Otec týraných chlapců z Kuřimi a jejich babička s dědou se proti sobě postaví u Městského soudu v Brně v polovině ledna. Prarodiče se o děti starají a chtějí je i do pěstounské péče. Od roku 2010 je však má na starosti otec. Podle právníka prarodičů Jiřího Machourka se o ně vůbec nezajímá. Otec namítá, že to není pravda. „Nemám peníze a protistrana toho zneužívá," poznamenal. Soudce Roman Bohdálek už chce při dalším líčení rozhodnout.

O den později projedná stejný soud případ piráta silnic, který v brněnských Židenicích na podzim takzvaně vybrzdil autobus městské hromadné dopravy. Pak ujel. „Hlavní líčení začne 17. ledna," sdělila mluvčí soudu Gabriela Stočková. V autobuse upadla žena a zlomila si hrudní obratel. Muži hrozí za ublížení na zdraví až osmileté vězení.

Tajemník se brání

Už na osmého ledna nařídila předsedkyně senátu Krajského soudu v Brně Halina Černá hlavní líčení v případu bývalého znojemského tajemníka Vladimíra Krejčíře, obžalovaného z přijetí úplatku. Podle obžaloby si nechal od podnikatelů postavit například tenisové kurty. Od jedné firmy také měl převzít úplatek čtyřicet tisíc korun. Bývalý tajemník to popírá. „Na všechny práce i služby mám faktury," uvedl už dřív Krejčíř.

Po víc než roce se k soudu vrátí případ primáře nemocnice v Ivančicích na Brněnsku Aleše Soukala a tří zdravotních sester. Státní zástupce je viní, že při operaci v roce 2009 zapomněli v těle pacientky osmadvacet centimetrů dlouhou špachtli. Okresní soud Brno-venkov za to loni v červenci potrestal jen staniční sestru Romanu Hanušovou.

Odvolací soud ale případ vrátil zpět s tím, že rozsudek byl předčasný. „Obnovený proces jsem nařídila už před Vánoci. Jeden z obhájců se ale omluvil, proto jsem jednání přeložila na druhou polovinu ledna," sdělila soudkyně Lenka Šulcová.

Před soud se v začínajícím roce dostanou i dva muži obžalovaní z vraždy bývalého policisty Michala Tofla. Toho zavraždili v červnu 2010 v brněnském Žebětíně. Pachatele dopadli policisté po dvou letech. Obvinili tři muže. Podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, který měl podle zjištění Brněnského deníku Rovnost vraždu organizovat, se v červnu ve vězení oběsil. Jeho stíhání pak policie zastavila. „Mrtvého stíhat nelze," vysvětlila už dřív mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Hrozí ztráta auta

Zavražděný policista je spojovaný i s jiným případem, kterým se teď zabývá Krajský soud v Brně. V říjnu před ním poprvé stanulo třináct mužů, které státní zástupce viní z toho, že vydírali stíhané podnikatele a ovlivňovali vyšetřování. Většina z nich jsou bývalí členové jihomoravské hospodářské kriminálky. Údajný gang podle obžaloby vedl právě Tofl ještě s bývalým kolegou Milošem Almásym. Jestli padne rozsudek ještě letos, zatím není jasné.

Naopak dobře známé už jsou změny, které čekají řidiče. Prvního ledna totiž nabývají účinnosti dvě novely silničního zákona. S jednou z nich může exekutor, který vymáhá výživné na dítě, zabavit neplatiči jeho řidičák. Není to možné jen u lidí, které jízda v autě živí.

Druhá novinka se týká celníků. Ti mohou nově stejně jako policisté zastavovat auta za jízdy.