VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

5.3.2014

Jeden den biologem v Podyjí: za obnovou luk a vodních tůní

Jižní Morava, Podyjí /SERIÁL NA DEN …/ – Abnormálně suché dny končící zimy mohly ještě chvíli vydržet, i když příroda už tolik volala po opaku. Přesně to si trochu sobecky říkám, když stojím v úterý ráno po půl osmé u hlavní budovy Správy Národního parku Podyjí ve Znojmě. Prší, je sotva pár stupňů nad nulou a mě čeká vidina dne stráveného v hlubokých podyjských lesích. Kvůli dalšímu dílu seriálu Deníku Rovnost Na den (s) svolil biolog Správy Podyjí Robert Stejskal, že mu můžu jeden jeho pracovní den nahlížet přes rameno. „Počasí nám nakloněno příliš není, ale to nevadí. Za chvíli odjíždíme," vítá mě v teple budovy, a aniž na mé bundě stačí uschnout kapky deště, opět už vyrážím ven. Úkol pro tento den je jasný: zaměřit místa v národním parku, kde by se v blízké budoucnosti měly obnovit původní mokřady nebo menší vodní tůně. „Tyto prvky jsou v přírodě Podyjí velmi důležité, bohužel někde už zarostly anebo úplně zanikly," vysvětluje biolog.

26.2.2014

Den s hasiči: Vyjet k požáru pod dvě minuty? Nejlépe po namydlené tyči

Jižní Morava /SERIÁL NA DEN …/ – Jako nešikovný kocour v botách se závažím na zádech. Nějak tak teď určitě vypadám, pomyslím si, zatímco se oblečená do minimálně o tři čísla větší hasičské uniformy a osmikilové vesty se vzduchovou lahví a dvěma hadicemi na zádech snažím dostat do čtvrtého patra domu. „Hadici musíš hodit do bytu tak, aby se rozvinula a mohla jí proudit voda," poučuje mě můj "kolega" Jiří Buček. Smotanou ji hodím s bídou metr před vlastní nohy. Musím znovu. Neřekla bych, že to bylo o moc lepší, ale na další reparát není čas. Už mám v ruce spouštěč vody a mířím na cvičný oheň. Takovým tempem bych mnoho lidských životů nezachránila, říkám si. O tom, že být hrdinou není žádný med, mám po celém dni jasno. V dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den (s) jsem se stala hasičkou na stanici Lidická v Brně.

25.2.2014

Malíř Ladislav Rolný: Umění má lidi hladit a být příjemné

Vyškov – Na díla čtyřiašedesáti­letého Vyškovana Ladislava Rolného mohli lidé narazit třeba ve vyškovském Turistickém informačním centru nebo v Knihovně Karla Dvořáčka. Kouzlu malby podlehl až v pozdějším věku, chybějící praxi nicméně doháněl poctivým samostudiem. Od mládí má rád toulky přírodou, což se projevuje i v hlavním námětu jeho obrazů, které zdobí téměř každý kout jeho domu. Dnes se představí v pravidelném seriálu Osobnost Vyškovska.

19.2.2014

Den preventistkou: Patnáct kilometrů v nohách a jedno napadení

Brno /SERIÁL NA DEN …/ – Je šedivé ráno, chvíli před sedmou hodinou. Stojím před budovou Dopravního podniku města Brna v Novobranské ulici a čekám na c. „Dobré ráno. Přišla jste dost nalehko. Máte pod tím kabátem alespoň svetr a termoprádlo? Většinu času totiž strávíte čekáním na zastávkách," vítá mě energický muž. Jako koordinátor na preventisty dohlíží a jejich působení pak vyhodnocuje. Když jsou linky městské hromadné dopravy plné, pomáhá jim s kontrolou cestujících. Preventisté jsou novou skupinou pracovníků dopravního podniku. Zajišťují bezpečnost a pořádek ve spojích a také kontrolují jízdenky. V linkách jezdí od začátku února. A já se v dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den (s) stávám jednou z nich.

18.2.2014

Uniformy sbírám už třicet let. Mám jich stovky, říká starosta Letonic

Letonice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Osm vojenských čepic zaujme návštěvníka při vstupu do kanceláře starosty v Letonicích. Jsou pouze zlomkem sbírky čítající tisícovku brigadýrek, osm stovek uniforem a asi sto padesát historických rádií a televizorů, které letonický sběratel a současný starosta obce Jiří Skokan vlastní. Vyškovský deník Rovnost ho představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

12.2.2014

Jeden den v ringu: dřina, pot a velká bolest

Brno /SERIÁL NA DEN…/ - Sportovní redaktor Deníku Rovnost okusil, jak vypadá tréninkový den brněnského profesionálního thajboxera Tomáše Hrona. Přežil. 

11.2.2014

Bučovický místostarosta: hlasitější opozice mi vrásky nedělá

Bučovice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ - Zájem o politiku zřejmě zdědil, minimálně po pradědečkovi, témata s ní související se pak v jeho rodině řešila poměrně často. Není tedy divu, že i současný bučovický místostarosta Jiří Horák, pohybující se v tomto prostředí takřka od plenek, zvolil dráhu politika. 

5.2.2014

Den v lesní školce: Teploty pod nulou dětem nevadí. Pořád běhají

Jižní Morava /SERIÁL NA DEN …/ – Na vyšlapané cestě v zasněženém lese leží klacek. „Hele, meč," jásá malý Filip a zvedá svoji novou zbraň do vzduchu. Chvíli s ní šermuje a pak začne rýt v zemi. „Hledám poklad, musím ho vykopat lopatou," vysvětluje. Za jedno dopoledne se kus dřeva mění ještě ve štětec, zapalovač nebo jelení paroh. „Děti mají neuvěřitelnou fantazii," vysvětluje předseda sdružení Jinou cestou Zdeněk Maděra. Svolil, že mě zasvětí do své práce. V dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den (s) se stávám vychovatelkou v Dětském lesním klubu Cestička Brno, který je jednou z brněnských lesních mateřských škol.

4.2.2014

Nový vedoucí Úřadu vlády: Názory vnímám, rozhodnout ovšem musí šéf

Hodějice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Zkušený úředník, který nově vede nejdůležitější úřad České republiky. Dlouholetý tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák se minulý týden stal vedoucím Úřadu vlády. Varhaníka a milovníka fotbalu si vybral premiér Bohuslav Sobotka. Vystudovaný strojní inženýr se nyní představuje v dalším díle pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

29.1.2014

Chovatelkou v zoo? Dostat se lachtanovi na první metu trvá asi týden

Brno /SERIÁL NA DEN S…/ – Na zemi za mřížemi v budově veteriny leží obrovská hromada peří. Chvíli se vrtí, potom z ní vykoukne jedno oko, druhé a postupně se vysouvá dlouhatánský krk, až přede mnou sedí kasuár, jeden z největších nelétavých ptáků. Nalepená na mřížích pozoruji tu opeřenou hromádku neštěstí a přemýšlím, proč nemůže být ve výběhu zoologické zahrady s ostatními ptáky. „Měl nějaké záchvaty, ale už se lepší," vytrhává mě ze zamyšlení chovatel Milan Šebesta. Právě on svolil, že mě do své práce zasvětí. Rychle zjišťuji, že mazlit se celý den se zvířaty mi neprojde. Je potřeba uklízet výkaly, opravit bazén a zlámat vaz několika desítkám myší. V dalším díle seriálu Rovnosti Na den (s) se tak stávám chovatelkou v brněnské zoo.

28.1.2014

Nejsem výjimka. Obětavé jsme všechny, říká bývalá zdravotní sestra

Dražovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ - Na bývalou zdravotní sestru Květoslavu Krejčířovou z Dražovic se sousedé často obraceli. Některým z nich zachránila život. Naposledy novorozenci.

21.1.2014

Junák byl první. Známých lidí chci přivést víc

Slavkov u Brna /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ – Jako ryba ve vodě se v kulturním prostředí pohybuje nový šéf slavkovského Společenského centra Bonaparte Martin Křížka. Příznivci divadla ho můžou znát z Městského divadla v Brně. Nyní se představuje v pravidelném seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

15.1.2014

Na den hodinovým manželem: ruce od lepidla a den bez oběda

Brno /SERIÁL NA DEN S… /– Lepidlo na obklady se mi překvapivě lepí na ruce. Opatrně manipuluji s kachličkou a pokládám důležité otázky. Po jedné z těch nejchytřejších se dozvídám, že to, co držím v ruce, je špachtle. Odpovídá mi pětatřicetiletý Pavel Ryšánek z Brna, který měl tu odvahu, že mě vzal s sebou do práce. V dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den s… se tak stávám hodinovým manželem.

14.1.2014

Fotbalista Petržela: Kolena se mi už neklepou. Ani proti Bayernu

Hoštice, Plzeň /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – S kulatým nesmyslem, jak zejména něžné pohlaví fotbalový balon rádo označuje, se seznámil v Hošticích. Dnes záložník Milan Petržela válí za mistrovskou Viktorii Plzeň i fotbalovou reprezentaci. Kontakt se svým rodným krajem rozhodně neztratil, kdykoliv to jde, za rodinou a přáteli přijede. Dnes mu patří další díl seriálu Osobnost Vyškovska.

8.1.2014

Na den s dispečery: Odtlačování nepojízdné tramvaje i zkoušky na alkohol

Jižní Morava /SERIÁL NA DEN S …/ – Fabia s modrými majáčky a houkačkou si razí cestu tmou k Semilassu. Narazí na zhasnutou tramvaj linky jedenáct, hned za ní stojí osmička. Není ani tři čtvrtě na pět ráno a dispečeři dopravního podniku už jsou na své první středeční akci. Den s nimi si vyzkoušel také redaktor Brněnského deníku Rovnost Petr Jeřábek. Na videu si o povolání povídá s Martinem Juračkou. Deník Rovnost tak začíná s novým seriálem, v němž redaktoři a reportéři každý týden přiblíží lidem jedno zajímavé povolání. V reportážích se podělí o své pocity, proberou se zaměstnanci-profesionály jejich zajímavosti z práce a ukáží, že každé povolání má svou jedinečnost. První díl otevírá povolání dispečera dopravního podniku.

10.12.2013

Daň za bouřlivý život jsem zaplatil. Čtyřikrát, říká hudebník Monath

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Kdokoliv projde zadními dveřmi do budovy Bombastic klubu ve vyškovských Smetanových sadech, uvítá ho místnost s kytarami rozvěšenými po zdech, velkým mixážním pultem, nejrůznější audiotechnikou i malým stolkem s dvěma barovými židličkami a popelníkem. Za tím svoje ranní kávy pije už patnáct let zakladatel vyškovského nahrávacího studia Davos Records a zkušený kytarista Bořivoj Monath, který se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

26.11.2013

Šéf cestářů: Kalamita v regionu? Naposledy v roce 1987

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Skoro padesát procent provozních nákladů, které dělají ročně necelých šedesát milionů korun, stála vyškovské silničáře zima v roce 2010. Ta, která skončila letos v dubnu, se jí skoro vyrovnala. Tvrdí to šéf vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka, který se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

19.11.2013

Nadymáček: Ve světě jsem známý víc než doma v regionu

Rychtářov /O­SOBNOST VYŠKOVSKA/ – Umění ho zajímá od dětství. Navzdory překážkám osudu se mu v dospělosti začal plně věnovat, vybudoval galerii a úspěchy slaví také v zahraničí. Malíř Zdeněk Nadymáček alias Carpin se nejen proto dnes představuje v dalším díle pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

5.11.2013

Dirigent Macek: Mé začátky u sboru? Typické hození do vody

Tupesy, Vyškov /SERIÁL OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Příští rok uplyne už dvacet let, co Vyškovský smíšený pěvecký sbor vede a řídí dirigent Filip Macek. Pod jeho taktovkou mohli Vyškované slyšet taková vrcholná díla jako například Carminu buranu od C. Orfa, Stabat Mater nebo Te Deum Antonína Dvořáka, Mozartovo Requiem, Bachovo Vánoční oratorium a desítky dalších.

15.10.2013

Holíček: Fotografie, která někomu něco řekne, je umění

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – S fotografováním začal už jako dítě. Učarovalo mu natolik, že se stalo jeho celoživotním koníčkem. Postupem času se zaměřil na tvorbu srovnávacích fotografií, které zachycují Vyškov před lety a dnes. Dva snímky, které zachycují stejné místo, tak často dělí i desítky let. Fotografie Jindřicha Holíčka můžou pravidelně vídat i naši čtenáři. Nejen proto se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

1.10.2013

Herečka Lorencová: Brno bych odmítla, Ostrava je kulturně výš

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Před několika lety ji mohli diváci spatřit na divadelních prknech vyškovského souboru Haná. Město ovšem pohledná brunetka opustila a zamířila na studia do Brna. Dokonce se už několikrát objevila i před kamerou. Teď má Vyškovanka Petra Lorencová stálé angažmá v Národním divadle moravskoslezském. Do Brna už by se prý nevrátila. Její vysněnou metou jsou pražské scény. Teď se představuje v pravidelném seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

24.9.2013

Nový chodník poslouží víc než zbrojnice, má jasno starosta Tučap

Tučapy /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ - Miloslav Brandýs usedl do křesla tučapského starosty po revoluci. Jako mladý milovník požárního sportu a elektrotechniky po večerech studoval vyhlášky a zákony a zůstal v něm jako uvolněný i neuvolněný dodnes. Nejen proto mu patří další díl pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

17.9.2013

Moje kniha se dostala až na Gibraltar, říká Železný

Drnovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Čtyři knihy věnované dětem za uplynulých devět let napsal drnovický rodák Zdeněk Železný. Jeho nejnovějším počinem jsou Prapověsti naše s trochou vtipné kaše, které v těchto dnech představuje čtenářům. Kromě rýmovaných povídek a básní napsal divadelní hru, kterou nastudovali i divadelníci z Čech. Jeho díla ovšem čtou i děti žijící daleko za hranicemi republiky, což kromě jiného přibližuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

3.9.2013

Výtvarník Peitl: U obrazů světců je potřeba potlačit fantazii

Manerov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ - Manerovský výtvarník Vlastislav Peitl ve svém volnu tvoří sakrální díla. Kromě toho se věnuje metodou air-brushe malování na tělo.

10.7.2013

Křehká blokařka dokáže svým soupeřkám pořádně zavařit

Vyškov – Mezi všemi medailemi, které má doma, se nejvíc vyjímá ta zlatá z letošního mistrovství České republiky. Patnáctiletá Vyškovanka Gabriela Klusáková, žákyně vyškovské Základní školy v Nádražní ulici, získala titul mistryně republiky v žákovském volejbalu. „Při vyhlášení jsem měla v očích slzy," vzpomíná dívka.

2.7.2013

Starosta Kozlan: Zájem lidí pomáhat mě mile překvapil

Kozlany /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ - Lidé u dveří jeho domu můžou zaťukat klidně i v osm hodin večer. „Raději se ozvat desetkrát zbytečně, než jednou pozdě," zdůrazňuje milovník motorismu a sváteční myslivec Karel Pospíšil, který je kozlanským starostou pouhé tři roky.

28.6.2013

Pády byly, ale nevzdávám se, říká mladá bučovická žokejka

Bučovice /MLADÉ TALENTY VYŠKOVSKA/ – Zatímco spousta školáků a dospělých se nemůže dočkat prázdnin a nedokáže si je představit bez dovolené strávené u moře, třináctiletá studentka víceletého bučovického gymnázia Lucie Kumarová by se jen těžko smiřovala s povalováním se na pláži. Je totiž žokejkou a celé dva volné měsíce chce strávit v sedle.

25.6.2013

Mikoška: Strach o život? Ten jsem měl po výbuchu v Tržní ulici

Letonice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ - Zhruba osm let se dennodenně oblékal do modrého mundúru se žlutostříbrnými reflexními pruhy a vyrážel zachraňovat lidi, kteří se ocitali i v bezprostředním ohrožení života. A přestože už půl roku nepůsobí u výjezdového týmu jihomoravských hasičů, příležitost pomáhat při požárech se mu čas od času naskytne. Působí totiž i v dobrovolné jednotce.

23.6.2013

Baletní sukně na pódiu? Kdepak, říká moderní gymnastka

Vyškov /MLADÉ TALENTY VYŠKOVSKA/ – Kuželky, míč, obruč, stuha, švihadlo. To všechno jsou nástroje moderních gymnastů. Čtrnáctiletá Tereza Studňařová z vyškovské základní školy v Nádražní ulici je zná velice dobře. Některé z nich má totiž v ruce prakticky denně.

21.6.2013

Zeměpis? Baví mě hlavně průmysl, říká mladík

Vyškov /MLADÉ TALENTY VYŠKOVSKA/ - Chemie, zeměpis, matematika. Čerstvě patnáctiletý Petr Míka, který navštěvuje vyškovskou základní školu v Nádražní ulici, má své priority jasné. Rozhodně leží na straně přírodních věd. Vždyť i třída, do které chodí, je zaměřená na matematiku. Stávající žák deváté třídy a budoucí student se teď představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Mladé talenty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies