VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Vyškovsko

4.12.2016

Chybí učitelé prvního stupně. I kvůli nízkým platům

Vyškovsko – Do výběrového řízení se přihlásili tři uchazeči. Učitelka, kterou vybral, ovšem nekomunikovala, nezvedala mu telefon. Nakonec musel ředitel vyškovské Základní školy Na Vyhlídce Miloslav Brtníček učit měsíc sám. Redakcí Vyškovského deníku Rovnost oslovení ředitelé se shodují, že stále víc škol se potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků.

3.12.2016

Pal! Ve Zbýšově zahřměla děla. Francouzi z vesnice vyhnali rakouské vojáky

Zbýšov /REPORTÁŽ/ – Je před bitvou a přes obec prochází sbor generála Langerona. Zaujímá pozice na Prateckém kopci. Severně od Zbýšova večer táboří i jezdecký sbor generála Liechtensteina. Pod jeho ochranou 2. prosince 1805 ruské a rakouské prapory místo opouští. Vojáci ustupují právě přes Zbýšov. Ten je v současnosti jednou z řady obcí, jež si pravidelně odkaz bitvy u Slavkova připomínají. Nejinak je tomu i letos, přesně 211 let po vítězství Francouzů.

2.12.2016

Koledy Hrušečtí opět odzpívají s harmonikami

Hrušky – Dvě harmoniky a jedny housle. Takový hudební doprovod měli loni obyvatelé Hrušek, kteří dorazili k místní kapličce zazpívat si s Deníkem Rovnost. Projekt Česko zpívá koledy, kterého se loni účastnili poprvé, je zaujal. „Před čtrnácti dny jsme měli akci, na níž jsme také představili adventní program. Už tam se lidé ptali, jestli se znovu připojíme k projektu Deníku," sdělila za hrušecký úřad Svatava Horáčková.

2.12.2016

Sledovat záznamy přenosů z jednání zastupitelstev? Na Vyškovsku skoro bez šance

Vyškovsko – Přímý přenos ze zasedání zastupitelstva můžou obyvatelé Bučovic sledovat řadu let. A to díky kabelové televizi. Nicméně zhlédnout záznam zpětně není možné. „Je to škoda. Občas mi pracovní povinnosti nedovolí sledovat průběh jednání, a tak někdy přicházím o důležité informace. Průběh schůze je totiž nedohledatelný," zmínil například Zdeněk Straka.

2.12.2016

Obcím v okolí Vyškova chybí autobusové spoje, dál ale mají smůlu

Vyškovsko – Autobusem jezdí často. Víkendy využívá k návštěvě přátel ve Vyškově. Když se chce ovšem cestující Martin Klvač z Vážan dostat zase domů, naráží na problém. Spojů je o sobotách a nedělích podle něj zoufale málo. „Je to nepříjemné a nekomfortní. Musím volat známým nebo to řešit jinou cestou. Velmi bych uvítal, kdyby autobusové spoje posílily hlavně ve večerních hodinách," zdůraznil Klvač.

1.12.2016

Program při bitvě tří císařů: kdo přijede vlakem či autobusem, dostane slevu

Slavkov u Brna – Zábavu od pátečního odpoledne do sobotního večera. Nejen to opět přinese slavkovský program připomínající výročí bitvy tří císařů.

1.12.2016

Česko zpívá koledy: živý betlém ve Slavíkovicích bude plný zvířat. Kvůli dětem

Rousínov – Loni dorazilo 250 lidí. Nejen díky několika lákadlům, ale také perfektní organizaci. V rousínovských Slavíkovicích se letos znovu připojují k adventnímu projektu Česko zpívá koledy s regionálním Deníkem.

1.12.2016

Obnovu sídliště Dukelská zdržují dotace. Přitom už za rok měla končit

Vyškov – Program regenerace zastupitelé schválili v roce 2014. V násle­dujícím roce město dokončilo první etapu. Na zbývající dvě si však obyvatelé musí počkat. Přestože obnova vnitrobloku mezi Sportovní, Letní a Jarní ulicí na vyškovském sídlišti Dukelská byla v plánu na letošek, dělníky v místě obyvatelé nepotkali.

30.11.2016

Pozlacení Krista po 140 letech. Bučovičtí opravili kříž v lesoparku Kalvárie

Bučovice – Nápis téměř nečitelný, postava Ježíše zašlá a o moc lépe na tom nebyl ani kříž, na němž jsou oba objekty umístěné. Zub času se na památce nacházející se v bučovickém lesoparku Kalvárie během let podepsal výrazně. Dnes už je ovšem zrestaurovaný.

30.11.2016

OBRAZEM: Vojáci se rozloučili s Vyškovem. Kolona táhne na Hlubočany

Vyškov – V pondělí do města přijela rakouská kavalerie, o den později se už v centru Vyškova objevila replika osmiliberního francouzského děla, aby vzápětí vypukla komponovaná dobová ukázka nazvaná Vyškov v roce 1805. Do města přijel i car Alexandr, kterého díky své podobě opět ztvárnil slovenský akademický malíř Vladimír Zabel. Středeční dopoledne pak patřilo malé přehlídce dobových vojsk.

30.11.2016

Adventní čas zpříjemní v domově důchodců i vystoupení baletky

Vyškovsko – Ne jeden, ale hned dva vánoční stromy budou o adventu a Vánocích zářit v Habrovanech. Jeden na návsi, druhý na nádvoří tamního zámku, v němž se nachází domov pro lidi se zdravotním postižením a důchodce. Nejen rozsvěcení stromu ale klientům každoročně zpříjemňuje předvánoční čas. „Letos se můžou těšit například na soubor Sušil z Rousínova, zhruba hodinové vystoupení operní pěvkyně Jany Šelé a harfistky Anastázie Tomečkové z Olomouce. Všechna jsou i pro veřejnost," přiblížil předseda výboru vozíčkářů Antonín Hrabec.

30.11.2016

Ceny energií v příštím roce: za vodu lidé zaplatí stejně jako letos

Vyškovsko – Přestože se Radim Pšenica z Vyškova při topení orientuje zejména podle pocitové teploty, snaží se neplýtvat. „Nikdo nemá rád pohled na vysokou částku na složence, ale pokud se člověk nesnaží vytopit byt na osmadvacet stupňů Celsia, likvidační to není," je přesvědčený. Pro příští rok ho však přece jen čeká příjemné překvapení. Za teplo dodávané vyškovskou společností Vyteza lidé zaplatí téměř o pět a půl procenta méně.

29.11.2016

Letonické na Koledách opět doprovodí Sebranka. Přijde i Dámský klub

Letonice – Je jich šedesát až osmdesát a schází se každý první čtvrtek v měsíci. Vždy si vyberou nějaké téma a přijdou stylově oblečené. Přejí si k narozeninám, předávají si recepty. Takzvaný Dámský klub z Letonic se letos, stejně jako v loňském roce, výjimečně sejde i ve středu 14. prosince. Vesnice se podruhé připojila k projektu Deníku Rovnost Česko zpívá koledy. „A tyto dámy různých generací nechybí na žádné akci, která se u nás v obci koná," uvedl letonický starosta Jiří Skokan.

29.11.2016

O prospěchu, chování i absenci žáka se rodiče dovědí i z webu

Vyškovsko – Mají interaktivní tabule, tablety v hodinách už také používají běžně. A od začátku školního roku některé školy z Vyškovska zavedly i elektronické třídní knihy nebo žákovské knížky. „Jde o nový trend, ke kterému postupně určitě přejdou všechny školy. My jsme v září začali s třídními knihami, a to jak na prvním, tak i na druhém stupni," sdělil ředitel Základní školy 711 v Bučovicích Přemysl Kašpar.

29.11.2016

Rašovičtí chtějí odbočovací pruh. Bojují za něj peticí

Rašovice – Dvě zaklíněné ženy, zraněné batole a ještě další dva lidé. Tak to vypadalo minulou sobotu na silnici I/50 u odbočky na Křižanovice, kde se srazila dvě osobní auta. Nešlo zdaleka o jedinou nehodu, která se v místě za několik posledních let stala. Podle vedení Rašovic, které s Křižanovicemi sousedí, jde o místo častých kolizí. I proto tamní obyvatelé před časem sepsali petici za vytvoření odbočovacích pruhů v úseku.

28.11.2016

Kříž v Dědicích opravili. Prý v rekordním čase

Vyškov – Kříž Ježíše Krista stojí ve vyškovské místní části Dědice od roku 1890. Jeho stav už však byl žalostný. Jak tvrdí předseda osadního výboru Jiří Wasserburger, letos se dočkal jedné z nejrychlejších rekonstrukcí tohoto typu, jakou zná. Trvala jen několik měsíců.

28.11.2016

Otřesy ve Slovanské s opravou zmizí, tvrdí vedení Slavkova

Slavkov u Brna – Denně po ní jezdí těžké náklaďáky z průmyslové zóny. Podle toho také silnice ve Slovanské ulici ve Slavkově u Brna vypadá. Na mnoha místech je zalátaná, někde i děravá. Rekonstrukci město slibovalo na letošní rok. „Na stroje a dělníky čekáme od léta, zatím se neobjevili," sdělila Slavkovanka Taťána Uhlířová.

27.11.2016

OBRAZEM: Vyškov se rozzářil. Obyvatelé rozsvítili vánoční strom

Vyškov – Téměř patnáct metrů vysoký smrk darovaný Račicemi-Pístovicemi zdobí víc než týden vyškovské Masarykovo náměstí. V neděli vpodvečer centrum města také rozzářil. Na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu, které zpestřil svým vystoupením vyškovský dětský pěvecký sbor Motýlek, dorazily stovky přihlížejících.

27.11.2016

Opravy chodníků: některá města investují i miliony. V Rousínově plánují i průtah

Vyškovsko – Turisty, kteří přijedou do Vyškova vlakem a zamíří třeba rovnou do centra města, nečeká zrovna pěkné přivítání. Alespoň to tvrdí Vyškovan Jiří Špaček, a to v souvislosti s chodníkem, po němž lidé na Masarykovo náměstí zpravidla chodí. „Některé lokality jsou v tomto ohledu poměrně zanedbané. Třeba právě chodník v Nádražní ulici, která vede od vlakové stanice do centra. V jeho blízkosti jsou sice chodníky opravené, dál už je to ale horší," zmínil Špaček.

27.11.2016

O sto let zpátky v čase. Vážanští posnídali na zámečku

Vážany nad Litavou /REPORTÁŽ/ – Národní výbor, knihovna i chovatelské středisko dřív sídlily ve dvoře s velkou rezidencí, který ve Vážanech nad Litavou vybudovali koncem 16. století Jezuité a později se dočkal klasicistní úpravy. Přesně před sto lety, v roce 1916, objekt získal rod Redlichů, jenž vlastnil slavkovský cukrovar. Právě toto období, ačkoliv z naprosto jiného úhlu pohledu, si nyní Vážanští připomínají. Zámeček, jak občas stavbu někdo nazve, respektive stoly v jedné jeho místnosti se prohýbají pod tíhou dobových pokrmů.

27.11.2016

OBRAZEM: Muzeum ovládla vánoční nálada. Provoněly ho svíčky i perníky

Vyškov – Vyrábí z oceli i nerezu. Nejčastěji restauruje a dělá rytiny. Na Vánoční muzejní jarmark do Vyškova však kovář Václav Sládek z Brna přivezl hlavně nože, prstýnky a kovové růže. „Ty sice nevoní, ale zase nikdy neuschnou," usmál se Sládek, který je jedním z dvanácti řemeslníků, již v sobotu dorazili na jarmark na nádvoří k Muzeu Vyškovska a do jeho výstavních sálů v přízemí.

26.11.2016

Advent ve Vyškově: prohlídku zoo zpestří vánoční a zimní poezie

Vyškov /INFOGRAFIKA/ – Na víkend má Vyškovanka Eva Staňková jasné plány. Kromě pečení prvního vánočního cukroví a perníčků s rodinou zavítá i na rozsvěcení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jak říká, předvánoční atmosféru si užívají. Proto nevynechá ani další akce, které vyškovské organizace na období adventu připravily. „Máme rádi troubení koled z věže. Loni jsme to kvůli přípravám nestihli, tak doufám, že letos to vyjde," přeje si Staňková s tím, že s dcerami vyrazí i za čerty a Mikulášem.

