VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrný park ještě projedná kraj

BOŠOVICE - Úmysl vybudovat větrné elektrárny u Bošovic se řítí do cíle. I když ho sousední obce nechtějí, zpracovatelé dokumentace EIA mu požehnali. Nyní se k větrníkům vyjádří krajský úřad.

17.4.2007
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Deník/ archiv

Větrné elektrárny. Fenomén, který se dotýká nejedné obce na Vyškovsku. Úředníci z krajského odboru životního prostředí zanedlouho vydají další stanovisko ke stavbě několika takových kolosů, tentokrát v katastru Bošovic.

Větrný park o šesti až osmi stožárech chce postavit u Bošovic firma Ventureal. Přednedávnem jí dali zelenou zpracovatelé dokumentace EIA, která pojednává o vlivu větrných elektráren na životní prostředí.

Podle její zpracovatelky Pavlíny Linhartové z brněnské společnosti Ekoaudit, která se zabývá ekologickým poradenstvím, například hlukové limity nepřekročí normy. „Elektrárny ani významně neovlivní krajinný ráz, protože by stejně stály u obrovských sloupů vysokého napětí. Co se týká protestů ornitologů, navrhli jsme určitá opatření, aby ptáci případně nenaráželi do listů vrtule,“ zdůvodnila LinhartováDoplnila, že vliv větrníků na životní prostředí tedy nebude tak významný, aby tam nemohly stát.

S výstavbou větrného parku v katastru Bošovic však nesouhlasí sousední obce: Otnice, Těšany, Borkovany a Velké Hostěrádky. Například otničtí radní vyjádřili svůj nesouhlas v deseti připomínkách. „Elektrárny budou mít značný vliv na krajinný ráz. Zpracovatelé dokumentace sice tvrdili, že přes keře a stromy nebudou z Otnic stopadesátimetrové stožáry s vrtulí vidět. To přece ale není žádný argument. Za keřem je neuvidím, vedle keře ano,“ namítl tamní starosta Pavel Prokop.

Doplnil, že na sever od vesnice má zase vzniknout obávaný radar NATO a nikdo nemůže vědět, co by obě stavby mohly pro obyvatele žijící mezi nimi znamenat.

I když zastupitelé z Bošovic zvedli před časem pro stavbu větrných stožárů ruku, s některými připomínkami sousedních obcí souhlasí také tamní starosta Jaroslav Šimandl. „Některé námitky jsou závažné, některé nejsou. Stále však máme stejný názor. Myslím si, že jako zastupitelé jsme rozhodli dobře. Samozřejmě, že někteří obyvatelé jsou proti. Zatím však ještě není o ničem rozhodnuto,“ řekl Šimandl.

Připomínky všech zúčastněných stran včetně dokumentace o vlivech na životní prostředí v této době hodnotí pracovníci krajského odboru životního prostředí, aby k výstavbě větrných kolosů mohli vynést své stanovisko.„Krajský úřad vydá písemné vyjádření do konce dubna, následně ho také vyvěsí na webových stránkách kraje,“ potvrdil krajský mluvčí Petr Holeček.

I když však úředníci vyhodnotí všechny námitky jako velmi závažné a výstavbu větrných elektráren zamítnou, rozhodující slovo má slavkovský stavební úřad. Na stejném bodě se ocitnul také záměr firmy Eldaco vybudovat dva větrníky u Rousínova.

Přestože výstavba byla po celou dobu trnem v oku velešovickým i slavkovským radním a ornitologům z Vyškovska, zpracovatelé EIA dokumentace jí požehnali. Krajští úředníci však minulý týden vydali nesouhlasné stanovisko. Konečné slovo má rousínovský stavební úřad.

17.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Blanenská umělkyně Sylva Tomková. Archivní snímek

Jazz a šrot. Umělci svaří nové sochy z odpadu

Ilustrační foto.

U čerpací stanice hořela malá dodávka. Požár hasiči likvidovali téměř hodinu

Vyškovská nadace Tři brány rozdělí další granty

Vyškov – Už popáté zkouší vyškovská nezisková organizace Paprsek získat peníze z projektu grantového řízení nadace Tři brány, která rozdělí peníze mezi žadatele a jejich projekty.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

AKTUALIZOVÁNO

Kiss and ride? Rodiče školáků stále hledají parkovací místa

Blanensko, Vyškovsko – Marek Novotný občas vyzvedává neteř u jedné ze dvou základních škol v Bučovicích. Běžnou výpomoc příbuzným popisuje jako stresovou záležitost a souhlasí s ním i řada rodičů. „Je to tragédie. Stojí tam kolony aut, lidé parkují, kde se dá, z místa se nedá vymotat,“ řekl Novotný. Připomněl, že problémy mají u dvojice škol na okraji města i řidiči autobusů.

Čtrnáct milionů za úraz? Soud rozhodne za týden, žádost o nový posudek zamítl

Vyškov – Před šesti lety se na Borise Trávníčka svalil při školní exkurzi na židovském hřbitově v Rousínově náhrobní kámen. On zůstal upoutaný na invalidní vozík. Ve čtvrtek dopoledne o odškodném pro poškozeného znovu rozhodoval Okresní soud ve Vyškově. Muž žádá po škole částku ve výši čtrnácti milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení