VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zábava

Adventní akce Česko zpívá koledy se vrací. V Bučovicích zazní i novinka od Gotta

Krásensko, Bučovice – Líbila se moc. A řada obyvatel Krásenska za starostkou obce Hanou Šíblovou chodila a ptala se, zda Krásenští zopakují účast na adventní akci Deníku Rovnost Česko zpívá koledy. Vedení vesnice si tak projekt bere znovu pod svá křídla, zúčastní se už potřetí. „Loni to bylo moc příjemné. Lidé se setkali, zazpívali si, popovídali. Máme vždy napečené perníčky, něco teplého na zahřátí," připomněla Šíblová.

Vzpomínky na bitvu tří císařů: replika osmiliberního děla i tanec

Vyškovsko - Slavná bitva u Slavkova zanechala stopu v mnoha obcích Vyškovska. Někde krátce po ní lidé postavili pomníky jako díkuvzdání za to, že přežili útrapy s ní spojené. V následujících dnech si některé obce prosincové události roku 1805 připomenou. Kromě Slavkova u Brna, o jehož programu už Vyškovský deník Rovnost informoval, to v regionu budou například Křenovice, Vyškov, Zbýšov a Kučerov.

Slunce, seno ve Švábenicích. Apollo se změnou žánru uspělo

Švábenice /REPORTÁŽ/ – „Předsedo! Ať mě živočichář nedráždí." – „Václav, pro cizí jenom Václav!" – „Furt králíka, každej den máme králíka! Ani Pinďa to už nežere." Milovaný i nenáviděný. Ohrnovat nos je snadné, nicméně komedie a pohádky z dílny Zdeňka Trošky z osmdesátých let nestárnou. Milovníci bodrého humoru co půl roku usedají k televizním obrazovkám a sledují, jak Troška s nadhledem zachytil „vesnický život". Slyšel na něj také jeden z nejpopulárnějších divadelních souborů v regionu: Apollo Tučapy.

Udělat figurku z hlíny je dřina i pro dospělého, poodhalila výstava řemesel

Otnice /REPORTÁŽ/ – Tvoří ho drátky a korálky různých barev. Připevněný je na kameni. A vypadá v podstatě jako bonsaj. Výroba jednoho stromku, který slouží jako dekorace, zabere Marii Borovičkové z Otnic asi tři hodiny. „Když jsem v květnu začínala, trvalo to o nějakou hodinu déle. Nejde ale o nic složitého a dobře se u toho relaxuje. Horší je to se sháněním materiálů, měděné drátky jsou nedostatkové zboží," přibližuje úskalí své záliby Borovičková, která korálkové stromky nabízí na sobotní Výstavě řemesel a rukodělných prací v Dělnickém domě v Otnicích.

OBRAZEM: Loďák nebo tesařák. Ve vázání uzlů se utkalo přes čtyři sta dětí

Drnovice – Lodní, tesařský, úvaz na proudnici a plochou spojku. Typy uzlů, jež není v Drnovicích nutné představovat už některým tříletým dětem. Přesně tolik totiž je nejmladšímu závodníkovi, který dorazil bojovat právě za drnovický sbor dobrovolných hasičů na Uzlovačku. Ta se v sobotu ve vesnici konala potřinácté.

Zatančí si s carem i císařem. Při vzpomínce na slavnou bitvu u Slavkova

Slavkov u Brna, Tvarožná – Na Napoleona prý udělal hodně velký dojem. Proto možná po městě, jehož dominantou zámek je, pojmenoval jednu z nejznámějších bitev, které se odehrály na Moravě. Nebo také proto, že den před bitvou v památce nocovali panovníci spojeneckých zemí, Rakouska a Ruska. Císaře Františka I. a cara Alexandra Slavkov u Brna přivítá se vší slávou za necelý měsíc, kdy si po roce opět připomene slavnou bitvu. Akcí Tenkrát ve Slavkově.

OBRAZEM: Svatomartinské víno dostalo požehnání od děkana, pomůže hospici

Vyškov – Mladé víno a také ocenění pro řadu osobností, které v uplynulých letech pomáhaly vyškovské charitě, přivezl v pátek odpoledne na Masarykovo náměstí ve Vyškově svatý Martin.

Letošní svatomartinská vína? Slabší úroda, kvalitní ročník, hodnotí vinaři

Jižní Morava /ANKETA/ – Víc než dva miliony tři sta tisíc lahví svatomartinského vína mohou lidé letos vypít. I přes slabší úrodu hodnotí vinaři mladá vína jako kvalitní.

Koupí Svatomartinského vína lidé pomohou vyškovské charitě

Vyškov – Musí být vyrobené z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal nebo svatovavřinecké. Navíc musí pocházet z České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Až pak může víno nést označení Svatomartinské. Vyznavači svěžích ovocných chutí se dočkají v pátek. Na svátek svatého Martina jako tradičně zavítají na Masarykovo náměstí ve Vyškově pracovníci místní charity. A jako vždy lidem nabídnou právě Svatomartinská ví­na.

Trhy budou skutečně vánoční, slibuje vyškovská radnice

Vyškov - Zhruba čtyřicet stánků, z toho osmnáct dřevěných patřících Vyškovu, se vejde na Masarykovo náměstí. Kdo je ale na vánočních trzích letos obsadí a zda budou zaplněna všechna místa, ještě jasné není. Město momentálně vybírá ty správné prodejce. Jako podmínku má, aby šlo o zboží s vyloženě vánoční tematikou. „Rozhodně z nich nechceme udělat s nadsázkou burzu s vrtačkami a záclonami," ujistil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

OBRAZEM: Lidé se přišli bát do zoo. Za ukázkami Erbenových balad

Vyškov – Nešťastná opuštěná dívka se modlí k Panně Marii. Prosí ji, aby ji vrátila milého z vojny, nebo ukončila její život. Náhle se muž zjeví a chce si ji ještě tu noc vzít. Jak jedna z nejznámějších balad Karla Jaromíra Erbena pokračuje? I to si připomněli ti, kteří se v pátek večer vydali do vyškovského zooparku. Netradiční atmosféra, kdy si rodiče s dětmi prochází zoopark pod rouškou tmy a přitom je čeká několik strašidelných ukázek, byla letos umocněná právě Erbenovými baladami. Třetí ročník Hororek tak opět dostál svému jménu.

Festival sportu, tance, zábavy: z lezecké stěny a lanovky skočí rovnou za volant

Brno /TIPY NA VÍKEND/ - Nejdřív vylezou na lezeckou stěnu, pak se na lanovce spustí přes celý pavilon a nakonec vyzkouší, jak se řídí autobus nebo tramvaj. Například takový program slibuje pro děti a jejich rodiče Festival sportu, tance a zábavy, který v pátek začíná na brněnském výstavišti a potrvá až do neděle.

Výstava s vůní medu zve do Dědic. Včelaření je o pokoře, tvrdí organizátor

Vyškov – Například z výcviku psa nebo pedagogické praxe je zvyklý na to, že co si naplánuje, to také klape. Že on je šéfem a tahounem. „U včel ale lídr nejsem, tam to takhle nefunguje. Udělám něco a myslím si, že je to tak nejlepší, ale včely a práce kolem nich mě přesvědčí o opaku. Se včelami se dá spolupracovat, ale nedají se řídit," směje se včelař a předseda dědického osadního výboru Jiří Wasserburger s tím, že podstatnou roli hraje i samotná příroda. Právě on stojí za Včelařskou výstavou, která po čtyři dny až do neděle trvá v Katolickém domě ve vyškovských Dědicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies