VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel zámku: Lidé si k nám už sami hledají cestu

Slavkov u Brna /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ - Když nastupoval Aleš Šilhánek na pozici ředitele zámku ve Slavkově u Brna, procházela jeho budova rozsáhlou obnovou. Teď ve funkci začíná pátý rok a stále pracuje na tom, aby kulturní program zaujal co nejvíc návštěvníků.

6.12.2011
SDÍLEJ:

Ředitel zámku Slavkov-Austerlitz Aleš Šilhánek obohatil historické prohlídky zámku o kulturní a společenské akce a turisté se do Slavkova u Brna rádi vrací.Foto: DENÍK/Roman Volek

Dnes se představí v pravidelném seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Jaký byl váš první úkol na pozici ředitele?
Jedním z prvních úkolů bylo ustálit po všech stránkách organizaci, tedy jak po organizační tak po ekonomické stránce. Navíc tu bylo krátkou dobu určité bezvládí a zřizovatel vlastně požadoval, aby se situace co nejdříve dostala do správných kolejí.

Zámek v té době také procházel rozsáhlou rekonstrukcí. Co se tehdy dělalo?
Zrovna se dokončovala poslední etapa rekonstrukce střechy zámku a oprava fasády byla asi ve čtvrtině. Za mého působení jsme vydláždili nádvoří a udělali jsme severní přístupové cesty včetně parkovišť. Ani to ovšem není vyloženě mojí zásluhou, jenom jsem pokračoval v už započaté práci.

A co tedy považujete za největší úspěch ve vaší funkci?
Jednoznačně to, že se nám podařilo vytvořit takový kulturní program, který dokáže zaujmout širokou veřejnost. Povedlo se třeba navázat spolupráci se slavkovskými školami. To tady předtím dost chybělo. Akce, které pořádáme ve spolupráci se našimi školami, mají u Slavkovanů obrovskou odezvu. V provozu zámku pak třeba to, že se nám podařilo najít možnosti, jak ušetřit výraznou měrou na energiích.

Turistům je ovšem potřeba nabídnout víc, než jen školní besídky…
Samozřejmě jsme museli zatraktivnit celý kulturní program, který nabízíme. Objevily se v něm muzikály a jiné žánry. Pestrost nabídky je teď taková, že si může vybrat každý. Pochopitelně je to všechno doplňková nabídka k té základní, která se týká historie.

Takže čistě na historii dnes lidi nenalákáte?
Musíme mít natolik pestrý a zajímavý program, aby se k nám lidé vraceli. Jenom historií je nedokážeme nasytit. Možná přijdou jednou a třeba i podruhé, ale víckrát už ne. Proto se snažíme doplnit historii o výstavy a další zajímavé věci, které se v čase mění. Pak se k nám lidé vrací. To se také projeví i ekonomicky, i když ne vždy. Některé akce jsou pro veřejnost třeba jen za dobrovolné vstupné.

Předpokládám ale, že provoz slavkovského zámku není ekonomicky soběstačný…
Ne, žádné kulturní zařízení nikde na světě není ekonomicky soběstačné. Navíc v případě Slavkova je nutné si uvědomit, že se sice bavíme o zámku, ale do organizace patří ještě městská knihovna, městské kino a informační centrum. Zatímco kino je schopné si na sebe částečně vydělat, tak městská knihovna ne. Je to ale nabídka určitého standardu pro školy a pro veřejnost. S informačním centrem je to z hlediska ekonomiky naprosto stejné. Vždycky je to o tom, že se do toho část peněz musí vložit. A další část, zhruba padesát procent, doplníme my svými aktivitami, kulturními akcemi, ale i komerčními záležitostmi.

Polovina je docela dost, to je běžné číslo?
Padesátiprocentní podíl, který doplňujeme, je poměrně vysoký. U jiných organizací tohoto typu je podstatně menší. A setkal jsem se s kolegy, kteří jsou překvapení, že se nám daří pokrýt až padesát procent nákladů z vlastních příjmů.

Však se také do rekonstrukce investovalo mnoho peněz, vrací se to tedy zpět?
Už jen tím, že se podařilo dokončit opravu fasády, tak zámek velmi prokoukl. Koneckonců je viditelný ze všech přístupových cest do Slavkova a tvoří dominantu nad okolní krajinou. Stal se také atraktivním pro návštěvníky i z hlediska fotografování. Letos tu několikrát natáčely televize, a to přispívá k tomu, že se zámek propaguje mezi veřejností, a nám se to vrací zpět návštěvami, které sem přijíždí.

Máte i vlastní propagaci?
Zastávám mnohokrát prověřenou filosofii, že o kom se nemluví, ten jakoby neexistoval. V dnešní době naprosto převládá internet. Máme jednak své stránky, ale také odkazy na ně na celé řadě serverů, které se týkají cestovního ruchu nebo volného času. Vynechat ovšem nemůžu ani rozhlas, televizi nebo noviny. Díky atraktivní nabídce, kterou máme, je spíš naopak poptávka po tom, abychom dodávali informace o tom, co se u nás děje.

Takže vy už ani nechodíte za lidmi, ale lidé chodí za vámi?
Přesně. Ale nespadlo to samo od sebe z nebe. Je to výsledek dlouhodobé práce a že se o nás začalo mezi lidmi mluvit.

Za týden končí sezona, další začíná až v březnu. Co vás čeká?
Čeká nás spousta práce. Musíme zámek a všechny jeho interiéry připravit na nadcházející sezonu. Musíme umýt okna, křišťálové lustry, vyleštit nábytek a parkety. Je to všechno velmi pracné, protože se to musí dělat ručně. Zaměstnanci, kteří to dělají, si opravdu nevydechnou.

Autor: Roman Volek

6.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Dům v Husově ulici 63 ve Slavkově u Brna hrozí pádem. Je nebezpečí, že s sebou strhne i radnici.

Dům zchátral. Může strhnout i část radnice

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Trenér Trousil se utká s kamarádem Poláchem. Osobku mu nedá

Vyškov – Dost specifický start do Moravskoslezské ligy prožil sobotní soupeř vyškovských fotbalistů FK Hodonín. Zatímco v úvodním kole další z kvarteta nováčků vybojoval v nastaveném čase vítězství 1:0 v Uherském Brodě, doma o ně ve stejné době přišel s Mohelnicí po remíze 1:1. Ztráta dvou bodů na Slovácku mrzí.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení