VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chlapci z Dědic hrkali v ulicích. Poprvé s novými trakači i říkadly

Vyškov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Klekání zvoníme, Jidáše honíme, cos, Jidáši, cos učinil, žes svého mistra židům prozradil. Oni ho jali, ukřižovali, na Velký pátek do hrobu ho dali, na Bílou sobotu poradu drželi. Je půl osmé ráno a od kostela ve vyškovských Dědicích se ozývá rýmovačka. Je jiná než ta, kterou místní slyšeli z úst chlapců předchozí dva dny. Dnes je totiž Bílá sobota a pochůzky, při kterých chlapci v ulicích Dědic od Zeleného čtvrtka hrkají, se blíží ke svému závěru.

15.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 15.4.2017
SDÍLEJ:

Chlapce z Dědic na hrkání baví nejen to, že pomáhají udržet tradice. Lákavý je pro ně i pořádný hluk, který se jim s trakači a hrkačkami daří opravdu pořádný.Foto: Deník / Grycová Alena

Na to, že je poměrně brzy ráno, nevypadá ani jeden z nich unaveně. Na čas, kdy vyrážejí nahradit kostelní zvony, které podle tradic odletěly do Říma, se totiž prý pokaždé těší. „Nemusel jsem si ani nastavovat budík. Rozhodně mi nevadí, že se hned po ránu nemůžu třeba dívat na televizi, hrkání se mi líbí," říká devítiletý Tomáš Gregor, který dorazil i se svým o tři roky starším bratrem Radkem.

„Nejen, že pomáháme udržet tradice. Nejvíc nás asi baví to, že ráno pomáháme lidem probudit se. Pak vylézají z oken a zdraví nás," přibližuje Radek.

V Dědicích je tradice teprve v plenkách. Hrkání místní po deseti letech obnovili teprve loni. Třeba právě Radek se účastnil i prvního ročníku, proto porovnává. „Obyvatelé si víc zvykli, a tak nám letos víc dávají peníze a bonbony. Správně nás mají odměňovat až v závěru, tedy dnes ráno, ale spousta z nich už nám něco dala i v předchozí dny," dodává.

OBLÍBENÉ TRAKAŘE

Kromě hrkaček mají kluci nové trakaře. A ty jsou opravdu hlučné. „Spojil jsem se s uměleckým truhlářem z Vyškova, který nám dva vyrobil. Zatím na zápůjčku, ale možná je odkoupíme. Nejen, že jsou výkonné, ale nazval bych je pomalu uměleckým dílem," chválí oba kousky předseda dědického osadního výboru a organizátor akce Jiří Wasserburger.

Že se trakaře líbí nejen jemu, je zjevné na první pohled. Kluky pořádný hluk zkrátka baví. „Často s ním chodím já, ale v týmu si ho střídáme, aby si to s ním zkusil každý," podotýká jedenáctiletý Tomáš Trávníček.

Hned vzápětí upozorňuje, že letošní ročník se od loňského liší i v tom, že se naučili několik říkadel. „Ty lidem přednášíme, když zastavíme u nějakého domu," dodává.

Básničky cvičili asi dva týdny před tím, než na Zelený čtvrtek poprvé vyrazili. Dodala jim je snad nejpovolanější osoba, vedoucí vyškovského Dětského folklorního souboru Klebetníček Marie Pachtová. „Chtěli jsme, aby říkanky zapadaly do historického kontextu Dědic. Děti se naučily tři. Dvě říkaly ve čtvrtek a v pátek a jednu závěrečnou právě dnes na Bílou sobotu," sděluje Wasserburger s tím, že kromě toho odbornice na folklor vysvětlila dětem význam hrkání.

NAVÁZALI NA TRADICI

Sám s ním má bohaté zkušenosti. „Pocházím z bučovických Maref, kde jsem chodil zhruba od čtyř do třinácti let. Před časem jsme se s místními bavili o tom, že se hrkalo i v Dědicích. Zbýval jen krůček k tomu tradici obnovit," usmívá se.

To už ale jedna skupina vyráží po Dědické ulici směrem ke hřbitovu, kde odbočuje na Pazdernu. Před sebou má ještě cestu na Jízdárenskou, Závodím se vrátí zpět ke kostelu. Druhá skupina jde po Dědické na Kozinu, odkud se vrátí zpět přes Palackého a Potoční ulici. „První cesta zabere asi padesát minut, druhá zhruba hodinu a čtvrt. Loni jsme s nimi chodili i my dospělí, letos už to zvládají sami. Samozřejmě je ale kontrolujeme," ujišťuje Wasserburger.

Vypozoroval, že odpoledne a večer se sejde až třináct chlapců. Ráno jich bývá zhruba jedenáct. „Ne každému se chce vstávat," vysvětluje s úsměvem.

Příští rok se ke stávající skupině můžou přidat i další zájemci. „Některé děti si nosí své hrkačky, zbytek dává k dispozici Spolek Katolického domu. Není problém jich zajistit zhruba patnáct," je přesvědčený Wasserburger.

Už nyní může počítat třeba právě s Tomášem Gregorem. „Příští rok půjdu určitě znovu," neváhá ani vteřinu.

Autor: Alena Grycová

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hnojte popelem

Ilustrační foto.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Karanténa. Školu v Němčanech dezinfikovali kvůli žloutence

Němčany – Do Základní školy a Mateřské školy v Němčanech chodí osmdesát dětí. Část z nich v uplynulých dnech podstoupila přeočkování i testy. Na žloutenku typu A, která v Jihomoravském kraji řádí už řadu měsíců. „Nevíme, jak se k nám dostala. Patrně ji ale přinesl někdo z personálu," sdělila ředitelka školy Jana Doleželová.

Novorozená miminka Vyškovska 17. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Neznámá bílá látka znečistila biotop v Kroužku

Rousínov – Dvě jednotky profesionálních hasičů a chemická laboratoř. To vše vyrazilo v pátek v podvečer do terénu kvůli neznámé látce, která znečistila biotop rybníčku v místní části Rousínova Kroužku. Na místě hasiči nezaznamenali po půl šesté večer žádné uhynulé ryby ani živočichy. Hladina kyslíku ve vodě byla v normě. Neobsahovala ani stopy po hnojivech.

Flotila parníků po zimě vyrazí na přehradu. V Brně otevřou čarodějnickou školu

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Flotila šesti lodí míří zpátky na hladinu přehrady. Brněnský dopravní podnik totiž v sobotu slavnostně zahájí letošní plavební sezónu. „Ceremoniál bude mít už tradiční scénář návštěvníkům se představí všichni kapitáni a potom vytáhnou vlajku na výpravně lodní dopravy. Doprovodí je originální znělka skladatele Jaromíra Hniličky," popsala sobotní dopoledne mluvčí podniku Barbora Lukšová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies