VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Registrují nárůst nadaných dětí. Otestuje je nová pobočka

Brno, jižní Morava – Měl ve škole problémy a učitelé nevěděli, co s ním. Občasné záchvaty vzteku střídalo brilantní myšlení a skvělé známky. Po přeřazení do brněnské školy pro nadané děti v brněnské Křídlovické ulici na Brně-středu se Filipovi Melounovi ze Šlapanic ulevilo. „O Aspergerově syndromu jsme nejdřív nevěděli. Rodič jen tuší, že je dítě jiné, ale neví jak. Tehdy bych pomoc někoho dalšího, kdo by mě nasměroval, kam jít, ocenila," zhodnotila Filipova matka Pavlína Melounová. Její syn patří mezi nadané děti, kterých je na jihu Moravy hned po Olomouckém kraji nejvíce v České republice.

Vyškovské školy otevřely dětem svoje hřiště. Ty si zasportují zdarma

Vyškov – Zdarma si zasportují s kamarády a přitom jsou pod dohledem dospělého. Ten se navíc snaží mít na ně dobrý vliv nejen v jejich přístupu k půjčeným sportovním potřebám, ale i ke sportu jako takovému. I to je projekt, díky němuž se otevírají mladým hřiště vyškovských škol. Asistent pro volný čas dětí a mládeže vstoupil do šestnácté sezony.

Asistenti školám chybí. Na platy je málo peněz

Vyškov – Pět asistentů, kteří pomáhají žákům s lehkým mentálním postižením, má v současné době Základní škola Nádražní 5 ve Vyškově. Už nyní by jich organizace podle slov ředitele Pavla Pospíšila potřebovala víc. Problém je v penězích. „Na to, abychom asistenty platili, moc peněz nemáme. Jejich práci nicméně většinou musíme dotovat, protože částka, kterou na ně stát dává, je poměrně malá," potvrdil Pospíšil.

Pro úspěšný atletický kroužek chtějí nové sportoviště. Na stavbu chybí peníze

Bučovice – Mají atletický kroužek, který podle ředitele sklízí úspěchy. A tak by si podle něj také škola zasloužila lepší sportoviště. Studii nechali udělat před několika lety. Na uskutečnění záměru však chybí Základní škole 711 v Bučovicích peníze. „Jde o drahou záležitost. Zhruba za deset až dvanáct milionů korun," uvedl ředitel školy Přemysl Kašpar.

OBRAZEM: Ocenění náročné práce. Vyškovští učitelé dostali pamětní list a plaketu

Vyškov – Vyškov s blížícím se Dnem učitelů ocenil už počtvrté pedagogy vyškovských škol. V obřadní síni ve středu získalo osmnáct učitelů a učitelek za svou práci pamětní list a plaketu. Byla mezi nimi i dvě ocenění osobnostem vyškovského školství: Libuši Kupkové ze Základní umělecké školy Vyškov a ředitelce Mateřské školy Dědická Márii Míčové.

První z plánovaných učňovských center v kraji? Škola nabízí zedníkům cvičný dům

Brno - V Brně otevírá nové centrum pro učně stavebních oborů z celé jižní Moravy. Důraz klade na praktickou výuku.

Kauza Jeník: soud se zabýval i reakcí rodičů, vyjádřil se i ten ve Štrasburku

Milešovice, Vyškov – Musí přihlédnout k reakci některých rodičů, kteří ředitelku milešovické školy ujistili, že jejich děti s jejím synem do školy rozhodně chodit nebudou. Znění dopisu z ledna 2012 matku dnes čtrnáctiletého autisty Lenku Krajčovič z Milešovic nadzvedlo ze židle a bylo hlavním impulsem se spádovou základní školou bojovat. „Když jsem viděla, jak Jeníka rozhodnutí milešovické školy vzalo, byla to poslední kapka," vzpomíná matka.

Rašovice plánují rozšířit mateřinku. Zkouší to s dotacemi

Rašovice – Starostovi Rašovic leží na stole nový projekt na rozšíření mateřské školy. „V letošním roce jsme bohužel nemohli přijmout všechny děti, které se k nám hlásily. A v dalších letech by se situace mohla ještě zhoršit. Dětí se rodí víc, z toho důvodu jsme nechali vypracovat projekt na rozšíření školky, a to zhruba o dvacet míst," vysvětlil starosta Rašovic Jiří Raušer.

AKTUALIZOVÁNO

Zájem o osmileté studium? Hlásí se 71 dětí, otevřou jen jednu třídu

Vyškovsko – Přesně sto přihlášek ke studiu dorazilo na adresu vyškovského gymnázia. Radovat se z přijetí nicméně letos bude jen o něco víc než polovina z nich. V podstatě stejně jako loni.

OBRAZEM: Budoucí prvňáci se seznamovali se školou. Pomohla jim žabka

Vyškov – Jak to chodí ve škole? S tím se po tři březnová úterý seznamují budoucí prvňáčci, kteří se chystají od září do Základní školy Morávkova ve vyškovských Dědicích. Tento týden je odpolednem a různými úkoly je provedla budoucí starší spolužačka v kostýmu žabky.

Začlenění lehce postižených dětí? Asistentů je už teď málo, varují ředitelé

Jižní Morava – Nejdřív se jeden ze šestiletých školáků na jižní Moravě vzdělával na praktické základní škole s asistentem. Kvůli těžké dyslexii. Po nové diagnostice ho ale pedagogové přeřadili do obyčejné základní školy bez asistenta. Prý už nespadal do kategorie s lehkým mentálním postižením. V kraji totiž není dostatek asistentů. A po zářijovém začleňování dětí do škol nebudou podle prognóz ředitelů k sehnání vůbec.

Z obchodní akademie Bučované chtějí mít i muzeum

Bučovice – Centrum pro kutily nebo muzeum a knihovna. Budova na Komenského náměstí, v níž roky sídlí bučovická obchodní akademie, se už brzy vyprázdní. Studenti se přestěhují do gymnázia, které právě prochází stavebními úpravami. Přestože to ještě nějakou dobu potrvá, už nyní město žije tím, jak majitel, tedy Jihomoravský kraj, se stavbou naloží.

V mezinárodní soutěži skončili studenti vyškovského gymnázia druzí

Vyškov – Fyzika je jejich koníčkem a nemají problém řešit úkoly, které nejsou v běžných vzdělávacích plánech pro výuku na gymnáziu. Pětice vyškovských gymnazistů se tak v polovině února zúčastnila desátého ročníku mezinárodní soutěže FYKOSí Fyziklání a ve velké konkurenci dokázala obsadit druhé místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies