VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Přijímačky: na odborných školách zůstala volná místa, zájem byl o gymnázia

Vyškovsko – Volná místa pořád mají. Situace na učebních oborech se ovšem zlepšila. V případě stolaře výrazně. Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna má za sebou stejně jako ostatní školy v regionu druhé kolo přijímacích zkoušek. „U stolaře jsme měli po podaných přihláškách sedm zájemců. Nyní jich už máme dvanáct, čímž tvoří jednu skupinu na praxi. A to je samozřejmě výborné," pochvalovala si ředitelka školy Vladislava Kulhánková.

Dětí je víc. V Křenovicích rozšíří školu

Křenovice – Budova ve Václavské ulici v Křenovicích slouží podle potřeby buď mateřské, nebo základní škole. Podle toho, ve kterém případě zrovna kapacita nestačí. Aktuálně jsou v ní dvě třídy mateřské školy. To se však už od příštího školního roku změní. Mateřinka Bratří Mrázků se dočká nástavby, do které se všech pětadvacet dětí přesune. Do uvolněných tříd pak budou po pěti letech směřovat žáci základní školy.

Mladí restaurátoři našli ve skříňce přes padesát let staré lístky do muzea

Slavkov u Brna – Pronikají do principů restaurátorského průzkumu, pátrají po umělecko-historických vazbách památek, určují jejich proměny a stav poškození, vyhodnocují laboratorní průzkumy. A uvědomují si také autenticitu a výjimečnost každého restaurovaného kusu. Projekt Slavkovské restaurování vstoupil do své páté kapitoly.

Konec dojíždění na zámek. Učni už mají moderní kuchyň ve Vyškově

Vyškov – Zbrusu nová cvičná kuchyně už několik dní těší žáky škol na vyškovském Sídlišti Osvobození. Dojíždění budoucích kuchařů na zámek v Račicích, kde doposud měli praktickou výuku, tak definitivně patří minulosti.

Mateřské centrum čeká oprava toalet a výměna oken. Možná zbude i na kuchyňku

Bučovice – Dvě stě padesát tisíc korun z kraje, dalších padesát tisíc od města a Mateřské centrum WRTulka sídlící na poliklinice v Bučovicích může začít opravovat.

Anketa maturitní tabla: čtenářům se nejvíc líbilo to studentů Gymnázia Elgartova

Jižní Morava /ANKETA/ – Výlohy obchodů nebo pasáže obchodních domů v posledních dnech neplní pouze věci na prodej, ale také studentské umění. Žáci středních škol v nich vystavují svá maturitní tabla, aby se prezentovali lidem. Krok k dospělosti totiž musí oslavit a k tomu kreativní fotky patří. Podívejte se na vybraná tabla napříč celou jižní Moravou.

Desetina Evropanů má geny lovců mamutů z Dolních Věstonic, zjistil vědecký tým

Brno – Deset až patnáct procent Evropanů má ve své DNA zakódované geny lovců mamutů z Dolních Věstonic. Odborníci to zjistili při výzkumu mapujícím vývoj populací v Evropě v době ledové.

Školky odmítly jen 54 dětí. K zápisům jich ale bude chodit stále víc

Vyškov – Koncepci školství nechala vyškovská radnice zpracovat zhruba před čtyřmi lety. Jak potvrdily letošní zápisy, její předpověď je přesná. A zejména růst počtu dětí hlásících se do mateřinek má pokračovat až do roku 2026. Letos jich nicméně odmítly zhruba stejně jako loni. Podle místostarosty města Karla Jurky je to hlavně díky nově otevřené třídě na Letním poli. Radnice tak stále zvládá přijímat děti od tří let.

Základní umělecké školy přijmou jen zlomek dětí. Nemají dostatek volných míst

Vyškovsko – Zájemců na hudební obor měli přes stovku, přijmout jich mohli ani ne třicet. Ačkoliv jsou děti třeba talentované, základní umělecké školy v regionu je musejí odmítat. „Už druhým rokem máme plnou kapacitu. Tedy asi pět set čtyřicet žáků. Na talentové zkoušky, které budeme mít v květnu, se nám však hlásí spousta dětí. Do města se stěhují mladé rodiny, takže předpokládám, že i v budoucnu bude situace podobná," je přesvědčená ředitelka Základní umělecké školy ve Slavkově u Brna Jana Jelínková.

Klauni či mušketýři zaplavili ulice. Maturanti vyrazili na poslední zvonění

Vyškov – Za pár dní maturují, zatím si však starosti nepřipouštějí. Celý týden jsou vyškovské ulice plné studentů v kostýmech.

Každý čtvrtý deváťák má zkušenosti s drogou? Vyškov chce testovat studenty

Vyškovsko – Jsem závislá na drogách, mám dítě a potřebuji pomoc. Zhruba s těmito slovy se před časem obrátila narkomanka z Vyškova na tamní pobočku společnosti Podané ruce.

Registrují nárůst nadaných dětí. Otestuje je nová pobočka

Brno, jižní Morava – Měl ve škole problémy a učitelé nevěděli, co s ním. Občasné záchvaty vzteku střídalo brilantní myšlení a skvělé známky. Po přeřazení do brněnské školy pro nadané děti v brněnské Křídlovické ulici na Brně-středu se Filipovi Melounovi ze Šlapanic ulevilo. „O Aspergerově syndromu jsme nejdřív nevěděli. Rodič jen tuší, že je dítě jiné, ale neví jak. Tehdy bych pomoc někoho dalšího, kdo by mě nasměroval, kam jít, ocenila," zhodnotila Filipova matka Pavlína Melounová. Její syn patří mezi nadané děti, kterých je na jihu Moravy hned po Olomouckém kraji nejvíce v České republice.

Vyškovské školy otevřely dětem svoje hřiště. Ty si zasportují zdarma

Vyškov – Zdarma si zasportují s kamarády a přitom jsou pod dohledem dospělého. Ten se navíc snaží mít na ně dobrý vliv nejen v jejich přístupu k půjčeným sportovním potřebám, ale i ke sportu jako takovému. I to je projekt, díky němuž se otevírají mladým hřiště vyškovských škol. Asistent pro volný čas dětí a mládeže vstoupil do šestnácté sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení