Sehnat solidní brigádu na Vyškovsku je takřka nemožné. Své o tom ví třeba Soňa Ševčíková z Ruprechtova. „Zlatnictví ve Vyškově hledalo brigádnici. K pohovoru na jedno pracovní místo přišlo téměř sto uchazečů,“ svěřila se Ševčíková.

Podobnou zkušenost má třeba Lenka Trněná z Bučovic. „Chtěla jsem si najít brigádu v Bučovicích. Firmy mají ale studenty, kteří brigádničí po celý rok. Letos nikoho neberou, nebo už mě někdo předběhl,“ povzdechla si Trněná.

Firmy přitom vyžadují, aby jejich brigádníci měli vzdělání a znalosti. „Chtěla jsem pomáhat v domově důchodců. Přijímají ale jen zdravotnické asistenty, kteří se vyznají v podávání léků, píchání injekcí a podobně,“ dodala Trněná.

To potvrzuje i Jiří Trávníček z Ruprechtova. „Hlásím se na brigádu jako konstruktér. Firma mi poslala email, ve kterém mě zvou na přijímací řízení, na kterém uchazeči vyplní test. Zájemci v něm prokážou znalosti a schopnosti pro práci v tomto oboru,“ popsal Trávníček.

Každoročně největší nabídku pracovních míst pro studenty nabízí hypermarkety a potravinové řetězce. Ne všechny mají ale o brigádníky zájem. „Naše společnost usiluje o to, aby veškeré práce na prodejnách zvládla se zaměstnanci na hlavní pracovní poměr. Samozřejmě máme i ve vybraných případech brigádníky, snažíme se ale jejich počet minimalizovat,“ nepotěšil zájemce o brigádu tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Trochu lépe to s brigádou vypadá ve vyškovském hypermarketu Albert. Oproti minulému roku přijmou méně studentů, ale několik volných míst se najde. „Brigádníků vezmeme letos málo, myslím, že tak deset,“ informovala pracovnice vyškovské pobočky Albertu Zlatoslava Radčinská.

Ani v hypermarketech to s prací tedy nevypadá slavně. Největší šance sehnat práci je podle studentů přes známé. „Nedělalo mi problém si brigádu domluvit, sehnal jsem ji přes kamaráda,“ uvedl nedávno třeba Jakub Fiala.