Většinou už mají dávno zaseto a začínají se starat o to, aby křehké rostlinky přežily. A tak berou útokem obchody se zahrádkářskými potřebami.

Potvrdila to i Miroslava Dundáčková z prodejny zahrádkářských potřeb na Jakubském náměstí v Brně. „Kupovat teď semínka už je trochu pozdě. Lidé nyní nejvíc berou postřiky a hnojiva. Snaží se kupovat přírodní, i když i ta chemie je na zahradě zapotřebí,“ uvedla.

Zahrádkáři mají podle ní nejvyšší čas na postřik stromů proti červivosti, strupovitosti či padlí. „Nedokážu ani odhadnout, kolik lidí se tu denně objeví. Možná stovky, možná tisíce. A každý z nich tu v průměru nechá dvě stě korun za jeden nákup,“ dodala Dundáčková.

Stovky za sazenice

Zahrádkaření rozhodně není nejlevnější koníček. Větší nákup postřiků, hnojiv, sazenic a semen může přijít na tisícikoruny. Jedna sazenice papriky či rajčete přijde zhruba na deset korun, cena jedné sazenice muškátu se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti korunami. A litr květinového hnojiva Compo stojí bezmála dvě stě korun.

Nicméně supermarkety nabízející přehršel lákadel pro zahrádkáře, nouzí o zákazníky netrpí. „Denně tu projde tak dva až tři tisíce platících zákazníků. Odhaduji, že každý z nich tu za jeden nákup nechá zhruba tisíc korun,“ uvedla Martina Kučerová z Bauhausu.

Podobná situace je i v jiných hobby marketech. Lidé nakupují balkonové květiny, zeminy, zahradní nábytek nebo nářadí. „Nejvíc berou lidé muškáty a v poslední době i bylinky. Chtějí i semínka, protože některá se sází ještě teď,“ dodala Kučerová.

Zeleninu na trhu

Zahrádkáři, kteří pěstují zeleninu, ale musí nákup v hobby marketu oželet. Tento sortiment tam není k mání. „Já si zeleninovou přísadu většinou pěstuji sám. A když si přece jen chci nějakou koupit, tak vyrazím do oblíbených zahradnictví nebo na Zelný trh,“ řekla Brňanka Jiřina Šimáčková. Do velkých obchodů nakupovat nechodí. Připadá jí totiž, že jejich ceny jsou přemrštěné.

„Na všechno dají stejné ceny, i na květiny, které třeba nejsou na pěstování vůbec náročné. Někdy vůbec nechápu podle čeho ty ceny určují. Proto mám raději zahradnictví. Tam jsou ty ceny odstupňované podle toho, jak jsou květiny náročné na péči,“ podotkla.

Sazenice muškátu, které jsou k mání na Zelném trhu, jsou podle ní mnohem kvalitnější, než ty, co se prodávají v hobby marketech. „Tam jsou v košíčcích po deseti kusech. Ale jsou to malé rostlinky,“ řekla.

Zahrady ale lidé nevyužívají jen k pěstování květin či zeleniny. V posledních letech se mnohem více stávají zónou odpočinku. Není tudíž nic výjimečného, když si zahrádkář odnáší z nákupního centra kromě truhlíků s převislými pelargóniemi i speciální nářadí v hodnotě několika tisíc korun.

Podle mínění některých lidí je těch „pravých“ zahrádkářů stále méně, protože se pěstování vlastního ovoce či zeleniny příliš nevyplácí. „Za peníze, které bych dal za semínka, postřiky a hnojiva si toho ovoce a zeleniny nakoupím dost. A to ani nemluvím o čase stráveném pletím záhonů nebo zaléváním. Jen na to pomyslím, bolí mě záda,“ usmál se Radek Spurný z Modřic u Brna.