Kněz, orientalista, spisovatel, biblista, etnograf a cestovatel. To byl rodák z Rychtářova Alois Musil, jehož památku si tento týden mohou lidé ve Vyškově připomenout.

Letos už se koná třetí ročník Dnů Aloise Musila. Akce má přiblížit veřejnosti život, dílo a odkaz známého krajana, na kterého se u nás často zapomíná.

To, že není moc známý potvrzují i na radnici. „Alois Musil se narodil v Rychtářově, patří tedy mezi naše významné rodáky. Je však bohužel mnohem více známý ve světě než u nás,“ potvrdila tisková mluvčí města Vyškova Dana Bednářová.

Týden plný vzpomínek vyvrcholí ve čtvrtek čtyřiadvacátého června v muzeu Vyškovska na nádvoří. K vidění mají být například studenti gymnaziálního projektu Oživlá historie, kteří doplní dobovou atmosféru, dále studentky Základní umělecké školy Vyškov, které zatančí orientální tance pod vedením Táni Švarcové. Objeví se i tanečnice Modré čajovny nebo šermířská skupina Armet. Také letos přijede na koni oživlá postava Aloise Musila v podání Romana Chelíka.

Poprvé se uskutečnil Den Aloise Musila v červnu 2008. Bylo to ke sto čtyřicátému výročí narození Aloise Musila a sto desátému výročí objevení pouštního zámečku Amra. Za účasti starosty Vyškova a zahraničních hostů jsme pokřtili známka s portrétem Aloise Musila a nové pohlednice,“ vzpomíná jedna z pořadatelů a moderátorka akce Jana Kolčářová. V červnu 2008 v rámci vzpomínkového týdne navštívila Vyškov a Rychtářov i delegace ze Saúdské Arábie. Členy delegace byli mimo jiné odborníci z Královské univerzity v Rijádu.

Přehled o životě a dílech Aloise Musila mohou zájemci najít na internetových stránkách www.mudrstelclova.eu. Doktorka Jana Štelclová je Musilovou praneteří a spolu se svojí sestrou pečují o jeho památku. Vydaly také jeho nejznámější knihy a v její ordinaci za výlohou je možné vidět stálou výstavu. Obě mají velkou zásluhu na propagaci díla a odkazu Aloise Musila.

Více o Aloisi Musilovi se zájemci dozví třeba v Muzeu Vyškovska, ve kterém najdou přímo síň Aloise Musila. „ Síň Aloise Musila seznamuje návštěvníky s jeho životem a prostřednictvím vystavených knih i s jeho bohatou knižní tvorbou. Místnosti dominuje Musilův portrét v arabském oděvu od akademického malíře Svatopluka Součka. Hlavní část expozice tvoří orientální intarzovaný nábytek z Damašku. Zajímavostí je sedlo na velblouda, různé ozdoby na velblouda, jezdecké boty, cestovní potřeby. Jedná se o část vybavení Musilovy vily Músa v Rychtářově, kde měl těmito předměty vybavené celé první patro,“ informovala historička Renata Kotulánová.

Tamní pracovníci o něm také ledasco vědí. „Podle mého názoru jde o nejvýznamnější osobnost, narozenou v našeho regionu. Chceme touto akcí nejen připomínat jeho osobnost, ale zejména naplňovat jeho odkaz – poznávání Orientu, dnes nazývaného Blízký Východ, kultury a života jeho obyvatel,“ vysvětlil ředitel muzea František Korvas.

Program pro veřejnost:
15.00 – zahájení programů pro děti, skákací hrad a trampolína
16.00 – vernisáž výstavy Josef Fantura, fotografie – malý sál v přízemí muzea (galerie Orion)

nádvoří – Modrá čajovna
16.20 – orientální tance – vystoupení tanečního oboru ZUŠ Vyškov

Alois Musil na koni či pěšky
16.30 zahájení ochutnávky jídel – restaurace Klub cestovatelů Brno, promítání filmů s orientální tématikou v 1. patře muzea
17.00 vystoupení Rahat Lukum ( orientální taneční divadelní studio Brno)
17.10 vystoupení skupiny historického šermu ARMET
17.30 povídání o arabské kuchyni – restaurace Klub cestovatelů Brno
17.50 vystoupení Rahat Lukum
18.00 vystoupení skupiny historického šermu ARMET
18.15 -orientální tance – vystoupení tanečního oboru ZUŠ Vyškov
18.45 vystoupení Rahat Lukum