VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Děti letos poprvé zabaví i příměstská školka. Míst je stále dost

Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Když potřebuje Aneta Prokopová z Vyškova pohlídat o prázdninách osmiletou dceru, nejraději ji dává k babičkám. Když ani jedna nemůže, raději než paní na hlídání volí příměstský tábor. Vybraný ale zatím žádný nemá. Přestože se už nyní nabídka zužuje, je stále dost pestrá. Na Vyškovsku pořádá příměstské tábory řada organizací. A většina z nich ještě hlásí volné kapacity.

Školní hřiště ve Vyškově bude bez bláta. Po letech dostane nový povrch

Vyškov – Bylo první, které v areálu po stavbě školy vzniklo. Víceúčelové hřiště s umělým travnatým povrchem na Základní a Mateřské škole Letní pole už tak má za zhruba patnáct let používání něco za sebou. A je to znát. Povrch je poškozený a stal se tak pro vyškovské děti nebezpečným.

Konec slučování: s gymnáziem se loučí budoucí zemědělci, využijí i školní statek

Vyškovsko – Čtyři roky to je na papíře. Ale až od nového školního roku se studenti bučovické obchodní akademie podívají do nových prostor. Ačkoliv je sloučená s gymnáziem, dosud navštěvovali původní budovu na Komenského náměstí. Nové učebny vznikly právě pro ně. Ostatně stejně jsou na tom mladí zdravotníci z Vyškova. Ti se z Dědic přesunou do budovy gymnázia v centru města.

Firmy motivují studenty k řemeslům. Nabízí stipendijní programy

Vyškovsko – Kvalitní zaměstnanci v řemeslných oborech chybí, jak se už nějakou dobu shodují podniky nejen na Vyškovsku. Některé se proto snaží vychovávat si pracovníky už v době, kdy chodí do školy. A to prostřednictvím stipendijních programů. Například ve Vyškově se takovou spolupráci chystá navázat společnost Hestego s odbornou školou v Sochorově ulici.

Podpora učňů: ministerstvo dá stovky milionů na obory, které by se jinak neotevřely, nebo zanikly

Brno – Vyhlášení nového dotačního programu s miliardou korun pro střední školy v pátek v Brně oznámila ministryně školství Kateřina Valachová. Peníze především pro technické vzdělávání mají do škol přivést experty z praxe.

Nedostatek kvalitních řemeslníků? Firmy motivují studenty. Nabízí stipendijní programy

Vyškovsko – Kvalitní zaměstnanci v řemeslných oborech chybí, jak se už nějakou dobu shodují podniky nejen na Vyškovsku. Některé se proto snaží vychovávat si pracovníky už v době, kdy chodí do školy. A to prostřednictvím stipendijních programů. Například ve Vyškově se takovou spolupráci chystá navázat společnost Hestego s odbornou školou v Sochorově ulici.

Šroubovák? Neznám. Projekt představí dětem řemesla už ve školce

Vyškov – Vzít do ruky kladivo a zatlouct hřebík? Pro řadu dospělých žádný problém. Jenže u dětí je to mnohdy naopak. Vynikají v práci s počítačem, ale vzít do ruky lopatu nebo správně používat právě kladivo je pro ně mnohdy nadlidský výkon. Zvrátit nezájem o řemeslo má ve Vyškově nový projekt zaměřený na ty nejmenší. I děti z mateřinky si tak nejspíš už brzy osahají některé z nářadí. A třeba je řemeslo uchvátí natolik, že se v deváté třídě rozhodnou pro cestu manuální profese.

Studenti si troufli na Karlštejn i Konopiště. Z lepenky

Vyškov – Jeden založil král a pozdější císař Karel IV., druhý představoval hlavní a poslední sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, jehož zavraždění bylo záminkou spuštění první světové války. Hrad Karlštejn a zámek Konopiště.

Děti mohou pomoci dětem. Díky virtuálním penězům za čtení

Vyškov, Blansko – Přečíst si knížku a přitom přispět na dobrou věc? Přesně v tom spočívá projekt nazvaný Čtení pomáhá. Určený je pro školáky z celé republiky.

Maturity na Vyškovsku: víc než polovina zemědělců u zkoušky propadla

Vyškovsko – Zatímco loni státní maturitu zvládli všichni studenti vyškovského gymnázia, letos si na ní vylámalo zuby pět studentů. Lepších výsledků nedosáhli ani studenti odborných oborů školy. Zemědělci dokonce uspěli jen čtyři. Sedm propadlo. „Pravdou je, že studijně jde o trvale nejslabší obor, který historicky na škole je. Žáci jsou výborní v praxi, zvládají odborné předměty, ale jazyky a matematika jim dělají velké problémy," zmínil ředitel vyškovských spojených škol Václav Klement.

Přijímačky: na odborných školách zůstala volná místa, zájem byl o gymnázia

Vyškovsko – Volná místa pořád mají. Situace na učebních oborech se ovšem zlepšila. V případě stolaře výrazně. Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna má za sebou stejně jako ostatní školy v regionu druhé kolo přijímacích zkoušek. „U stolaře jsme měli po podaných přihláškách sedm zájemců. Nyní jich už máme dvanáct, čímž tvoří jednu skupinu na praxi. A to je samozřejmě výborné," pochvalovala si ředitelka školy Vladislava Kulhánková.

Dětí je víc. V Křenovicích rozšíří školu

Křenovice – Budova ve Václavské ulici v Křenovicích slouží podle potřeby buď mateřské, nebo základní škole. Podle toho, ve kterém případě zrovna kapacita nestačí. Aktuálně jsou v ní dvě třídy mateřské školy. To se však už od příštího školního roku změní. Mateřinka Bratří Mrázků se dočká nástavby, do které se všech pětadvacet dětí přesune. Do uvolněných tříd pak budou po pěti letech směřovat žáci základní školy.

Mladí restaurátoři našli ve skříňce přes padesát let staré lístky do muzea

Slavkov u Brna – Pronikají do principů restaurátorského průzkumu, pátrají po umělecko-historických vazbách památek, určují jejich proměny a stav poškození, vyhodnocují laboratorní průzkumy. A uvědomují si také autenticitu a výjimečnost každého restaurovaného kusu. Projekt Slavkovské restaurování vstoupil do své páté kapitoly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení