Proto se některé sdružili do mikroregionu Drahanská vrchovina, který je členem takzvané Sítě zdravých měst.

„Sdružuje dvanáct obcí Vyškovska, které se snaží již řadu let získávat peníze. Mikroregion pravidelně získává dotace například na opravy církevních staveb, poradce, informační systém Mysis a zpracování projektové dokumentace,“ uvedl místostarosta obce Račice-Pístovice František Vlk.

Podle něj to ale nikdy nebyly velké částky. „Loni nám odborná firma vyhotovila žádost na milionový projekt na štěpkovače. Zaplatili jsme jí za napsání projektu desetitisíce korun, ale byly to vyhozené peníze, protože žádost o dotaci nám zamítli,“ řekl místostarosta.

To se ale změnilo. Mikroregion podal loni žádost na projekt Toulky Drahanskou vrchovinou a obdržel zevropských fondů milion pět set tisíc korun na propagaci, marketingovou studii k turistice a na úhradu nákladů na výstavu Regiontour 2007. Žádost zpracovávala jiná firma. Za vyhotovení žádosti si nic neúčtovala.

Mikroregion se nyní snaží žádost o štěpkovače doplnit a znovu o dotaci požádat. „V podobné fázi je projekt na kompostárnu. Sdružení má komunitní plán, ze kterého vyplývají další náměty pro dotace, například na rozvoj a udržování cyklostezek, řešení bezpečnosti dopravy a zavedení bezdrátového rozhlasu vobcích,“ doplnil Vlk.

Svazek obcí se stal členem Místní akní skupiny Moravský kras, kterému se podařilo získat letos dva a půl milionu korun na sedm projektů zfondů EU. Částka by mohla být vpříštích letech podstatně vyšší.

Vedení mikroregionu chce vytvořit místo projektového manažera, který by obcím pomáhal vytvářet kvalitní projekty. Pokud by tuto činnost zabezpečoval odborník zMístní akční skupiny Moravský kras, byla by to další výhoda pro obce svazku mikroregionu Drahanská vrchovina.