26.11.2016

OBRAZEM: V Radosti četli dětem. A vytvářeli pohádkové draky

Vyškov – Stačí pár rekvizit a úsměv z tváří dětí nezmizí po celou návštěvu. Své o tom vědí ve vyškovském Mateřském centru Radost, kde si malí návštěvníci poslechli v rámci pohádkového čtení příběh O létajícím dráčku.

26.11.2016

Žloutenka na Vyškovsku: za měsíc je 17 nově nakažených

Vyškovsko – Čtyři sta pět v kraji, z toho devatenáct na Vyškovsku. Ačkoliv se počet obyvatel regionu nakažených žloutenkou může zdát malý, podle hygieniků je číslo znepokojivé. Převážné většině z nich ji totiž lékaři zjistili v listopadu. „Ke konci října jsme na Vyškovsku evidovali dva nakažené hepatitidou typu A. V listopadu, konkrétně do čtvrtka, počet nemocných prudce vzrostl, a to o sedmnáct," informovala vedoucí protiepidemio¬logického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Nejvíc nakažených je podle ní mezi lidmi od pětadvaceti do čtyřiačtyřiceti let.

25.11.2016

Upečou svícen z perníku, vyrobí svíčku z včelího vosku. Na sobotním jarmarku

Vyškov – Ozdobit baňku, vyrobit andělíčky z drátů jako ozdoby na vánoční stromeček, upéct svícen z perníku nebo vytvořit svíčku z včelího vosku. Vánoční tematika však nebude provázet jen dílničky pro děti a dospělé, ale i hlavní bod programu, který na sobotu plánuje Muzeum Vyškovska. Jeho nádvoří oživí už třetí ročník Vánočního muzejního jarmarku.

25.11.2016

Obsluha už byla složitá. Šachty kašny na Masarykově náměstí obsadili dělníci

Vyškov – Byl prý krásný mladík. A tak se Ganymédés, syn trojského krále, zalíbil i vládci bohů Diovi. Zeus se proto proměnil v orla a unesl hocha na Olymp. Tam ho učinil svým číšníkem. Bájnou legendu řecké mytologie dnes lidem připomíná sochařská výzdoba kašny, která se nachází na vyškovském Masarykově náměstí. Té se ale v uplynulých dnech ujali dělníci. Respektive jejích technických šachet.

25.11.2016

Na chůdách i v tradičních maskách. Lidi vyděsí osmdesát rakouských čertů

Židlochovice - O prvním adventním víkendu se židlochovickými ulicemi budou prohánět čerti. Na chůdách i takzvaní krampusové v tradičních rakouských maskách.

25.11.2016

Kadeřník a posilovna? Nově zřejmě v bývalém okresním úřadu ve Vyškově

Vyškov – V roce 1928, kdy byla postavena, patřila k nejmodernějším. Sídlil v ní třeba berní a katastrální měřický úřad, četníci, ale i zvěrolékař. A to až do posledního dne války, kdy při osvobozování Vyškova vyhořela. Znovu zprovozněná byla v roce 1948. O třicet let později rozhodlo stranické vedení, že ji rozšíří o přístavbu okresního národního výboru. A nyní bývalý okresní úřad ve Vyškově přejde poprvé do rukou soukromníka. Vyškovské společnosti RC Reinvest.

24.11.2016

Školní jídelnu v Ivanovicích na Hané zvládli obnovit za pět dní

Ivanovice na Hané – Staré jídelní stoly, těžké a hlučné židle, oprýskané zdi. Tak vypadala ještě nedávno téměř třicet let stará jídelna Základní školy v Ivanovicích na Hané umístěná v její přístavbě. Tento týden ji vedení školy zpřístupnilo po modernizaci.

24.11.2016

Divočáka jsme ulovili jen jednoho, bědují myslivci z Vyškovska

Vyškovsko – Jeden už mají za sebou, výsledek ale za moc nestojí. Tak nějak zatím hodnotí bučovičtí myslivci ze sdružení Litava loveckou sezonu, která odstartovala začátkem měsíce. „Ulovili jsme jen třináct kusů," posteskl si předseda spolku Antonín Greňo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies