VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejní uniformu vyměnila za flétnu

Slavkov u Brna /MLADÉ TALENTY/ – Brněnská konzervatoř má nejen v kraji velkou prestiž a uspět v přijímacím řízení tak není vůbec jednoduché. V silné konkurenci uchazečů o jediné volné místo nakonec uspěla Kateřina Sáčková ze Slavkova u Brna.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Flétnistka Kateřina Sáčková.Foto: DENÍK/Roman Volek

V září tak zahájí studium hry na zobcovou flétnu. Po jeho absolvování se chce vrátit na slavkovskou základní uměleckou školu. Tentokrát ale jako paní učitelka.

Kromě hudby se věnuje také sportu. Proto původně uvažovala o policejní škole v Holešově. Dala však na radu ředitelky Základní umělecké školy Františka France ve Slavkově Jany Jelínkové, která rozpoznala její talent, a přihlásila se na konzervatoř. A dobře udělala.

Na přijímačky se připravovala od loňského června. „Hru na flétnu jsem cvičila tak dvě hodiny denně. Jinak mi stačí půl hodiny. Tři měsíce před zkouškami jsem se začala učit historii a teorii hudby. Nakonec se mě ale na nic neptali,“ popisuje svou přípravu Kateřina v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Mladé talenty.

Sluch i rytmus

O to důkladněji však zkušební komise prověřila její hru na flétnu. „Porotě jsem zahrála naučenou skladbu, což nebylo nijak náročné. Těžší byla druhá část, ve které zkoušeli, jaký mám hudební sluch a rytmus. Podle jejich pokynů jsem musela zahrát stupnice a etudu. To je prstové cvičení. Podle něj poznají, jak rychle umím hrát,“ dodává Kateřina.

Ze zvládnutých zkoušek má velkou radost. „Už se těším na nové věci, které se naučím. Bylo to mým snem. Doufám, že mě to bude bavit,“ přeje si Kateřina.

Na flétnu hraje Kateřina odmalička. Osm roků se učila na Základní umělecké škole ve Slavkově pod vedením učitele Josefa Handrly. Hraní ji baví od samého začátku, ne vždy ale zažívala s hudbou jen příjemné chvíle.

Naštěstí poslechla

Dokonce chtěla se vším praštit. „Sama jsem chtěla na něco hrát. Když jsem začínala, bavilo mě i cvičení. Největší radost jsem měla, když jsem se naučila celou skladbu. Asi po čtyřech letech jsem chtěla skončit, ale pan učitel mi to zakázal. Řekl, že mám pokračovat, protože mi to jde. Teď s odstupem času musím říct, že jsem hodně ráda, že jsem ho poslechla,“ pokyvuje talentovaná flétnistka.

Do hraní nemuseli rodiče Kateřinu nikdy příliš nutit. Ani když nacvičovala neoblíbené prvky. Zvolili naopak cestu příkladů. Maminka Kateřiny hrála dřív na housle a dodnes zpívá. „Nebaví mě dechová cvičení. To jsou cvičení, abych správně dýchala do flétny. Náročné jsou také rychlé noty. Při nich se musí hodně nacvičit výslovnost do flétny,“ vysvětluje Kateřina.

Zvládá i hru na klavír. Zvítězila však flétna, která dívce přirostla k srdci. Za svého působení ve slavkovské základní umělecké škole se také úspěšně zúčastnila několika okresních soutěží. „Jezdila jsem každý rok na soutěže v hraní na flétnu i na klavír. Většinou jsem skončila na druhém místě,“ říká skromně Kateřina.

Hrála i na žákovských koncertech a ráda vzpomíná například na loňský vánoční koncert. Odehrál se v prostorách slavkovského zámku a měl podle jejích slov neopakovatelnou atmosféru.

Navíc si tento týden v úterý zahrála na koncertu žáků Josefa Handrly. „Byla to moje oblíbená Sonáta D moll od Georga Friedricha Händela. Jeho hudba se mi strašně líbí. Mám od něj i několik cédéček, která často a ráda poslouchám,“ tvrdí hudebně nadaná dívka.

Kurz si ji získal

Opravdové nadšení ze hry na flétnu si pak přivezla z loňského kurzu v Prachaticích. „Byli jsme tam čtyři dny. Každý jsme tam měli svoji hodinu, ve které jsme se věnovali nácviku určité skladby. Také jsme procvičovali techniku hry, například správné dýchání. V kolektivní hodině jsme pak zase zkoušeli komorní hru,“ popisuje Kateřina program hudebního tábora. Také letos se na kurz do Prachatic těší.

Loni zároveň v Prachaticích poznala profesorku Martinu Komínkovou. „Hodně mi pomohla s přijímačkami na konzervatoř. Jezdila jsem za ní do Brna někdy i dvakrát týdně. Za půl roku jsem udělala skutečně velký pokrok. Jsem jí za to velice vděčná. Mám ji jako svůj vzor,“ vypráví Kateřina.

Přijetím na konzervatoř si splnila svůj velký sen. Na úspěch Kateřiny jsou velmi pyšní nejen její rodiče, ale i mladší bratr Honzík, pro kterého se zase právě sestra stala velkým vzorem.

Autor: Roman Volek

10.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dal si pár panáků slivovice. Pak se vydal na projížďku na kole

Ujížděl policistům, tachometr vytočil na víc než 200.
1

Ujížděl policistům, tachometr vytočil na víc než 200

Na záchranu ohrožených soch jsou potřeba miliony. Pomůže i veřejná sbírka

Slavkov u Brna – Některé nemají ruku, jiné se nacházejí v o dost horším stavu. U několika může hrozit, že se rozpadnou. I proto jsou vzácné barokní sochy v areálu slavkovského zámku, převážně v parku, už delší dobu zapsané na seznamu ohrožených kulturních památek. Jaký je jejich skutečný stav, o tom řekne víc odborný monitoring.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení