S příchodem babího léta vrcholí také sezona pylových alergenů. Zatímco chmel a pampeliška odkvetly, spousta dalších bylin a trav je i v září v plné síle. Za letošní letní měsíce přibyly na Vyškovsku stovky pacientů. Ti stávající navíc většinou zažili značné zhoršení.

Čekárny alergologií se tak i po létě plní. „Za poslední čtyři měsíce evidujeme v ordinaci dvě stě dvacet nových pacientů, což je nejvíc za poslední roky. Každý den k nám chodí alespoň dva tři noví pacienti,“ vyčíslila doktorka Eva Vašíčková, která má alergologickou ambulanci ve Vyškově.

Sto lidí měsíčně

Druhá alergologická ordinace, která působí kromě Vyškova také v Bučovicích a Slavkově u Brna, vykázala už na začátku pylové sezony sto nových pacientů měsíčně. „Letos je to problematické, ve velkém přibývá pylových alergiků i astmatiků. Přesná aktuální čísla bohužel nevím, pacientů je však opravdu hodně,“ řekla alergoložka Zdenka Koldová.

Kromě nových pacientů navštěvují ordinace i navrátilci. „Chodí i hodně staronových pacientů, které jsme tu neviděli třeba deset, patnáct let a letos začali mít zase problémy,“ podotkla alergoložka Vašíčková.Některým pacientům se podle ní vymstilo, že léčbu zanedbali. „Ti, kteří nechodili pravidelně, k nám dochází s výrazně většími problémy, než měli v minulosti,“ dodala Vašíčková.

Velkým problémům se ovšem nevyhnuli ani stávající pacienti, kteří navštěvují ordinace pravidelně. „K alergologovi chodím pravidelně, teď beru dokonce injekce, ale připadá mi, že to vůbec nepomáhá,“ svěřila se vyškovská pacientka Hana Chrastinová. V injekcích žena dostává malou dávku alergenu, aby se snížila její přecitlivělost na něj.

I podle jejích zkušeností je letošní sezona pro alergiky zvláště nepříjemná a neustává. „Jsem alergická na pyly trav a letos jsem měla hodně problémy se slzením očí a kýcháním a ještě pořád to trvá,“ potvrdila pacientka. V současnosti způsobují alergikům největší problémy ambrózie, kopřiva a merlíkovité byliny.

Důvody extrémní náročnosti letošního léta pro alergiky mají své kořeny už v zimních měsících. „Letos byla hrozná zima, ve vzduchu bylo mnoho bacilů a virů. Kvůli tomu pozorujeme u pacientů nárůst těžkých stavů a zhoršení astmatických potíží. Vyškov je navíc geograficky špatně položený, zima tu byla depresivní a nedostatek sluníčka se na stavu pacientů také podepsal,“ myslí si Koldová.

Prudký nárůst počtu pacientů způsobuje také značný tlak na alergologické ordinace na Vyškovsku. „Míváme takový nával, že s výjimkou akutních případů, které bereme okamžitě, je čekací lhůta asi čtyři měsíce,“ uvedla doktorka Vašíčková. Ambulance doktorky Koldové zase letos rozšířila ordinační hodiny a do ordinací v Bučovicích a Slavkově už dříve přibrala na výpomoc kolegyni.

Spousta lidí například alergickou rýmu podceňuje, protože je tolik neohrožuje jako jiné nemoci. Odborníci z České iniciativy pro astma ovšem varují, že neléčená astmatická rýma se může rozvinout v průduškové astma, které je pro nemocné mnohem nebezpečnější.

Vyrazit k lékaři

U nastupujících alergiků je proto klíčové, aby rozpoznali svou nemoc co nejdřív a vyrazili k doktorovi. „Jsem alergická už deset let a příznaky jsem rozpoznala okamžitě, dostala jsem totiž záchvat na výletě v přírodě. Hned po návratu jsem proto šla k doktorce,“ popsala své první zkušenosti s alergií Chrastinová.

Představa, že starší člověk nemůže dostat alergii, protože by se mu projevila už v mladším věku, je navíc mylná. Alergie se netýká jen dětí, mezi novými pacienty je i spousta dospělých, kteří v minulosti žádné potíže s alergeny neměli. „Nemohu říct, že by mezi novými pacienty převládala nějaká věková skupina. Určitě však nechodí jenom děti, ale i mnoho dospělých,“ potvrdila Koldová.