„Letos začínáme nabízet burčák přibližně ve stejnou dobu jako loni. Zákon to dovoluje od 1. srpna, proto vinaři směřují výrobu burčáku co nejblíž k tomuto datu. Prodáváme zatím odrůdu Irsai Oliver z Velkých Pavlovic,“ uvedla spolumajitelka jedné ze znojemských vinoték Lenka Beranová. Lidé o nabídce ještě nevědí, ale až se zpráva rozkřikne, bude podle Beranové prodejna plná.

Na stáncích v ulicích měst se burčáky zpravidla objevují až později. Lidé k výrobkům z raných odrůd nemají tak velkou důvěru a s nákupem váhají. „Burčák piji, ale beru ho jedině od známého, který má vinohrad. Nedůvěřuji totiž žluté tekutině, kterou prodávají u silnice. Podle mě je to zkvašený jablečný mošt. Vždyť většina vinařů ještě nesklízela hrozny,“ myslí si například Roman Borovec z Brna. Přesto se ale tyto brzké burčáky kvalitou neliší od těch, které se prodávají na přelomu srpna a září. „Jsou stejně dobré. Navíc kontroly jsou teď tak přísné, že by si někdo nekvalitní výrobky prodávat netroufnul,“ uvedl předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo.

Burčák je přesto zatím rarita. Většina vinařů plánuje výrobu až v druhé půlce tohoto měsíce. „V Mikulčicích bude 22. srpna den otevřených dveří vinařských sklepů s ochutnávkou burčáku. Do té doby to určitě stihneme,“ slíbil vinař Lubomír Dvořáček z Hodonínska. S výrobou kvašeného nápoje nespěchají ani Brňané. „Burčák budeme mít až v září. Víno pěstujeme na jediné vinici v Brně, která je ve svahu pod lomem Hády. Jezdíme s ním i na soutěže,“ zmínil starosta Vinohrad Jiří Čejka.

I když vinaři začínají vyrábět první burčák, nedokáží odhadnout konečnou sklizeň a kvalitu letošního ročníku vína. „Počasí bylo letos hodně zvláštní. Střídalo se sucho, mokro, nyní to pět vypadá na parna. Na konečnou kvalitu vína a na úrodu bude mít vliv hlavně srpen a září. Vínu by prospělo slunečné počasí,“ popsal letošní sezonu Sedlo. Víno podle něj bude letos nejspíš spíš kvalitní, otázkou zůstává, kolik jej bude. „Vinaře ohrožují hlavně kroupy. To se týká celé Evropy. Může se stát, že třeba z vinice nesklidí kvůli bouřkám vůbec nic,“ podotkl Sedlo.

Během deseti minut můžou přijít vinaři o celou úrodu. Zkušenosti mají například pěstitelé v Mikulčicích. „V červenci tu padaly ledové kroupy bez deště. Stačily za chvilku zničit v jednom místě třetinu úrody,“ povzdechl si Dvořáček. Nestálost letošního počasí podle něj brání v jakýchkoliv předpovědích o letošní úrodě.

Krize vinaře zatím nijak zásadně nepostihla. Jediné, co se mění, je cena modrého hroznu. „Lidé méně kupují červené víno, proto výkupní cena klesá. Vinaři se však většinou zaměřují na oba druhy, proto se můžou poptávce přizpůsobit,“ uvedl Sedlo.

Jednou z možností, jak překonat tento nepříznivý vývoj, je výroba stále oblíbenějšího růžového vína. To se vyrábí z modrých hroznů, avšak směs šťávy a slupek se nechává naležet jen pár hodin. Víno proto nezíská tolik červeného barviva. „Je příjemné na pití, lehké a v létě mimořádně osvěžující. Jihomoravská rosé jsou velmi kvalitní, mají výraznou ovocnou chuť a vůni,“ přiblížil růžová vína someliér Libor Nazarčuk z Břeclavi. Jeho slova potvrdil i Dvořáček. „Letos si rosé kupují i ti, kteří jej nikdy před tím nepili,“ zakončil vinař.

ANETA ŠEDÁ