VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrh průmyslové zóny je mírnější

Ivanovice na Hané /DISKUTUJTE/ - Průmyslová zóna v Ivanovicích na Hané se bude rozšiřovat spíš směrem k dálnici. Část ulice Osvoboditelů však v návrhu zůstala.

12.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Vedení Ivanovic na Hané navrhovalo na počátku letošního roku do územního plánu zařadit lokalitu u výjezdu z města směrem na Švábenice a k nájezdu na dálnici. Mělo jít o prostor od mostu, přes bývalý mlýnský náhon, od hranice Havlíčkovy ulice po domy směrem na Medlovice až po dálniční oddělení policie. Návrh vzbudil nevoli řady obyvatel. Výsledná verze průmyslové zóny je nakonec sice o něco mírnější, nikoli však kvůli protestům.

„Lokality navržené jako průmyslová zóna do územního plánu připomínkoval krajský úřad. Zpracovatel, kterým je Městský úřad Vyškov, vyvolal jednání, kterého se na krajském úřadu zúčastnil místostarosta Vojtěch Baláš. Dohodli se, že zůstanou zachovány tři lokality,“ uvedl tajemník Městského úřadu Ivanovice na Hané Jan Kovář.

Cihelna z návrhu nakonec vypadla


Jde o parcely mezi dálnicí a starou, dnes zaslepenou cestou na Medlovice, dále o pozemky u bývalé cihelny v ulici Osvoboditelů. Stěžejní oblast je za fabrikou Fischer vyrábějící upevňovací techniku. „Hlavní průmyslovou zónou bude prostor mezi dálnicí a firmou Fischer. Její vedení tam skoupilo pozemky a chce se rozvíjet,“ uvedl starosta Ivanovic na Hané Josef Lysák. Ve hře byl také prostor u bývalé cihelny v ulici Osvoboditelů, která těsně sousedí s rodinnými domy. Proti tomu se ale postavili tamní obyvatelé. Na protest dokonce sepsali nesouhlas, který podepsalo několik desítek lidí.

Také na zasedání zastupitelstva se lidé snažili přesvědčit vedení radnice, že jejich záměr vymezit v územním plánu průmyslovou zónu tak blízko obydlí je špatný. „Je nutné brát nás do průmyslové zóny? Vždyť firma Fischer se rozvíjí i bez toho, aniž bychom byli vyčlenění jako průmyslová zóna,“ přemítal tehdy například Milan Říha.

Vedení se však bránilo argumentem, že ulici Osvoboditelů vybralo hlavně kvůli historickým souvislostem. A to nejenom kvůli někdejší cihelně, ale i kvůli pile, která funguje už od roku 1927, a dílny stojí v místech, kde kdysi bývala těžká mechanizace zemědělského družstva. Zároveň se tam nachází velká skladovací plocha.

Po měsících nejistoty je už v těchto dnech jasné. Že prostor u cihelny do průmyslové zóny zařazený nebude. Alespoň prozatím. „Nejsou tam majetkově dořešené pozemky,“ vysvětlil starosta.

Dalším místem, které se stalo předmětem sporu, je zpevněný pozemek sloužící částečně pile a částečně městu ke skladování nejrůznějších materiálů. „Zůstává vedený jako malá podnikatelská zóna. Musí splňovat hygienické limity, co se například prašnosti či hlučnosti týče. Z tohoto důvodu v něm tedy nevidíme problém,“ uvedl Lysák.

Už dřív úředníci ivanovické radnice dodali, že pokud by tam v budoucnu měl kdokoli zájem vybudovat nějaký podnik, musel by projít přísným posuzováním. Nesměl by totiž snižovat kvalitu bydlení v rodinných domech.

Podle starosty je volba území pro zónu víc než vhodná. „Je blízko dálnice, kamiony nebudou znečisťovat město. Proto ji situujeme do této lokality, aby obyvatele co nejméně zatěžovala,“ řekl před časem Lysák.

Krajský úřad nepovolil zábor polí

Oželet musela ivanovická radnice navrhované polnosti mezi nájezdem na dálnici a novou silnicí na Medlovice a další za dálnicí směrem ke Švábenicím. „Šlo o rozměrově největší plochu. Návrh jsme ale museli takříkajíc očesat, a to kvůli nadměrnému záboru zemědělského půdního fondu. Je to kvalitní půda, kterou je třeba chránit, a proto jsme udělali vstřícný krok a z návrhu ji vypustili,“ vysvětlil starosta.

Návrh územního plánu je k vidění na webových stránkách města Vyškova v rubrice odboru rozvoje a plánování.

„V prvním čtvrtletí roku 2010 by mohlo proběhnout podle zákona veřejné projednání návrhu územního plánu. Podstatné připomínky by se do návrhu ještě měly zahrnout, než projde schvalovacím procesem na veřejném zasedání zastupitelstva města,“ dodal tajemník ivanovické radnice.

Autor: Šárka Dubská

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Telefonování v zahraničí (ilustrační snímek)
9

Máte nevyžádaný hovor ze zahraničí? Nevolejte zpět, jde o podvod

Ilustrační foto

Voda zčernala. V Rakovci uhynuly desítky kilogramů ryb

AKTUALIZOVÁNO

Po srážce s vlakem ve Vracově zemřel řidič osobního auta

Vracov /FOTOGALERIE/ – Záchranáři, hasiči i policisté vyrazili v úterý krátce před jedenáctou hodinou k železničnímu přejezdu nedaleko vracovské základní školy. Po srážce vlaku s osobním autem tam zahynul člověk.

Mizí zahrady i sady. Kvůli dovozu ovoce a nezájmu lidí o dražší tuzemské

Jižžní Morava /INFOGRAFIKA/ – Ovoce z jižní Moravy začíná být na pultech obchodů stále vzácnější. Sady totiž z kraje dlouhodobě mizí a s nimi i zahrady. 

Borelióza? Případů je málo. Zatím

Vyškovsko, Blanensko - Pouhých pět případů lymské boreliózy hlásí za poslední tři měsíce Vyškovsko. Na Blanensku za stejnou dobu onemocněli tímto infekčním onemocněním, které přenášejí všudypřítomná klíšťata, tři lidé.

Grand Prix: hotely a kempy hlásí obsazeno

Brno /ANKETA/ - Kdo dřív rezervuje, ten dřív bydlí. Takovým heslem se řídí hotely i kempy pro dobu konání motocyklové Velké ceny České republiky. Do největší motoristické události brněnského okruhu zbývá deset dnů. Pro ubytování zbývá už jen pár míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení