VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Vyškovsko

24.11.2016

Nový slavkovský radar bude rychlost na I/50 měřit od ledna

Slavkov u Brna – Původní plán byl v prosinci. Rychlost projíždějících aut v ulici Československého červeného kříže ve Slavkově u Brna budou nicméně nové radary střežit o něco později.

24.11.2016

Další pokuta pro Ekotermex: firma zatajila informace

Pustiměř /INFOGRAFIKA/ – Pokuty dostává několik let. Často i za stejné nebo podobné pochybení. Jen letos spalovna nebezpečného odpadu Ekotermex, která se nachází v katastru Pustiměře u vyškovských Marchanic, dostala od České inspekce životního prostředí dvě. Tu poslední, dvousettisícovou před několika dny. Za to, že porušila povinnost dodat informace o nebezpečném palivu. Firma tak porušila chemický zákon.

23.11.2016

Adventní akce Česko zpívá koledy se vrací. V Bučovicích zazní i novinka od Gotta

Krásensko, Bučovice – Líbila se moc. A řada obyvatel Krásenska za starostkou obce Hanou Šíblovou chodila a ptala se, zda Krásenští zopakují účast na adventní akci Deníku Rovnost Česko zpívá koledy. Vedení vesnice si tak projekt bere znovu pod svá křídla, zúčastní se už potřetí. „Loni to bylo moc příjemné. Lidé se setkali, zazpívali si, popovídali. Máme vždy napečené perníčky, něco teplého na zahřátí," připomněla Šíblová.

23.11.2016

Vstup do vojenského újezdu? Dílčí ústupky nestačí, zní z petičního výboru

Vyškovsko – Devatenáct zapojených obcí není málo. Na tisíce podpisů armáda nemůže nereagovat. To tvrdil Milan Pernica ze Studnic, který v říjnu zahájil petiční akci za znovuobnovení režimu vstupu do vojenského újezdu Březina. Ten se zpřísnil na začátku letošního roku. Amáda zareagovala. Minulý týden se sešla se starosty zapojených obcí i petičním výborem. A zdá se, že se civilisté i vojáci můžou domluvit.

23.11.2016

Děti ze školky vyráběly ozdoby na dědický vánoční strom. Poprvé bude jehličnan

Vyškov – Vyškovská místní část Dědice bude mít letos poprvé jehličnatý vánoční strom. Smrk, který pochází z lesa z podivického katastru a daroval ho myslejovický hajný Josef Výmola, už se tyčí uprostřed tamního náměstí Svobody. V sobotu ho Dědičtí společně rozsvítí. Ještě předtím na něm ale přibudou ozdoby, které v uplynulých dnech vyrobily děti z Mateřské školy Dědická.

23.11.2016

Oprava bývalého stavebního podniku: služebna policie i byty vzniknou společně

Vyškov – Původní majitel počítal se 46 byty. Část z nich však podle vedení vyškovské radnice nevyhovuje vyhlášce o technických požadavcích na stavby, proto je třeba budovu bývalého Okresního stavebního podniku v Žižkově ulici rekonstruovat. Tím dojde ke snížení počtu bytů. Město jich původně zamýšlelo vytvořit přes dvacet, z technických důvodů jich nakonec vznikne osmnáct. Zastupitelstvo města nyní schválilo aktualizovaný investiční záměr.

22.11.2016

Alpy i Dolomity očima fotografů uvidí lidé v Drnovicích

Drnovice – Štíty, vrcholy, panoramata. Čistě přírodní scenérie, ale i snímky s lidmi. A z různých ročních období. Fotografie hor jednapadesáti autorů budou už zanedlouho k vidění v Kulturním domě v Drnovicích na Vyškovsku. Půjde o výběr snímků, které se sešly v soutěži s názvem Hory, již před časem vyhlásilo občanské sdružení Drnka.

22.11.2016

Za vánoční cukroví si lidé připlatí. Kvůli dražšímu máslu

Vyškovsko – Zatímco loni stála kostka másla v průměru sedmadvacet korun, letos za ni zákazník zaplatí i přes čtyřicet. Nejen kvůli němu ale lidé nyní musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Připlatí si i hospodyňky, které pečení vánočního cukroví nechávají na odbornících. Reagovat na zvýšenou cenu másla musela například cukrárna Le Sucre ve Slavkově u Brna.

22.11.2016

OBRAZEM: Návštěvníci zooparku si už fotí mláďata lamy krotké

Vyškov – Pozorní návštěvníci vyškovského zooparku si už ve výběhu nedaleko vstupu všimli dvou mláďat lamy krotké. Jedna ze samiček domestikovaného sudokopytníka, který se v dospělosti vyznačuje vysokou odolností vůči drsným podmínkám a vytrvalostí v přenášení nákladů, ovšem měla komplikovanou cestu na svět.

22.11.2016

Mobily ve školách vadí: zatím zakazují nahrávání. Řeší i kyberšikanu

Vyškovsko – V hodinách mobil vypnutý, o přestávkách žádné nahrávání nebo fotografování. Telefon ale používat můžou. Zatím. Zlatou střední cestu volí na Základní škole Letní pole ve Vyškově v otázce užívání mobilních telefonů.

21.11.2016

Na autobusovém nádraží budou lidé dál zmrzat. Kvůli vandalismu

Vyškov – Choulit se pod nepříliš velkým přístřeškem na vyškovském autobusovém nádraží, třebaže se teplota venku dostala pod nulu. To už roky večer co večer zažívají autobusoví cestující ve Vyškově, kde se nádražní budova zavírá úderem desáté hodiny. Jako třeba Kateřina Horáková, která má ve městě rodinu. „Samozřejmě je mi zima a vlastně ani nevím, proč halu na noc zamykají. Když mrholí, kolikrát promoknu a poté v mokrém oblečení jedu celou cestu domů," posteskla si s tím, že oceňuje alespoň přístřešek. Zároveň doufá, že po plánované rekonstrukci majitel změní názor na zamykání čekárny.

21.11.2016

Vzpomínky na bitvu tří císařů: replika osmiliberního děla i tanec

Vyškovsko - Slavná bitva u Slavkova zanechala stopu v mnoha obcích Vyškovska. Někde krátce po ní lidé postavili pomníky jako díkuvzdání za to, že přežili útrapy s ní spojené. V následujících dnech si některé obce prosincové události roku 1805 připomenou. Kromě Slavkova u Brna, o jehož programu už Vyškovský deník Rovnost informoval, to v regionu budou například Křenovice, Vyškov, Zbýšov a Kučerov.

21.11.2016

Slavkovští letos ozdobí jen smrk. Dostane i řetězy z diskutované lípy

Vyškovsko – Lípa, kterou před loňskými Vánocemi nechala radnice rozsvítit namísto klasického smrku, vzbudila ve Slavkově u Brna řadu rozporuplných emocí. Letos se město bude držet klasiky. O první adventní neděli rozsvítí pouze smrk bílý, který roste na Palackého náměstí před Společenským centrem Bonaparte. Jeho výzdoba však bude podstatně bohatší. Město na něj totiž umístí i světelné řetězy, které pořizovalo loni na lípu.

19.11.2016

OBRAZEM: Vyškovem projely hadrové Velorexy. Stroje mířily do zooparku

Vyškov – Cítí benzin z nádrže, vnímá vítr, který se ze všech stran opírá do plachet stroje. Jiří Vondrák z Chocně v Pardubickém kraji na velouše, hadráka, hadraplán nebo splašené trubky, jak mnozí legendární Velorexy nazývají, nedá dopustit. Zhruba s dvacítkou dalších strojů se představil na sobotním dvouhodinovém srazu v areálu Zooparku Vyškov. Naposledy byl na podobné akci v roce 2004. Pak Velorex zazimoval na řadu let do stodoly a nejezdil. „Letos jsem tradici obnovil. Sjíždí se nás dvacet až šedesát hadráků. Pořádáme několik srazů v roce," prohlásil Vondrák.

19.11.2016

Rampa u Moravanu je hotová. Vyžádala si víc peněz

Vyškov – O tři sta sedmdesát tisíc se zvýšila cena za práce na původní části rampy. Za spojovací chodník pak radnice zaplatila přes šest set dvacet tisíc. Celkové zvýšení ceny za výstavbu pěší rampy namísto starého a nebezpečného schodiště u obchodního domu Moravan ve vyškovských Dědicích tak dosáhlo téměř milionu korun. Radnice za ni zaplatila přes dva miliony sedm set sedmdesát tisíc. Stavební práce jsou nyní definitivně hotové.

18.11.2016

Prostor okolo zámku Vyškov upraví. Odhadem za 7,5 milionu

Vyškov – Obrátili se na patnáct uchazečů. Na to, že vytvoří projektovou dokumentaci, však zareagoval jen jeden. Radnici nicméně jeho nabídka nezaujala. Chtěl moc peněz. I přesto ale revitalizace prostoru mezi vyškovským zámkem a zámeckou zahradou v ohrožení není. Nejspíš se změn dočká už příští rok.

18.11.2016

Tři roky expozice betlémů: sběratel Pištělka má dalších 570 kusů

Švábenice – První dostal v roce 1957. Jeho autorkou byla česká malířka a ilustrátorka Marie Fischerová-Kvěchová. Toho si podle svých slov švábenický rodák Libor Pištělka váží nejvíc ze všech 1 370 betlémů, které se mu během téměř šedesáti let podařilo nashromáždit a jež tvoří stálou expozici Vlastivědného muzea ve Švábenicích. Ve středu tomu byly na den tři roky, kdy ji městys slavnostně otevřel.

17.11.2016

Chodník mezi Vyškovem a Drnovicemi potřebuje větší péči, míní lidé

Drnovice – Vznikl současně s rekonstrukcí silnice spojující Vyškov a Drnovice. Po zhruba dvaceti letech se frekventovaný chodník, který podél cesty vede, nenachází ve zrovna ideálním stavu. Myslí si to jak někteří lidé, co ho využívají, tak vedení vesnice, jíž patří.

17.11.2016

Úsek v Dukelské byl podle silničářů havarijní. Radnice čekala práce i jinde

Vyškov – Už jen vodorovné značení a hotovo. Vyškované si v uplynulých dnech užili desítky minut popojíždění kvůli pracím na průtahu městem. Pět let po zásadních opravách za desítky milionů korun se na úsek od odbočky k aquaparku až ke křižovatce s Havlíčkovou ulicí vrhla těžká technika. Znovu se ukázalo, že ohleduplnost a trpělivost nepatří mezi ctnosti mnoha řidičů. „Jenže je těžké zůstat v klidu, když je zároveň neprůjezdná Dvořákova ulice a práce pokračují také v okolí Základní školy Nádražní 5. Prostě se zase sešlo několik úseků, kde se tvořily dlouhé fronty," zdůraznil například řidič Vojtěch Cupák.

16.11.2016

Nadace rozdala Ceny Jana Hona. Za práci s dětmi i studijní úspěchy

Vyškov – Členem vyškovského Junáku je šestnáct let. Pro děti v oddílu Vlčat, který v organizaci vede, je velkým vzorem. I proto vedení skautského střediska ve Vyškově nominovalo dvaadvacetiletého Jana Knoba do letošního ročníku Ceny Jana Hona, kterou vyhlašuje vyškovská komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Tři brány každoročně od roku 2005. Stal se jedním z trojice, kteří ji získali. Nominovaných bylo šest mladých lidí ve věku od patnácti do pětadvaceti let, kteří vybočují z průměru a můžou být vzorem pro své vrstevníky.

16.11.2016

Slavit venku půjde jen s vyhláškou, pohledy na ni se ovšem liší

Vyškovsko - Svatebčané se chtějí bavit do noci, přitom mnohdy se veselí koná i v areálu slavkovského zámeckého parku. Nově tak musí někdo ze svatebčanů zajistit, aby měli případné rušení nočního klidu zanesené ve vyhlášce. Alespoň tak to nyní vnímá město. „Zámek, který poskytuje pronájem prostor, je o novince bude dopředu informovat. Když budou mít zahradní party, budeme jim navrhovat, že si můžou produkci po desáté hodině přesunout do interiéru zámku," popsala mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

16.11.2016

Obrat vyškovské radnice. Nebezpečný přechod na Nouzce dostane semafory i radar

Vyškov – Je sice blízko autobusové zastávky, ale také nedaleko výjezdu od společnosti Trasko, z níž často míří nákladní auta. A co se týká padesátikilometrové rychlosti, tu mnozí řidiči nedodržují ani náhodou. Sedmdesátka, někdy i devadesátka pro ně nebývají problém. I takové byly reakce čtenářů Vyškovského deníku Rovnost na jeho facebookovém profilu poté, co zveřejnil článek o stížnostech obyvatel vyškovské Nouzky kvůli přechodu.

15.11.2016

Obce řeší problémy s odpadky. V Lulči je dobrovolníci uklízeli tři dny

Vyškovsko – Žádáme obyvatele, aby nevyváželi do lesa a polních cest odpady z domácností, jako je stavební suť a kamení, ani ty ze zahrad. Tak zní červeně vytučněný nápis, který zaujme na úvodní straně webu Podomí na první pohled. Vedení vesnice ho tam před časem umístilo z důvodu, že některým lidem bylo zatěžko s nepotřebnými radiátory nebo pneumatikami zamířit do sběrného dvora. „Našla se třeba i matrace," podotkla starostka Kateřina Ševčíková.

15.11.2016

Bučovičtí sportovci volají po víceúčelové hale. Posloužila by i kulturním akcím

Bučovice – Nedostatečná kapacita, nízké stropy, pouze základní vybavení. To trápí bučovické sportovce, kteří využívají halu při Základní škole 710 v Bučovicích, už zhruba dvacet let. Poukazují na to, že druhé největší město regionu nemá dostatečné sportovní zázemí. Přejí si postavení moderní, ideálně víceúčelové haly.

14.11.2016

Po opravě střechy plánují v Nových Sadech muzeum vojenského újezdu Březina

Nové Sady – Do střechy zatékalo. V horním patře proto opadávaly omítky. Podle starosty Nových Sadů Jiřího Šteflíčka byla oprava střechy bývalé školy nezbytná.

14.11.2016

Základní uměleckou školu chce Slavkov v Bonapartu. Kvůli stísněným prostorům

Slavkov u Brna – Městská knihovna funguje na slavkovském zámku od nepaměti. V horizontu několika let se to ale může změnit. Slavkov u Brna si v současné době nechává zpracovávat studii proveditelnosti týkající se změn ve Společenském centru Bonaparte. Zahrnovat má kromě jiného i možnost přemístění knihovny do jeho prostor.

13.11.2016

Kung-fu vyměnila za bikini fitness. Ze začátku bojovala s anorexií a bulimií

Radslavice – O kariéře bojovnice snila od svých devíti let. To se jí částečně splnilo. Ve čtrnácti už vyhrávala domácí závody v kung-fu a thaiboxu a česká scéna jí začínala být malá. Už tehdy byla čtyřnásobná mistryně České republiky v kung-fu Sabina Doležalová z Radslavic v posilovně skoro jako doma. Právě tam také odstartovala svou kariéru v bikini fitnessu.

13.11.2016

Udělat figurku z hlíny je dřina i pro dospělého, poodhalila výstava řemesel

Otnice /REPORTÁŽ/ – Tvoří ho drátky a korálky různých barev. Připevněný je na kameni. A vypadá v podstatě jako bonsaj. Výroba jednoho stromku, který slouží jako dekorace, zabere Marii Borovičkové z Otnic asi tři hodiny. „Když jsem v květnu začínala, trvalo to o nějakou hodinu déle. Nejde ale o nic složitého a dobře se u toho relaxuje. Horší je to se sháněním materiálů, měděné drátky jsou nedostatkové zboží," přibližuje úskalí své záliby Borovičková, která korálkové stromky nabízí na sobotní Výstavě řemesel a rukodělných prací v Dělnickém domě v Otnicích.

13.11.2016

Koťata už kvůli překročené kapacitě odmítají. I tak je u dveří útulku nacházejí

Vyškovsko – Osmi opuštěným psům letos poskytl útočiště útulek Čtyřnohý tuláček sídlící v Topolanech, který má pobočku v Ivanovicích na Hané. Štěstí v podobě toho, že si ho odtamtud někdo odvezl domů, se však usmálo jen na jednoho. „Nevím, co se to děje. Loni jsme jich přijali třicet a pětadvacet odešlo do nových rodin," sdělil místopředseda spolku Konrád Wittko.

12.11.2016

Za pomoc potřebným a práci s mládeží. Dvě osobnosti z Vyškovska ocenil kraj

Slavkov u Brna – Šestadvacet oceněných, z toho dva z Vyškovska, získali nejvyšší jihomoravské ocenění. Ladislava Hrdová a Božetěch Kostelka. Cenu Jihomoravského kraje převzali v sobotu na zámku ve Slavkově u Brna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies