VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sladit 17 hlasů je občas dřina. Finále ale sbor ovládl

Bučovice – Každý hlas má svou určitou barvu, kterou přispívá do konečného výsledku. Podle toho také vznikl název jednoho z nejúspěšnějších sborů na Vyškovsku. Vymyslely ho děti. Nyní se Colori tvořený žáky a žákyněmi Základní umělecké školy Arthura Nikische v Bučovicích představuje v dalším dílu seriálu Deníku Rovnost Baví nás z pódia.

5.10.2016
SDÍLEJ:

Bučovický sbor Colori. Foto: Archiv školy

Sbor, v němž převažují dívky, vznikl přibližně před čtyřmi lety, když jeho sbormistryně Kateřina Schönová nastoupila do Bučovic. „Aktuálně máme sedmnáct členů, jde o děti od jedenácti do osmnácti let. Z toho máme tři chlapce, což je perfektní, protože kluci se většinou do sborového zpívání moc nehrnou. Mají totiž v dospívání jiné zájmy. Ti naši jsou ovšem skvělí," představuje sbor, který často doprovází hudební nástroje jako klavír, kytara, buben nebo housle, Schönová.

Všichni členové jsou podle ní velkými kamarády a celé uskupení funguje jako jedna sedmnáctičlenná rodina. Její slova potvrzuje jedenáctiletá Jana Knapková, která ve sboru zpívá dva roky. „Starší děti se snaží nám mladším pomáhat. Když se mi něco nedaří, ukážou mi, jak na to. Prostě nám předávají zkušenosti. Díky tomu na sobě opravdu vidím, jak se neustále zlepšuji," pochvaluje si dívka.

A platí to o celém sboru. Loňský školní rok pro něj byl obzvlášť úspěšný. „V prvním ročníku sborové soutěže, kterou pořádalo ministerstvo kultury, jsme zvítězili v krajském kole a postoupili do závěrečných bojů. Finále se konalo v Litomyšli. Ve své kategorii jsme se stali absolutními vítězi a dostali jsme zlaté pásmo," vyzdvihuje sbormistryně s tím, že se nejednalo o jediné vítězství. „Na přehlídce základních a uměleckých škol v Uničově jsme dostali ocenění za interpretaci. I tam jsme se museli nejprve kvalifikovat přes krajské kolo," doplňuje Knapková.

Říkají o nich
Dagmar Klementová je ředitelkou bučovické umělecké školy, kde sbor působí. „Colori jsou skutečně chloubou naší školy. Vždy nás vzorně reprezentují a zvyšují povědomí o Bučovicích a naší škole. Léta pilné práce přinesla ovoce v podobě několika významných ocenění a doufám, že se našemu sboru bude alespoň stejně dařit i v následujících letech," přeje si ředitelka základní umělecké školy.

Kdo by se chtěl k bučovickému sboru přidat, má šanci. Například přes Colorki. To je přípravný sbor, který vznikl letos a je určený dětem, jež následně můžou vstoupit do Colori. „Je zaměřený na ty úplně nejmenší. Včasná příprava je totiž velice důležitá. Děti kolikrát musejí zvládat trojhlasé party a pro začátečníky je mnohdy matoucí, když slyší pouze celek, a ne jen svůj hlas," vysvětluje Schönová.

Přihlásit se podle ní tedy může prakticky kdokoliv, kdo chodí do umělecké školy Arthura Nikische. „Sbor rozhodně není nijak uzavřený," vzkazuje sbormistryně, která sborový zpěv považuje za nejtěžší pěveckou disciplínu.

Děti se přesto na jejích hodinách skvěle baví. „Všechno musí být dokonalé. Ale to je právě něco, co se mi na sboru a zpěvu v něm líbí. Sladit sedmnáct hlasů je fuška, ale na každou hodinu se moc těším. Klidně bych chodila i víckrát než jen jednou týdně," hodnotí Knapková, která oceňuje i množství žánrů, které se sbor snaží obsáhnout. „Mimo klasiku zvládáme i modernější interprety, umělou tvorbu a vánoční koledy," vyjmenovává dívka.

Sbor dělal v úterý předskokana houslovému virtuosovi Václavu Hudečkovi na koncertě ve vyškovském Besedním domě. „Už se také začínají blížit Vánoce. To je vždycky čas, který sborovému zpěvu nahrává. Klasicky zpíváme na nejrůznějších vánočních trzích nebo rozsvěcení stromků. Adventní neděle už máme zabrané," dodává sbormistryně.

Kromě hodin v základní umělecké škole děti pravidelně trénují své hlasy a prohlubují přátelství na letním víkendovém soustředění. „Vždycky odjedeme někam pryč z Bučovic a dva dny strávíme různými hrami a samozřejmě zpěvem. Je to opravdu příjemně strávený čas," zmiňuje Schönová, která na vystoupeních dělá dirigentku.

Autor: David Veselý

5.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Krajská koalice představila programové prohlášení. Chce řešit majetek i sucho

Ilustrační fotografie.
1

Platy řidičů autobusů: 11 dopravců kývlo na nabídku kraje, čtyři se nevyjádřili

Soutěž Zlatý erb: Bučovice a Vyškov uspěly se svými internetovými stránkami

Bučovice, Vyškov – Ocenění ve dvou kategoriích si v úterý na jihomoravském krajském úřadě převzali zástupci Vyškova. Město, respektive jeho web, znovu uspěl v soutěži Zlatý erb.

Rudé armády, Sovětská. Ulice, které uvízly v socialismu

Blanensko, Vyškovsko - Od Sušilova náměstí směrem na Brno se Rousínovem táhne dlouhá ulice, hlavní dopravní tepna města, kterou denně projedou stovky aut a projde jí nesčetné množství chodců. Na rušné výkladní skříni města ale pozorné kolemjdoucí něco zarazí. Pod číslovkami domů totiž stojí podivný název ulice, a to Rudé armády.

Chtěl po strážnících aby ho zbili. Odvezli ho na záchytnou stanici

Vyškov – Z areálu vyškovské nemocnice ho vyvedla ostraha, znovu se však vrátil. Na muže z Moravských Málkovic tak v neděli večer vrátná zavolala městské strážníky. Muž při příjezdu hlídky seděl ve vestibulu jedné z budov.

Studenti vyrazili na Mars. Jejich let potrvá 102 hodin

Vyškov - Nedostatek jídla a spánku, požární poplachy, epidemie, poruchy lodi. I takové situace zažije posádka, která v pondělí vyrazila na vyškovské hvězdárně na simulovanou misi na Mars. Let potrvá 102 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies