V podobné pozici jako Vítek se teď podle průzkumu pro Národní soustavu kvalifikací, která umožňuje zaměstnancům získat dodatečné vzdělání, nachází přes šedesát procent lidí z Jihomoravského kraje. Průzkum se uskutečnil po celé České republice na patnácti stech respondentech.

Bojí se překážek

Téměř dvě třetiny oslovených by neváhaly kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění okamžitě vyměnit pozici i profesní obor. „V současné práci zaměstnancům nejvíc vadí neodpovídající platy, malé vyhlídky na povýšení nebo také stereotyp," informoval Jan Peška z Národního ústavu pro vzdělávání.

Od změny práce zaměstnance často odrazují různé překážky. „Třiatřicet procent lidí se bojí, že by v regionu jinou práci nenašli, sedmatřicet procent odrazuje dočasná ztráta příjmů a čtyřiadvacet procent lidí si říká, že nemá pro jinou práci kvalifikaci," shrnul Peška.

Tato data potvrzují i statistiky Úřadu práce v Brně. Ten v Jihomoravském kraji registroval přes šestašedesát tisíc nezaměstnaných a přes šest tisíc volných pracovních míst. Často ale v oborech vyžadujících od uchazečů nějakou odbornou kvalifikaci.

Dlouhodobě je proto největší zájem o pracovníky ve strojírenství a všeobecně také o lidi vyučené v oboru. „Uplatní se svářeči, zámečníci, operátoři CNC, obsluha lisů. Zájem je také o kuchaře, číšníky, prodavače, pracovníky ostrahy, dělníky, řidiče nákladních aut a uklízeče," konstatoval Josef Bürger pověřený řízením Úřadu práce v Brně.

Změnit profesi na tu, po které je u firem větší poptávka, přitom v současné době není díky profesním kvalifikacím žádný problém. „Národní soustava kvalifikací totiž umožňuje zájemcům získat uznávaný certifikát o jejich kvalifikaci, aniž by museli zasednout na několik let do školních lavic. Že má požadované znalosti a dovednosti, potvrdí zájemce absolvováním kurzu a složením kvalifikační zkoušky," vysvětlila Dita Ochmanová z brněnského rekvalifikačního střediska, které tyto kurzy pořádá.

Pokud tedy chtějí lidé změnit zaměstnání, kvalifikaci si mohou doplnit. A to i ve volném čase, souběžně se současnou prací. „Uchazeči z řad nezaměstnaných navíc mají šanci, že náklady spojené s rekvalifikací plně zaplatí úřad práce. Pokud při absolvování kurzu a složení zkoušky budou úspěšní," doplnila Ochmanová.

Osvědčení o získané kvalifikaci má pak celorepublikovou platnost, například jako výuční list.

Touto cestou nabírá pracovníky třeba vedoucí personálního úseku Radmila Musilová z brněnské strojírenské firmy Šmeral. Tato společnost se zaměřuje na kusovou výrobu tvářecích strojů. „Registr nám hodně zjednodušuje práci a zároveň hodně ušetříme. Například náklady na zaškolování nových nekvalifikovaných pracovníků. Využíváme jej taky při výběrových řízeních nebo nastavování ohodnocení pracovníků," řekla Musilová.

Oblíbená je i chůva

Na jižní Moravě program využívá přes jedenáct set firem, mezi nimi například sociální podnik Simeva nebo stavební firma OHL ŽS.

K únoru 2015 už ve vzdělávacích centrech po celé republice schválili téměř 680 profesních kvalifikací a zájemci vykonali přes sto jedenáct tisíc zkoušek. Mezi nejpopulárnější kvalifikace patří obsluha CNC strojů, strážný, ale třeba také chůva pro děti do zahájení školní docházky, florista, údržba veřejné zeleně nebo příprava teplých a studených pokrmů.

Desetina lidí v kraji se bojí změnit práci, protože si myslí, že nic neumí.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE