnictví, zemědělství, ale i ve strojírenství. Z geografického pohledu se jedná samozřejmě o oblasti, kde je největší koncentrace těchto zaměstnavatelů, to znamená Vyškov, Slavkov u Brna, Rousínov, Bučovice a okolí těchto měst,“ informoval Marek.

Podle něj další vývoj ovlivní hospodářská situace. „V případě ekonomického oživení bude zcela jistě narůstat zájem firem o levnou a výkonnou zahraniční pracovní sílu. Má to ale svá pravidla a ta je nutno dodržovat. Pokuty mohou být v řádech statisíců korun,“ varoval Marek.

Úřad práce letos prošetřoval už několik podezření na nelegální práci cizinců. „Nicméně naše kontrola žádné porušení zákona nezjistila. Situaci ale nadále velmi pečlivě monitorujeme,“ uvedl Marek.

To, že úřad neodhalil žádné prohřešky, souvisí i s tím, že v době krize je počet cizinců na trhu práce výrazně nižší. „O to citlivěji však zaměstnanci ve firmách vnímají, když se tam objeví cizinci. Není výjimkou, že z obavy o vlastní práci pak dávají podněty k prošetření státním institucím,“ řekl Marek.

Ten se už s nelegální prací cizinců na Vyškovsku setkal. „Museli jsme v jednom případě vyměřit pokutu ve výši osmdesáti tisíc korun,“ sdělil Marek v září roku 2007.

Od letošního roku hrozí postih nejen cizincům, kteří nelegálně pracují, ale také jejich zaměstnavatelům. „Podle nového trestního zákoníku ten, kdo ve větší míře zaměstnává cizince, se dopouští trestného činu,“ objasnil mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.

Naopak cizinec, který nelegálně pracuje, se zodpovídá přestupku. Za ten mu hrozí vyhoštění. Tak daleko žádný případ v nedávné době nedošel. „V posledních dvou letech jsme na Vyškovsku kvůli nelegální práci žádného cizince nevyhostili,“ doplnil Pittner.