VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Inkluze povede k rušení škol, tvrdí ředitelka. Přesun dětí je však bez zájmu

Vyškov – Začleňování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami je leda pokusem o snížení úrovně českého školství. To tvrdí ředitelka Mateřské školy, Základní školy a Střední školy na vyškovském Sídlišti Osvobození Olga Gabrielová. Oceňuje tak postoj rodičů. „Ti s inkluzí nesouhlasí a chtějí ponechat dítě ve stávající škole. V tuto chvíli tak žádný žák od nás neodchází do jiné základní školy. Ani nikdo není v péči psychologa, který by měl poradit s případným přestupem," přiblížila Gabrielová.

Do školních družin míří silné ročníky. Ředitelé zvažují i bodová kritéria

Vyškovsko – Někde pojmou i stovky dětí. Jejich kapacity jsou však stále na hraně. A to i přesto, že se ředitelé základních škol v regionu snaží v posledních letech zvyšovat počet oddělení. O školní družiny je mezi rodiči obrovský zájem. Hrozí, že školy budou muset v září některé z nich odmítnout.

Přípravné třídy? Na jihu Moravy jich přibývá

Brno, jižní Morava – Slabiky, počítání do dvaceti, jednoduché písničky nebo nejčastější povolání. Takové věci se učí žáci v přípravných třídách. Mají rok před nástupem do školy nebo si ji o rok odložili. V poslední době nultých ročníků v Brně přibývá. Kvůli vysokému počtu odkladů, který postihne každé čtvrté dítě, i kvůli novému školskému zákonu.

OBRAZEM: Lákali studenty do svých řad. Policisté je seznámili i se zbraněmi

Vyškov – Doposud chodili vyškovští policisté za nimi. Ve čtvrtek dopoledne poprvé pozvali studenty převážně třetích ročníků tří středních škol z regionu do svého sídla v Brněnské ulici ve Vyškově, aby jim představili svou práci a pokud možno je i nalákali do svých řad.

Ve školce v Hruškách přidají umyvadla, záchody i sprchu. Kvůli hygieně

Hrušky – Víc umyvadel a záchodů a také sprchový kout. Na to se můžou těšit děti, které chodí do mateřské školy v Hruškách. Vedení vesnice totiž musí vylepšit její sociální zařízení. „A to z podnětu hygieny," sdělil starosta Hrušek Jan Kauf.

Děti letos poprvé zabaví i příměstská školka. Míst je stále dost

Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Když potřebuje Aneta Prokopová z Vyškova pohlídat o prázdninách osmiletou dceru, nejraději ji dává k babičkám. Když ani jedna nemůže, raději než paní na hlídání volí příměstský tábor. Vybraný ale zatím žádný nemá. Přestože se už nyní nabídka zužuje, je stále dost pestrá. Na Vyškovsku pořádá příměstské tábory řada organizací. A většina z nich ještě hlásí volné kapacity.

Školní hřiště ve Vyškově bude bez bláta. Po letech dostane nový povrch

Vyškov – Bylo první, které v areálu po stavbě školy vzniklo. Víceúčelové hřiště s umělým travnatým povrchem na Základní a Mateřské škole Letní pole už tak má za zhruba patnáct let používání něco za sebou. A je to znát. Povrch je poškozený a stal se tak pro vyškovské děti nebezpečným.

Konec slučování: s gymnáziem se loučí budoucí zemědělci, využijí i školní statek

Vyškovsko – Čtyři roky to je na papíře. Ale až od nového školního roku se studenti bučovické obchodní akademie podívají do nových prostor. Ačkoliv je sloučená s gymnáziem, dosud navštěvovali původní budovu na Komenského náměstí. Nové učebny vznikly právě pro ně. Ostatně stejně jsou na tom mladí zdravotníci z Vyškova. Ti se z Dědic přesunou do budovy gymnázia v centru města.

Firmy motivují studenty k řemeslům. Nabízí stipendijní programy

Vyškovsko – Kvalitní zaměstnanci v řemeslných oborech chybí, jak se už nějakou dobu shodují podniky nejen na Vyškovsku. Některé se proto snaží vychovávat si pracovníky už v době, kdy chodí do školy. A to prostřednictvím stipendijních programů. Například ve Vyškově se takovou spolupráci chystá navázat společnost Hestego s odbornou školou v Sochorově ulici.

Podpora učňů: ministerstvo dá stovky milionů na obory, které by se jinak neotevřely, nebo zanikly

Brno – Vyhlášení nového dotačního programu s miliardou korun pro střední školy v pátek v Brně oznámila ministryně školství Kateřina Valachová. Peníze především pro technické vzdělávání mají do škol přivést experty z praxe.

Nedostatek kvalitních řemeslníků? Firmy motivují studenty. Nabízí stipendijní programy

Vyškovsko – Kvalitní zaměstnanci v řemeslných oborech chybí, jak se už nějakou dobu shodují podniky nejen na Vyškovsku. Některé se proto snaží vychovávat si pracovníky už v době, kdy chodí do školy. A to prostřednictvím stipendijních programů. Například ve Vyškově se takovou spolupráci chystá navázat společnost Hestego s odbornou školou v Sochorově ulici.

Šroubovák? Neznám. Projekt představí dětem řemesla už ve školce

Vyškov – Vzít do ruky kladivo a zatlouct hřebík? Pro řadu dospělých žádný problém. Jenže u dětí je to mnohdy naopak. Vynikají v práci s počítačem, ale vzít do ruky lopatu nebo správně používat právě kladivo je pro ně mnohdy nadlidský výkon. Zvrátit nezájem o řemeslo má ve Vyškově nový projekt zaměřený na ty nejmenší. I děti z mateřinky si tak nejspíš už brzy osahají některé z nářadí. A třeba je řemeslo uchvátí natolik, že se v deváté třídě rozhodnou pro cestu manuální profese.

Studenti si troufli na Karlštejn i Konopiště. Z lepenky

Vyškov – Jeden založil král a pozdější císař Karel IV., druhý představoval hlavní a poslední sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, jehož zavraždění bylo záminkou spuštění první světové války. Hrad Karlštejn a zámek Konopiště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies