VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Zdravotnictví

Výměnu výtahů v nemocnici dokončili. Stála pět milionů

Vyškov – Dva osobní a jeden lůžkový na poliklinice a dva lůžkové na oddělení dlouhodobě nemocných. Pětice výtahů, které letos mělo vedení vyškovské nemocnice v plánu vyměnit za novější, už je na svém místě.

Málo zaměstnanců? Domovům chybí peníze i uchazeči

Vyškovsko – Na lidi trpící demencí se od příštího roku bude soustředit hvězdlický Domov Hvězda. Zatímco pro letošní rok mu kraj, který je jeho zřizovatelem, neodsouhlasil navýšení počtu zaměstnanců, v příštím přibudou hned dva. „Potřebovali bychom jich ale minimálně osm. Nicméně vzhledem k tomu, že péče o klienty s demencí je mnohem náročnější, jsem rád i za dva," komentoval ředitel domova Pavel Ševela.

Žít do 140? Díky uhlíkaté stélce ano, tvrdí snovídecký vynálezce

Snovídky – Před patnácti lety založil obuvnickou firmu. Věděl, že boty nemůžou v konkurenci obstát, a proto hledal cesty, jak uspět. Volba jednasedmdesátiletého Josefa Hanáka ze Snovídek padla na vývoj unikátních bot a stélek. Měnil materiály, snižoval patní části, bádal. Po tvorbě biomechanické boty, která respektuje morfologii chodidla, přišla na řadu šestinohá židle.

I děti zvládnou masáž srdce. Do základních škol míří kurz první pomoci

Vyškovsko – Kdyby se maminka šestileté Vanesy Vlčkové z Lulče ocitla v ohrožení života, může si být jistá, že k ní její malá dcera dokáže přivolat pomoc. Pravděpodobně by se neobešla bez rady okolí, nicméně na koho se obrátit, dobře ví. „Zavolala bych záchranku. Na číslo si ale teď nevzpomenu. Utíkala bych se zeptat sousedů," řekla dívka.

Uzeniny a rakovina? Jen fáma, uklidňují odborníci po varování od WHO

Jižní Morava - Šunka, slanina nebo párky způsobují rakovinu trávicího traktu. S takovým závěrem nedávno přišla Světová zdravotnická organizace (WHO). Zařadila tak uzeniny na stejnou úroveň jako například tabák nebo azbest. Podle zprávy organizace i dva plátky slaniny denně zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva o osmnáct procent.

Uzavírky? Pro záchranáře komplikace. Pomůže Zlín

Jižní Morava – Do dvaceti minut je u vás pomoc, počkejte a do té doby zůstaňte na lince. Slova, která slyší v telefonu člověk, který přivolá zdravotnické záchranáře, mohou volajícího vyděsit. Dvacet minut je totiž někdy příliš dlouho. Tuto dobu dojezdu má ale sanitka stanovenou zákonem, při uzavírkách a dopravních komplikacích to navíc může být ještě déle. Právě kvůli podobným situacím spolupracují záchranáři napříč Jihomoravským a Zlínským krajem. A jejich vzájemná pomoc bude pokračovat i nadále.

Doktoři chybějí, očekávám čím dál větší problémy, varuje kardiolog

Vyškovsko – Jeden revmatolog, dva kardiologové, hrstka diabetologů. Nejen alergologové jsou na Vyškovsku žádaným a přitom nedostatkovým zbožím. Problém nastává třeba tehdy, když některý z odborných lékařů ukončí smlouvu s některou ze zdravotních pojišťoven. Pacientovi nezbyde než za zákrok lékaři zaplatit hotově nebo se vydat za vyšetřením do Brna.

Rakovina prsu: mladé ženy podceňují prevenci

Jižní Morava - Před dvaceti lety lékaři zvládli vyléčit pouze každou druhou ženu nemocnou rakovinou. Dnes jich má šanci osmdesát procent. Přesto však na tuto diagnózu zemřelo na jižní Moravě v roce 2012, ze kterého mají doktoři poslední dostupné informace, 190 pacientek.

Záchranáři přijedou do Švábenic a Dětkovic dřív

Vyškovsko – Spolupráce Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se záchrannou službou kraje Zlínského bude pokračovat. V praxi to bude znamenat, že se zlepší dojezdové časy sanitek pro Švábenice a Dětkovice, které jsou na hranici s Kroměřížskem.

Lidé stále dluží vyškovské nemocnici za poplatky. Aktuálně 300 tisíc

Vyškov – Prostřednictvím upomínek, někdy i soudní cestou. Přestože se vyškovské nemocnici daří snižovat dluh pacientů, kteří jí stále neuhradili už téměř rok zrušené regulační poplatky, nedoplatek se pořád pohybuje ve stovkách tisíců korun.

Zubařů na Vyškovsku přibylo, déle se ale čeká na prohlídku

Vyškovsko – I když byli nespokojení, moc na výběr neměli. Změnit zubaře třeba v rámci Vyškova bylo ještě před pěti lety nad lidské síly. Nyní je situace poněkud jiná. V regionu je přes padesát stomatologů, což je v porovnání s předchozími lety podle předsedy představenstva vyškovské stomatologické komory Jiřího Wolfa poměrně uspokojivé číslo. „A někteří z nich přijímají nové pacienty," potvrdil Wolf.

Sociální služby? Státní kontroly přitvrdí v boji proti nelegálním ubytovnám

Jižní Morava – Jak se popasovat s rozšířenými pravomocemi v otázce sociálních služeb? Klíčovou otázku od ledna řeší Jihomoravský kraj i vedení obcí. Rozhodují nově o tom, které služby dostanou dotaci a které si peníze musí najít jinde. Některým poskytovatelům na jižní Moravě se to nelíbí a stěžují si.

Vyškov chce další defibrilátory, mimo registr jsou k ničemu

Vyškov – Elektrickým výbojem obnoví činnost srdce a může tak zachránit život. Jak ale upozorňují záchranáři, pokud u nich není externí defibrilátor zaregistrovaný, je v podstatě k ničemu. „V kritické situaci totiž dává operátorka vědět záchranářům, kde se nejbližší přístroj nachází. Ví však jen o těch, které máme zapsané v registru," upozornila mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení