VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zdravotnictví

Zbytečné výjezdy záchranářů: lidé po nich požadují i recepty na léky

Vyškovsko – Zhruba tři až čtyři tisíce korun stojí výjezd zdravotnické záchranné služby. Přestože je určená pro akutní případy, její zaměstnanci se poměrně často setkávají s tím, že ji lidé zneužívají. „Volají třeba i tehdy, když mají dlouhodobé problémy, a mnohdy předpokládají, že je lékař v sanitce uzdraví. Požadují po něm i recepty, které vydávat nesmí," potvrdila mluvčí krajských záchranářů Barbora Zuchová.

Salmonelóza na Vyškovsku: zatím hlásí jen tři nakažené

Vyškovsko – Domácí majonéza, nepečené cukroví nebo tatarák. Oblíbené pokrmy českých domácností, které si mnozí nedokážou upřít. Jenže také klasika, kvůli které lidé stráví v tom lepším případě několik hodin na toaletě. V tom horším v nemocnicích. Se salmonelózou.

Vosy letos trápí alergiky i sadaře víc. Hasiči vyjíždí likvidovat hnízda častěji

Vyškovsko - Jedna, dvě, nebo i pět vos, které se topí ve sklenici se sladkou limonádou. Tento obrázek se naskýtá každé prázdniny. Vosy každoročně znepříjemňují v letních měsících pobyt v přírodě. Letos je však agresivita vos, včel nebo sršní ještě vyšší. Díky teplé zimě a dlouhotrvajícímu suchu. V ohrožení jsou alergici, ale přemnožení bodavého hmyzu škodí i sadařům.

U vody ubylo komárů, Méně je i klíšťat. Vadí jim horko

Vyškovsko – Co do počtu komárů Vyškovsko nepatří mezi nejrizikovější lokality v kraji, přesto i tam dokáže bodavý hmyz pobyt v přírodě značně znepříjemnit. „Po sekání trávy na zahradě mám pravidelně několik štípnutí. Bydlím poblíž řeky Haná, takže komárům se nejde nevyhnout. V létě, když jsou stále otevřená okna, používám elektrický repelent. Ale ani ten stoprocentně neochrání," svěřil se třeba Miroslav Skřivánek.

Defibrilátor může zachránit život. Chtějí ho mít i v Hruškách

Vyškovsko – Naposledy minulý víkend byli policisté na Vyškovsku nucení použít automatizovaný externí defibrilátor. Vyžádal si to případ v Ivanovicích na Hané.

Darované krve má vyškovská nemocnice stále dost. Můžou ji posílat i jinam

Vyškov - Zatímco některé nemocnice v republice trápí nedostatek dárců krve, vyškovská stále hlásí opak. „Ročně evidujeme přibližně pět a půl tisíce odběrů. Posledních pět let se zájem o dárcovství drží zhruba na stejné úrovni, takže podobná čísla očekáváme i letos. Dobrovolných dárců je v naší nemocnici zaregistrovaných zatím kolem tří tisíc," vyčíslila primářka hematologicko-transfuzního oddělení vyškovské nemocnice Růžena Závodná.

Šetří vodou, perou u dcery. Studna je skoro vyschlá

Vyškovsko - Studnu mají hlubokou jednadvacet metrů. Dědeček prý vždy připomínal, že Ruprechtov stojí na skále, a aby se dostal k vodě, musel ji prostřílet. Běžně mají Antlovi z Ruprechtova ve studni hladinu ve dvou metrech. Dnes jsou sotva na čtvrtině.

S mamografem pomáhají kampaně. Některé ženy se vyšetření přesto bojí

Vyškovsko – Karcinom prsu vede v současnosti nechvalný žebříček nejčastějších rakovinotvorných onemocnění u žen. Prevenci mnohdy podceňují a na kontroly ani po písemném pozvání ženy v rizikovém věku nechodí.

Vyškovská nemocnice láká rodičky i ze Slovenska, čeká opět nadprůměrný zájem

Vyškovsko - Loňský rok byl co do počtu porodů ve vyškovské nemocnici nadprůměrný. Letos to vypadá, že se vysokých čísel nikdo nezalekl. Nemocnice za prvních šest měsíců eviduje 433 porodních zákroků. Čísla si chválí. „Zatím dosahujeme počtů, které jsme měli ve stejném období loni. Rozdíl jsou plus minus dvě desítky," oznámil primář gynekologicko-porodnického oddělení Josef Eim.

Kraj má studii školy v Dědicích: myslí na byty i postižené

Vyškov /VIZUALIZACE/ – Nechat si vyprat, zajít na polední menu a pak ještě chvíli posedět u dobré kávy? A navrch pomoci lidem s postižením? Možná už zanedlouho nikoliv jen vize, ale realita. V plánu je totiž záměr, který by byl unikátem v celém Jihomoravském kra­ji.

Lidé si přejí umírat doma. Kraj jim to umožní, podpoří domácí hospicovou péči

Jižní Morava - Dvě třetiny lidí chtějí umírat doma. Jižní Morava na to reaguje jako první v České republice, sedm milionů korun proto putuje z kraje na hospicovou péči.

Anesteziolog o misi v zemětřesení zasaženém Nepálu: O úspěchu rozhodují vteřiny

Drnovice – Lékař Ondřej Hrdý strávil měsíc s českým traumatýmem na humanitární misi v Nepálu. Za pomoc lidem zasaženým přírodní katastrofou byl po návratu oceněný zlatou medailí Jihomoravského kraje.

Pacienti chodí i se štípnutím, hodnotí lékařka půlrok bez poplatků

Vyškovsko – Třicet korun třeba u praktického lékaře, stovka za hospitalizaci. Přesně před půl rokem byly tyto poplatky zrušené. Lékaři z Vyškovska jsou nicméně přesvědčení, že výběr byl opodstatněný. Třeba i proto, že se některým během první poloviny letošního roku dost zaplnily čekárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies