Na dovolenou se těší celý rok, šetří každou korunu, jenže nakonec si ji raději odpustí. Kvůli pracovní smlouvě na dobu určitou od září do konce června totiž někteří učitelé dva měsíce nemůžou pracovat. Přivydělávají si tak na placených stážích či brigádách. Jiní míří na úřad práce.

Hlavně mladé absolventy podobným způsobem využívají vedení některých škol. Na úřadu práce jich tak každoročně v červenci skončí nejvíc v Brně, na jižní Moravě pak několik stovek.

O místo se bojí i Jan Kohoutek. „Zatím jsem na pracáku. Jedna z brněnských škol mi dala smlouvu jen do konce června. Jestli mi ji od září zase prodlouží, netuším. Hledám v okolí aspoň nejrůznější brigády, ale většina za moc nestojí," vysvětluje.

učitelé v číslech
Počty nových uchazečů o učitelské místo v kraji na úřadu práce:

Rok 2014
- květen: 24
- červen: 71
- červenec: 487
- září: 48

Rok 2015
- květen: 44
- červen: 62
- červenec: čísla budou v srpnu

Zdroj: Úřad práce ČR

Loni v červenci podobný osud potkal 487 nových uchazečů o učitelské místo, v červnu jich přitom bylo pouze jedenasedmdesát. V září jejich počet opět poklesl na necelých padesát. Letošní čísla vypadají obdobně.

Podle Kohoutka situaci zatím příliš nezmění ani připravovaný zákon o pedagogických pracovnících. Podle něj učitel dostane smlouvu na dobu určitou v trvání alespoň jednoho roku. „Začne totiž platit nejspíš až v lednu. To už ale budu mít další smlouvu uzavřenou a za rok se ocitnu ve stejné situaci," zoufá si.

Zmiňovaný zákon měl podle prvních odhadů platit už od letošního července. Poslanci ho však teprve projednávají ve druhém čtení.

Ředitelé škol smlouvami na dobu určitou snadněji řídí počty učitelů. Navíc také ušetří, protože peníze na zaměstnance dostávají od státu na celý kalendářní rok.

To nepřijde fér ani další Brňance Veronice Stehlíkové. „Mám dvě malé děti. Je fajn, že s nimi můžu o prázdninách trávit víc času. Ale kvůli tomu, že mi dá škola smlouvu jen do června, nás kvůli chybějícím penězům žádná větší dovolená nečeká. Je to nespravedlivé vykořisťování. Všichni učitelé by měli mít stejné podmínky," vzteká se Stehlíková.

Do podobné situace se před lety dostal i Jakub Kučera. „Nejdřív jsem to vůbec neřešil. V září jsem byl vlastně rád, že se vůbec nějaké místo našlo. Až před prázdninami mi teprve došlo, že když sotva vyjdu s učitelským platem, budou dva měsíce bez něho docela oříšek," popisuje Kučera.

Nakonec o letních prázdninách vycestoval do zahraničí. „A vydělal jsem si nejspíš ještě víc, než bych v České republice dostal jako učitel. Zvládl jsme tak práci i dovolenou zároveň," směje se Kučera s tím, že nakonec byl za dva měsíce volna rád.

„Učitelé přece jen nevydělávají žádné závratné sumy," připomíná.

Navíc od září dostal novou smlouvu. „Byly to ale nervy. Taky jsem se mohl vrátil a jít rovnou na úřad práce," podotýká učitel.

Smlouvu na dobu určitou můžou učitelé dostat několikrát za sebou. Třeba jako učitelka z Brněnska, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Smlouvu od září do června jsem měla už dvakrát. Doufám, že to vyjde i letos, protože učitelská místa se v okolí shání velmi těžko," tvrdí. Podle statistik se o jednu pozici v České republice ucházejí tři učitelé.

Ani dojíždění do Brna pro ni nepřichází v úvahu. „Za cestování bych zaplatila několik tisíc měsíčně. Naštěstí ještě nemám rodinu, takže mi nejde o přežití. Dva měsíce letních prázdnin využívám k cestování a také jsem si zaplatila jazykovou školu španělštiny," přibližuje.

I proto, že pochází z malé vesnice, se na úřad práce styděla jít. „Nevím, jak bych to vysvětlovala známým. Jsem si jistá, že někteří lidé by to brali jako ostudu. Nechci s nimi řešit, jak jsem se do takové situace dostala. Navíc myslím, že by mi to ani nikdo nevěřil," myslí si žena.