VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Ředitelské volno první dva dny? Je to nefér, upozorňují někteří rodiče

Bučovice – Jsou dvě. A dělí je od sebe jen několik desítek metrů. Jenže zatímco děti ze Základní školy 711 v Bučovicích ve čtvrtek stejně jako tisíce jiných usedly do školních lavic, z vedlejší školy 710 se křik školáků neozýval. Děti dostaly na čtvrtek i pátek ředitelské volno. Některým rodičům to ale nelíbí.

Zařízení otestuje odolnost objektů při zemětřesení

Vyškov – Udržet si energetickou soběstačnost a nebýt závislý na dodávkách energie z okolních států. I proto vznikají různé druhy elektráren. Musí ovšem splnit přísná kritéria. Patří mezi ně mimo jiné také prověření mechanické odolnosti a seismické způsobilosti. Zařízení na testování odolnosti objektů při zemětřesení vstoupí do provozu právě ve čtvrtek ve vyškovské posádce. V případě přírodních katastrof má zachránit životy.

Školy se modernizují. Tablety žákům zpestřují už i chemii

Vyškovsko – Když chodila na základní školu Zdeňka Hustolesová z Rousínova, učitelé zpestřovali výuku pouštěním dokumentů na videokazetách nebo promítáním učiva na Meotaru. Dnes jsou to tablety a interaktivní tabule, které žákům přibližují látku zajímavěji. A zatímco ještě před pár lety byl největším výdobytkem moderní doby ve školách stolní počítač, dnes už se téměř každá pyšní tou nejnovější technologií.

První stupeň školní docházky vychodí děti v obci. Habrovany obnovují pátou třídu

Habrovany – Kvůli úbytku žáků před dvěma lety sloučili čtvrtou a pátou třídu, nyní je opět rozdělují. Rodičům žáků ze základní školy v Habrovanech tak odpadne starost, zda řešit přestup do některé z okolních škol, které mají pátý ročník samostatný.

Děti ze školy odvedou pečovatelky. Němčánek pomůže pracujícím rodičům

Němčany – Chybělo jim dostatečné vyžití pro děti po škole. Některým se zase často nepodařilo sehnat hlídání. Z práce je přitom dřív nikdo nepustí. Rodiče z Němčan se proto rozhodli vzít věc do svých rukou a o hlídání dětí se postarali sami. V obci začne se začátkem školního roku fungovat Dětský klub Němčánek. A to od rána až do večera.

Parkety v tělocvičně přebrousili. Podlahu zdobí logo

Vyškov – Při pohledu na její dvě nejdůležitější investice není o jejím zaměření pochyb. Základní škola Purkyňova ve Vyškově se totiž o prázdninách nepustila jen do rekonstrukce bazénu za miliony korun. Za sebou už má i renovaci starého povrchu v tělocvičně. „Je tvořený dřevěnými parketami. Firma je tak obrousila a natřela několika vrstvami laku," popsal ředitel základní školy Luděk Höfer.

Odvalovací turbína ušetří i životní prostředí, říká kozlanský vědec Sedláček

Kozlany – Úkaz, kdy se za určitých okolností začnou ve vodním víru plovoucí předměty odvalovat. Právě ten inspiroval vědce, vysokoškolského pedagoga Miroslava Sedláčka z Kozlan ke konstrukci takzvané odvalovací turbíny, která by v budoucnu mohla fungovat jako další zdroj pro výrobu elektrické energie.

Školáky poslali za odměnu na tábor. V Polsku představí také Vyškov

Vyškov – Za práci na školním časopise, výborné výsledky i účast v soutěžích a na olympiádách. To jsou kritéria, podle kterých vybírala Základní škola Morávkova ve vyškovských Dědicích žáky, kteří se zúčastní letního tábora za hranicemi republiky. Podobné to bylo i na ostatních základních školách, jejichž zřizovatelem je vyškovská radnice. Mezinárodní letní tábor partnerských měst se letos koná v polské Jarosławi.

Mladý astronom bude reprezentovat zemi v Bulharsku

Vyškov – Martin Orság z Hlubočan na Vyškovsku se věnuje astronomii už od prvního stupně základní školy. Že je v ní opravdu dobrý, dokazují jeho úspěchy. Poprvé byl na astronomické olympiádě už jako žák primy víceletého gymnázia. Nyní na ní ve svých sedmnácti letech uspěl znovu. „Moc obtížné mi to popravdě nepřišlo. Ale nejspíš to bylo tím, že se tématu intenzivně věnuji už poměrně dlouho," myslí si student vyškovského gymnázia.

Letní investice? Všechny třídy rousínovské školky dostanou připojení na internet

Vyškovsko – Houpačky a různé prolézačky namontovali v uplynulých dnech, a tak si jich děti navštěvující školku na vyškovském Letním poli stihly užít ještě do letních prázdnin. I po nich se ale dočkají překvapení.

OBRAZEM: Školy obsadily Muzeum Vyškovska. Otevřelo i zámecké sklepení

Vyškov – Na pokladně dostaly výuční list muzejníka a vzápětí mohly začít plnit úkoly z archeologie, historie umění nebo třeba etnografie. Děti z mateřských, základních i středních škol Vyškova a okolí po celé úterý mířily na den otevřených dveří Muzea Vyškovska. Zdarma se podívaly do všech stálých expozic muzea a zámeckého sklepení, každou celou hodinu na ně pak čekala komentovaná prohlídka.

Inkluze povede k rušení škol, tvrdí ředitelka. Přesun dětí je však bez zájmu

Vyškov – Začleňování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami je leda pokusem o snížení úrovně českého školství. To tvrdí ředitelka Mateřské školy, Základní školy a Střední školy na vyškovském Sídlišti Osvobození Olga Gabrielová. Oceňuje tak postoj rodičů. „Ti s inkluzí nesouhlasí a chtějí ponechat dítě ve stávající škole. V tuto chvíli tak žádný žák od nás neodchází do jiné základní školy. Ani nikdo není v péči psychologa, který by měl poradit s případným přestupem," přiblížila Gabrielová.

Do školních družin míří silné ročníky. Ředitelé zvažují i bodová kritéria

Vyškovsko – Někde pojmou i stovky dětí. Jejich kapacity jsou však stále na hraně. A to i přesto, že se ředitelé základních škol v regionu snaží v posledních letech zvyšovat počet oddělení. O školní družiny je mezi rodiči obrovský zájem. Hrozí, že školy budou muset v září některé z nich odmítnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení