Muž, devětačtyřicet let, dluh 38 692 korun. Tak podle vymahatelské společnosti Kruk vypadá průměrný dlužník na jižní Moravě. Lidé, kteří podobné problémy řeší, měli od čtvrtka do soboty možnost se přijít poradit na hlavní vlakové nádraží v Brně. Na neděli totiž připadl mezinárodní Den bez dluhů. A společnost při té příležitosti na nádraží umístila stánek se svými odborníky. Navštívilo jej 1400 lidí.

Organizátoři kampaně zdůrazňovali výhody zodpovědného hospodaření s penězi. „Člověk se nemá bát svou finanční situaci řešit a kontaktovat věřitele. S ním se vždy může domluvit. Je to mnohem lepší, než nechat situaci dojít k soudu nebo exekuci," upozornila mluvčí společnosti Markéta Fixová.

Podle statistik firmy žije na jižní Moravě deset procent z celkového počtu zadlužených lidí v Česku. Nejčastější dluh bývá ve výši deseti až dvaceti tisíc korun. Mívají ho nejvíc lidé ve věku mezi pětadvaceti a čtyřiatřiceti roky.

Podle Fixové se nejčastěji zadlužují kvůli nákupu elektrospotřebičů nebo si berou půjčky na splacení jiných dluhů. „Na jaře a v létě jsou také časté úvěry na rekonstrukci bydlení," podotkl ekonom Michal Kozub.

V České spořitelně pozorují mírné zvýšení zájmu o půjčky i před Vánoci. „Na konci roku je požadavků o úvěry oproti létu zhruba o deset až patnáct procent víc. Podobný nárůst čekáme i letos," řekla mluvčí banky Klára Pačesová.

Podle Fixové z Kruku je pro lidi důležité pravidelně analyzovat svoje příjmy a výdaje. „Ze zkušeností s našimi klienty vyplývá, že je většina lidí nezná. Částky dohromady neodpovídají a dostávají pak lidi do dluhů. Člověk rovněž musí mít nějakou rezervu, aby se dokázal vyrovnat s náhlými změnami," uvedla.

S tím souhlasí Lukáš Straškraba z Rajhradu na Brněnsku, který si půjčku nedávno vzal. „Když si člověk chce půjčit od banky, musí vědět, že splácení pak zvládne. Nikdy bych taky nevyužil nabídku různých soukromníků a lichvářů. Když se potom člověk zpozdí s jednou splátkou, už se řítí do průšvihu," poznamenal.

Podle brněnského psychoterapeuta Michala Mynáře je pro lidskou psychiku obzvlášť špatné, když se člověk ocitne v takzvané dluhové pasti. „Dotyčný si půjčuje opakovaně a snaží se tím zalepit dosavadní díry. Když potom prozře, je to pro něj velká rána. Ovlivňuje to pak další oblasti jeho života, a co je hlavní, také ostatní členy domácnosti," podotkl terapeut.

Lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti, přitom přibývá. „Počet dlužníků, kteří čelí exekuci, se snižuje. Zároveň je ale víc těch, kteří mají třeba i deset exekucí najednou. Stejně tak existují i případy, kdy se dlužníkovi strhává z platu jen deset korun, protože na víc nemá. Často se to týká třeba důchodců," vysvětlil mluvčí Exekutorské komory David Sahula.

KATEŘINA ŠEVČÍKOVÁ
KATEŘINA IŠTVANOVÁ