VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zábava

Dýně děti zdobily i jedly. Křenovický sál zase praskal ve švech

Křenovice /REPORTÁŽ/ – Podesáté. Jubilejně. A znovu ve velkém stylu. Na desátém ročníku dětských podzimních dílniček v Křenovicích nemohla redakce Vyškovského deníku Rovnost chybět. Společenský sál byl v sobotu plný dětí a velmi příjemné atmosféry.

OBRAZEM: Žongléři se vzájemně zdokonalovali. Pomůcku vyrobí i z píchlé duše

Vyškov – Hned třicet amatérských a profesionálních žonglérů všeho věku i pohlaví se sešlo v sobotu odpoledne ve vyškovském Majáku. Na každoroční akci nazvané Kejkle, která si klade za cíl vzájemnou výměnu znalostí a učení se nových triků, nechybělo snad žádné ze známých žonglérských náčiní.

OBRAZEM: Výstava Fenomén Igráček nabízí i pohled do budoucnosti figurky

Slavkov u Brna – Byl oblíbený v socialistickém Československu a zemích východního bloku. Úplně první postavička, vyrobená v roce 1976, představovala řemeslo zedníka. Plastová figurka zobrazující různé lidské činnosti se nicméně stala hitem i mezi současnými hračkami. Na rozdíl od původních mají dnešní Igráčci otáčivé zápěstí o tři sta šedesát stupňů.

Pavlovický rybník vydal šedesát metráků kaprů. Hlavně šupináčů

Bohdalice-Pavlovice /REPORTÁŽ/ – Výlovy mají rádi. Podobně jako kapra na talíři. A tak se Ivo Kelnar a Ludmila Vránová ze Slavkova u Brna v sobotu ráno vydali k zadnímu rybníku do Pavlovic. V osm hodin ráno místní spolek Horák odstartoval jeho výlov.

Noční dinopark: děti si mezi ještěry zahrály i bojovou hru

Vyškov /REPORTÁŽ/ – Některé děsí i za světla. Ani ne tak výškou, jako spíš zvuky, které vydávají. Pod rouškou tmy působí ještě hrůzostrašněji. Jenomže děti, které se vydaly prohlédnout si druhohorní ještěry do nočního dinoparku, mají zřejmě pro strach uděláno.

OBRAZEM: Galerie v Krumlově zve do trampských osad

Moravský Krumlov – Vůně opečených špekáčků i mokrého jehličí dýchá z nové výstavy, kterou připravilo v těchto dnech městské muzeum v Moravském Krumlově. „Výstava přibližuje unikátní fenomén, který byl specifický zejména pro oblast bývalého Československa," přiblížil kurátor výstavy Martin Kuča. Galerii v Knížecím domě zaplnilo bezpočet předmětů, které s trampováním souvisí. Výstava potrvá do konce listopadu. Vstupné je dvacet korun, děti a školní výpravy mají vstup zdarma.

OBRAZEM: V nové expozici o přírodě Vyškovska si lidé osahají i srst zvířat

Vyškov – Zaujmout hlavně děti, i ty nejmenší, a moderním způsobem jim představit přírodu regionu. S takovým cílem se loni pustili do modernizace několik let uzavřené stálé výstavy Příroda Vyškovska vyškovští muzejníci ve spolupráci s několika dalšími odborníky. Výsledek několikaměsíční práce představili v úterý v podvečer na vernisáži. Nová interaktivní expozice oslovila nejen malé návštěvníky, ale i dospělé.

Expozice Příroda Vyškovska brzy otevře. Děti si složí i kostru

Vyškov – Osahají si některé zkameněliny nebo horniny, složí si kostru lišky nebo se zaposlouchají do zvuků přírody. Stálá expozice Muzea Vyškovska je už pár let odinstalovaná. Byla zastaralá i obsahově. Interaktivní expozice Příroda Vyškovska se v úterý dočká slavnostního otevření. Chybět nebudou dotykové obrazovky a tablety. „Původní expozici jsme kompletně odinstalovali. Začali jsme s postupnou obměnou všech expozic, jdeme samozřejmě od těch, které jsou nejméně aktuální a neodpovídají už současným trendům. Takže po expozici věnující se cestovateli Aloisi Musilovi přišla na řadu právě Příroda Vyškovska," přiblížila ředitelka muzea Monika Pelinková.

Solidní účast a hlavně zajímavé chutě. Lidé zkusili 70 kilo guláše

Bučovice /REPORTÁŽ/ – Šestnáct soutěžních týmů a nespočet milovníků masových kostek v kořeněné omáčce. Tak vypadalo sobotní gulášové zápolení na soutěži Marefské gulášek v bučovické místní části Marefy. Už hodinu před začátkem ochutnávky se nad celým areálem vznáší charakteristická vůně pomalu vařeného masa. „Už aby to bylo. Na guláš mám strašnou chuť, čím déle tu sedím, tím větší hlad mám," směje se od piva David Čermák z Bučovic. Dočká se.

OBRAZEM: Minerály nalákaly do muzea davy. Lidé nakupovali i obdivovali

Vyškov – Ametyst, achát, kalcit nebo třeba galenit. I takové nerosty byly k vidění na burze minerálů v Muzeu Vyškovska. Celou sobotu byly dvě místnosti muzea zaplněné drahými kameny a šperky z nich. Setkání si nenechala ujít Irena Pokorná z Vyškova. „Původně jsem se přišla podívat na kameny, ale nakonec jsem si koupila i jeden krásný řetízek ozdobený různými nerosty. Člověk nemusí být znalec, aby dokázal ocenit krásu minerálů nebo výrobků z nich," podotkla Vyškovanka.

Týden knihoven: Vyškovská oslaví 120. výročí

Vyškov – Návštěvní den. Legendární zábavný pořad v podání Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Vyškovská knihovna se přenese zpět do minulosti a nabídne ukázky jejich písní i děl. A to díky akci Týden knihoven, která startuje v pondělí a letos vstupuje do 20. ročníku. Tématem je Braňte knihu a Retrománie.

Bošovský koláč lákal, populární olipy z tácků rychle mizely

Bošovice /REPORTÁŽ/ – Její prababička s nimi v roce 1927 vyhrála národní soutěž za nejlevnější zákusek. Není svatba, křtiny, Velikonoce nebo hody, aby se na nich neobjevily. Ryze bošovický artikl. Olipy. Jsou levné, ale pracné. „Na plech se maluje O, proto olipa. Hospodyňka musí dbát o to, aby těsto bylo tenké, posype jej mákem nebo anýzem, za horka se peče a za horka motá. Kdo přijde, často bere olipy jako první," těší Annu Ludíkovou, která stejně jako řada jiných bošovických hospodyněk umí olipy bravurně.

Atmosféru podtrhne tma. Dinopark znovu láká na noční prohlídky

Vyškov – Inspiraci našli u jiných zoo. Sami ale chtějí dopřát v noci zvířatům klid, a tak se rozhodli uspořádat noční prohlídky dinoparku. Ty se loni setkaly s takovým úspěchem, že si netradiční atmosféru mezi dinosaury lidé užijí i letos. A to už od pátku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení