„Kromě toho, že jich bude méně, brambory budou mít i menší velikost. Málo bude letos také zelí. Nepršelo a rostlinám chyběla voda," uvedl ředitel Regionální agrární komory Jaromír Musil.

Jeho slova potvrdil Jaroslav Crhák z Bořitova na Blanensku, který pěstuje brambory, zelí a kořenovou zeleninu. „Úroda brambor bude o šedesát procent nižší než loni. Průměrná teplota byla dost vysoká, což není dobře. I velikost je u většiny odrůd menší. Kvůli tomu půjde i cena asi o padesát procent nahoru oproti loňskému roku," potvrdil Crhák.

Podle údajů Českého statistického úřadu se kilogram brambor v kraji průměrně prodává za šestnáct korun, loni to bylo devět korun. Obchodníci totiž mají zájem jen o brambory určité velikosti. „Malé korálky obchody nechtějí, končí na poli nebo v bioplynkách," řekl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Také úroda zelí bude slabší. „Zelí máme méně než loni, ale pořád jsme na tom lépe než v jiných regionech. Zavlažujeme totiž uměle," nastínil Daniel Chmelík z Agro Tuřany. Podle něj se cena zvedne přibližně o patnáct procent.

V Bořitově spoléhali jen na přírodní zavlažování. „Uměle nezavlažujeme. Proto budou výnosy zelí hodně nízké," potvrdil Crhák.

Nedaří se ani ostatním plodinám. „Cibule byla také hodně slabá, úroda je o čtyřicet procent menší," shrnul zemědělec.

To, že se špatná úroda odrazí také na ceně, potvrdil předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. „Cena zeleniny možná nepoklesne až do příští sklizně," varuje.

Například mrkev v kraji ve srovnání s loňským rokem zdražila ze čtrnácti na dvaadvacet korun za kilogram. „Neočekávám, že ceny půjdou dolů," dodal Zeman, podle kterého by se situace mohla změnit pouze levnými dovozy.

VĚRA SYCHROVÁ
VERONIKA PAPOUŠKOVÁ