Loni například doplatil na neodborné zacházení s pyrotechnikou mladík v Brně. „Kamarádova petarda ho zasáhla do hlavy a poranila mu oko,“ konstatovala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Dodala, že k žádnému dalšímu zranění způsobenému přímo petardou záchranáři před rokem nevyjížděli.

Hořela Havana

Silvestrovské požáry zaviněné zábavní pyrotechnikou způsobily loni škodu přibližně 660 tisíc korun. Hořelo například v brněnské Bystrci. „Dva nevidomí lidé tam v bytě neopatrně zacházeli s prskavkami a petardami. Oheň způsobil v obývacím pokoji stotisícovou škodu,“ informoval Haid.

Výrazně větší byl požár, jenž vznikl na Silvestra před dvěma lety v brněnské Líšni. Venkovní zahrádku restaurace Havana zapálila petarda. Oheň se potom rozšířil na celý podnik. „Opravy nás tehdy stály hodně peněz. Kolik přesně, to říkat nechci,“ uvedl majitel restaurace Radek Novotný. Haid dodal, že před dvěma lety způsobila zábavní pyrotechnika na jižní Moravě škody převyšující milion korun.

Zatím největší požár zaviněný pyrotechnikou v kraji likvidovali hasiči před Vánocemi 2006 v tržnici v Hatích na Znojemsku. Prodejce se tam tehdy snažil přilákat zákazníky a odpaloval vzorky nabízené pyrotechniky. Zapálil auta a poté začala hořet i tržnice. „Škoda se tehdy vyšplhala na přibližně sto milionů korun,“ upozornil Haid.

Celníci se snaží podobným případům předem zabránit. Při svých kontrolách se proto na tržnici v Hatích speciálně zaměřují. „Letos na začátku prosince jsme poblíž tohoto místa zajistili čtyři sta padesát kilogramů pyrotechniky čtvrté třídy. To už považujeme za výbušninu,“ upozornila mluvčí brněnských celníků Lada Temňáková. Dodala, že před dvěma lety na stejné tržnici celníci zabavili dokonce přes dvě tuny zábavní pyrotechniky.

Kdo se rozhodne toto zboží při oslavách na přelomu roků použít, má být podle hasičů hodně opatrný už při nákupu. „Zákazník by si měl na místě zkontrolovat, jestli má výrobek český návod a odpovídá příslušným třídám, atestům a normám,“ poznamenal mluvčí hasičů Haid.

Nebezpečné lahve

Předpisy povolují prodávat běžným zájemcům jen pyrotechniku první a druhé třídy. Ta by se navíc měla dostat do rukou jen lidem starším osmnácti let. Třetí třída je pak vyhrazena pouze odborníkům s příslušnou kvalifikací.

Hasiči upozorňují, že při odpalování je nutné přísně dodržovat určité pokyny. „Například pyrotechnika druhé třídy se nesmí používat v uzavřených prostorách nebo v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců či škol,“ vyjmenoval omezení Haid.

Zdůraznil také, že zvlášť rizikové je odpalování z lahví. „Mohou se totiž rozkolébat a petarda často nabere nečekaný směr. Od zasaženého truhlíku na balkoně pak může klidně vzplát celý byt,“ varoval mluvčí hasičů.

MAREK LAJTKEP
VOJTĚCH KUČERÁK