VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Vyškovsko

23.12.2016

Žloutenková epidemie řádí i před Vánoci. Hlavně v rodinách

Jižní Morava – Přípravy na Vánoce některým Jihomoravanům znepříjemňuje stále trvající žloutenková epidemie. Za poslední týden přibylo v kraji dalších osm nakažených. Od počátku roku onemocnělo infekční žloutenkou typu A 438 lidí, mezi nimi dvacet dětí ze školních kolektivů.

23.12.2016

Vánoce: změny v dopravě, velké obchody zavřené dva a půl dne

Vyškovsko – Na Štědrý den, na Štěpána a na Silvestra uzavřou sběrné dvory. Co se ale týká vývozů odpadů, ty vyškovská svozová společnost Respono zajistí v příštím týdnu přesně podle svozového plánu. I v pondělí na druhý svátek vánoční. Přestože letos svátky připadají hlavně na víkend, i tak někde musí lidé počítat s omezením.

22.12.2016

Sečteno. Slavkovský zámek letos navštívilo 110 tisíc lidí

Slavkov u Brna - Chtěli jich mít sto tisíc, ve finále ale přišlo do Slavkova u Brna, respektive na tamní zámek a jeho akce daleko víc lidí. „Za stodesetitisícovou návštěvnost vděčíme také sloučení zámku se společenským centrem Bonaparte v letošním roce," poznamenala mluvčí památky Veronika Slámová.

22.12.2016

OBRAZEM: Malí umělci z Pustiměře představují své betlémy v Ivanovicích na Hané

Ivanovice na Hané /FOTOGALERIE/ – Ježíšek v jeslích, Marie, Josef, pastýři, zástupy dalších, kteří se přišli poklonit, a také zvířata jako třeba velbloudi a ovce. To vše z keramiky. Betlémy žáků Základní umělecké školy Pustiměř, která je detašovaným pracovištěm ivanovické umělecké školy, můžou v těchto dnech obdivovat lidé v Městské knihovně v Ivanovicích na Hané.

22.12.2016

Nová past na příliš rychlé řidiče. Zařízení je vyfotí ve Vyškově

Vyškov – Radar změřil rychlost, v případě jejího překročení řidiče hlídka zastavila a přestupek vyřešili na místě. Dosavadní systém, kdy policisté měřili rychlost běžnými radary a mobilním stacionárním radarovým zařízením, postupuje k propracovaněj­šímu. Vyškovští policisté po dohodě s městem kontroly zintenzivní. K tomu využijí i automatizované zařízení.

21.12.2016

Advent naruby: školáci nosili dárky, které dostanou děti z chudých rodin

Vyškov – Jak vypadá advent naopak? Vykládat by o tom mohli žáci čtvrté třídy ze Základní školy Nádražní 5. Vyrobili adventní kalendář, ze kterého však čokolády neujídali. Každý den jeden z nich donesl dárek, který schoval do krabice. Věci poputují dětem ze sociálně slabých rodin.

21.12.2016

Vrátit koupeného kapra zpět do rybníka? Nejspíš stejně uhyne, říkají prodejci

Vyškovsko – Chtějí udělat dobrý skutek, a tak koupeného kapra pustí do rybníka. Podle prodejců ryb však takové počínání šupináče stejně nejspíš zabije. Doporučují proto rybu koupit skutečně na štedrovečerní stůl. A kdo nechce kapra zabít, tomu pomůžou nejen s tím, ale také s vykucháním.

21.12.2016

Omšelé arkády bučovického zámku mají prokouknout

Bučovice – V uplynulých desetiletích zažily jen drobné lokální úpravy. O něco větší se odehrála v roce 2004 a šlo o jedno podlaží v jednom křídle. Nejen čas, ale také počasí se na nich přitom podepsaly docela výrazně. A jak tvrdí návštěvníci, působí ošuntěle. Možná už v příštím roce by se arkády na nádvoří bučovického zámku mohly dočkat rozsáhlejší renovace. Vedení památky má hotový záměr a průzkum na kompletní opravu.

20.12.2016

Boj o vojenský újezd Březina: lidé žádají i den otevřených hranic

Vyškovsko - Alespoň jedenkrát za rok uspořádat den otevřených hranic a umožnit civilistům za doprovodu vojáků exkurzi do uzavřených prostor. To je jeden z návrhů, který osadní výbor Dědice před několika dny předal vedení vojenského újezdu Březina. Minulý týden uplynul termín, kdy měli starostové obcí zapojených do petiční akce za úpravu režimu v újezdu předložit společný návrh na další postup. Dohoda vyplynula z listopadového setkání petičního výboru, starostů i zástupců armády.

20.12.2016

OBRAZEM: Lidé se dočkali. Ve Vyškově začaly vánoční trhy

Vyškov – Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc. Kdo doma ještě větvičku nemá, nemusí zoufat. Pořídit si ji může na vyškovských vánočních trzích, které odstartovaly v pondělí ráno.

20.12.2016

Místo selských staveb Ivanovice chtějí moderní dům. S byty i restaurací

Ivanovice na Hané – Zhruba dvě století pomáhají utvářet ráz centra Ivanovic na Hané. Tři stará rozsáhlá selská stavení, která se nacházejí uprostřed Palackého náměstí naproti fary, nicméně možná už v příštím roce čeká demolice. Objekty mají podle vize vedení města ustoupit moderní multifunkční stavbě.

19.12.2016

Alternativní výuka cizích jazyků? Angličtinu lidem vštěpují při cvičení jógy

Bučovice - Stejně jako se už i v základních školách dostávají klasické způsoby výuky do pozadí a děti pracují s interaktivními tabulemi nebo tablety, najdou se už i na Vyškovsku alternativní formy výuky cizích jazyků. Například v Bučovicích nebo ve Slavkově u Brna prostřednictvím jógy.

19.12.2016

80 tisíc navíc. Slavkov podpoří fungování poradny pro zadlužené nebo týrané

Slavkov u Brna – Poskytují poradenství lidem, kteří se dostali do problémů s dluhy, nebo třeba také těm, již zažili domácí násilí. Nedávno však přišla Oblastní charita Hodonín do Slavkova u Brna s tím, že na základě současného systému financování nebude schopná ve Slavkově, a tím pádem ani v Bučovicích, poradnu provozovat. Na to v uplynulých dnech zareagovali slavkovští zastupitelé a v rámci rozpočtu na příští rok navýšili částku určenou pro sociální odbor o osmdesát tisíc korun.

19.12.2016

Štědrovečerní menu? Na stůl se hodí kaviár, rum nebo teplý bramborový salát

Jižní Morava /ANKETA/ - Štědrovečerní tabule se dá pojmout nejen klasicky. Na sváteční stůl se hodí i luxusní gurmánské pokrmy, stejně jako netradiční přípitek.

19.12.2016

Silnice z Drnovic do Ježkovic je zavřená pro kamiony. Jeden se tam vzpříčil

Vyškovsko – Kamion napříč silnicí komplikuje aktuálně provoz mezi Drnovicemi a Ježkovicemi. Cesta spojující Blansko s Vyškovem tak je pro nákladní auta od pondělních časných ranních hodin zcela neprůjezdná.

19.12.2016

Práce na obsáhlé publikaci o Vyškovu trvala patnácti autorům 5 let

Vyškov – Na první pohled překvapí váha a velikost. Při druhém pak člověka potěší obsah. Řeč je o nové publikaci Vyškov – dějiny města, která byla v minulých dnech nejen pokřtěna, ale také uvedena do prodeje. Přešlo jen několik desítek hodin a první várka byla vyprodaná. Další na pult turistického informačního centra dorazí tento týden.

18.12.2016

Odolné modely zahradní železnice hučely, vláčky lákaly i dospělé

Milešovice /REPORTÁŽ/ – Vydrží v létě, v zimě. Jezdí na pětačtyřiceti­milimetrové koleji a je velmi odolná. Zahradní železnice v měřítku 1:22,5 s označením G. Dnes se vyrábí dokonce i sněžný pluh, takže není problém si trať protáhnout od sněhu. „Jednou byla bouřka a první věc, která se hned po ní rozjela na dětském dni, byly vláčky. Opucovali jsme koleje od bláta a děti mohly jezdit. Akorát mi šéfová po akci nadávala, že se chtěla vysprchovat, přitom já koupelnu obsadil s vláčky, které jsem omýval," směje se organizátor setkání Richard Klepárník z Klubu modelářů železnic Brno I, který zahradní železnici představuje doma v Milešovicích.

18.12.2016

Děti už mají teplý oběd. Školy z Vyškovska na výzvy slyší

Vyškovsko - Druhým školním rokem řeší případy, kdy je placení obědů pro školáka příliš velkým zásahem do rodinného rozpočtu. Vedení Základní školy Purkyňova ve Vyškově se osvědčila obecně prospěšná společnost Women for Women, která platí obědy vybraným sociálně znevýhodněným dětem už přes tři roky. Školy mají v poslední době v otázce víc možností. „Spolupráce s organizací se nám osvědčila. Je formou peněžního daru, který si musíme nechat schválit na radě města," prohlásil ředitel školy Luděk Höfer s tím, že počet žáků, kteří by jinak neobědvali teplé jídlo, roste.

17.12.2016

Po letech správně. Osada Zouvalka se přesouvá pod Prusy

Vyškov, Prusy-Boškůvky - Nachází se na místě zaniklé vsi Tlustomasty. První zmínka o obci pochází z roku 1353. Někomu je možná dodnes známá přezdívka Tlustomacek. Vznikla prý podle toho, že tamní hostinský byl tlustý jako macek. Malá osada Zouvalka leží u silnice II/431 ve směru z Vyškova do Bohdalic-Pavlovic v katastru Prus-Boškůvek. Její okolí pod ně sice spadá, samotná osada je však jednou z místních částí Vyškova. A právě to se má změnit.

17.12.2016

Stávka odborářů? Není jasné, kterých pošt se dotkne

Vyškovsko - S balíkem chodí na poštu docela často. Kromě jedné z brněnských i na tu vyškovskou. A při pohledu na vyvolávací systém, na kterém svítí čísla výrazně nižší, polévá Radku Novotnou pot. „Můj rekord na vyškovské poště je zhruba pětadvacet zákazníků přede mnou. Navíc se to kolikrát vůbec nehýbe. Je mi jasné, že chybí zaměstnanci. Jenže ve finále vždy všechno odnesou lidé, kteří si nějaký dopis musí přijít vyzvednout," upozornila Novotná.

17.12.2016

Betlémské světlo dorazí v sobotu ráno. Rozšíří ho skautky

Vyškovsko – Blaze těm, kdo působí pokoj, neboť oni budou nazváni syny Božími. Blaze těm, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské. Tak zní takzvané Horské kázání, kterým se pro letošek inspirovali organizátoři akce nazvané Betlémské světlo. Její motto zní: Odvážně vytvářet mír. Tradiční poselství znovu dorazí i na Vyškovsko.

16.12.2016

Nové obvody určí, do které školky dítě patří. I tak budou mít rodiče na výběr

Vyškov – Nemáme místo. I takové odmítnutí slýchávaly matky nejen ve vyškovských mateřských školách. Změnit to má novela školského zákona, respektive jí stanovené povinné vytvoření školských obvodů.

16.12.2016

Malý zájem o vesnické obchody? V Kučerově hrozí, že lidé o ten svůj přijdou

Vyškovsko – Kdo chtěl ještě nedávno čerstvý chleba, musel na nákup do Vyškova. Obyvatelé jeho místní části Hamiltony totiž byli skoro rok bez obchodu. Letos v květnu se jim rozhodl pomoct hamiltonský rodák Milan Pospíšil. Obchod znovu otevřel. Po téměř tři čtvrtě roce může bilancovat.

16.12.2016

Stadion postaví firma z Rousínova. Lidé si zabruslí možná už koncem roku 2017

Vyškov – Cena a délka výstavby. Dvě kritéria, ke kterým vedení vyškovské radnice přihlíželo v případě nabídek pro výstavbu a provozování zimního stadionu. Koncesní smlouvu už vyškovští zastupitelé podpořili. Město ji uzavře se společností Zimní stadion Vyškov z Rousínova. „Jde o dceřinou společnost firmy H+H, která staví a provozuje stadiony nejen v Česku, ale i v zahraničí. Není tedy nijak neprověřená. Pokaždé si kvůli účetnictví zakládá dceřinou společnost. Tímto završujeme víc než dvouleté úsilí," potvrdil starosta města Karel Goldemund.

15.12.2016

Zoopark bude mít největší kolekci domácích turů. Překoná i berlínský Tierpark

Vyškov – Půjde o největší investici za několik posledních let. Od příštího roku bude hostit nejen andulky, které mají původ u protinožců, ale i malé klokany. Práce na novém pavilonu Austrálie, který vzniká ve vyškovském zooparku, jsou v plném proudu. Otevřít by měl na hlavní sezonu, což je oproti původním plánům o rok později.

15.12.2016

Chodník jako ze zlata: čtyřsetmetrový úsek ve svahu vyšel na 4,5 milionu korun

Vyškov – Nachází se ve svahu, proto se jeho cena vyšplhala na několik milionů korun. Právě z toho důvodu o něm starosta Vyškova Karel Goldemund prohlásil, že stojí tolik, jako by byl ze zlata. Nejdražší chodník ve střední Evropě, jak říká, je hotový. Obyvatelé vyškovské místní části Lhota na něj čekali patnáct let.

AKTUALIZOVÁNO
14.12.2016

Vánoční koledy: ve Slavíkovicích zpívali andělé a dorazil i živý velbloud

Vyškovsko /REPORTÁŽ/ – Do jaké země a jakého období spadají kořeny zdobení adventního věnce? Je středa pár minut po šesté hodině večer a právě tuto informaci se lidé dozvídají z úst ředitele vyškovské umělecké školy Aleše Musila. Ten na Masarykovo náměstí přišel se svým synem Alešem podpořit adventní akci Deníku Rovnost Česko zpívá koledy.

14.12.2016

Drnovická základní škola dotahuje výměnu oken. I kvůli úspoře

Drnovice – Jsou stará a dřevěná. A jejich údržba je často složitá. To už brzy nebude v drnovické základní škole platit. Její vedení po nové hale, která slouží nejen aktivitám drnovických žáků, zadalo vybrané firmě zajistit kompletní výměnu oken. Cílem je rovněž úspora energií.

14.12.2016

Kromě kulturního domu Uhřice stihly opravit i cestu

Uhřice – Podmáčený kulturní dům, ve kterém se nachází hostinec a sál, trápil obyvatele Uhřic. Nová izolace byla podle starosty Jaromíra Handla víc než nutná a výměnu potřebovaly záchody, obklady i dlažby. „Musí se opravit štítové zdi, vytáhnout vlhkost, zřejmě se bude muset objekt také podrazit a celkově upravit," uvedl v první polovině roku s tím, že pokud se do akce pustí, neobejdou se bez dotace. Dnes už je všechno obnovené.

14.12.2016

Nesem vám noviny... Jižní Morava si zazpívá na 68 místech vánoční koledy

Jižní Morava /ANKETA/ – Zpříjemnit adventní čas si mohou lidé s Deníkem Rovnost již pošesté při zpívání pěti koled. Jihomoravané společně s dalšími tisícovkami nadšenců si na rekordních 783 místech po celé republice a 68 ve svém kraji společně vychutnají sváteční atmosféru. Ve středu od šesti hodin večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies