VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma chce u Vyškova ničit nebezpečný odpad

Pustiměř - Materiály, jež obsahují toxické látky, chce soukromý podnik čistit a dál prodávat. Vedení obce Pustiměře má k záměru několik výhrad.

14.10.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Vytěžit co nejvíc z nebezpečných odpadů, které dnes zpravidla končí ve spalovnách. To je záměrem společnosti Technologie pro využívání odpadů, která plánuje postavit svoji pobočku na Vyškovsku, a to v areálu podniku Ekotermex.

Jejím cílem je vybudovat tam zařízení, které v podstatě vyčistí odpady od nebezpečných látek. Nekontaminované suroviny pak bude dál prodávat. „Nebezpečné látky může obsahovat například zemina. Potom, co projde naším zařízením, tam zbude jen zlomek škodlivin. Ty se zlikvidují ve spalovně a zůstane zcela čistý materiál,“ objasnil pracovník firmy Technologie pro využívání odpadů Rudolf Kaplánek.

Společnost ovšem nebude čistit jen zeminu, ale i další materiály obsahující nebezpečné látky, například kov. „Jakmile suroviny projdou celým procesem čistění, budeme je nabízet stavebníkům nebo hutím,“ doplnil Kaplánek.

Zařízení podniku by mělo vyrůst poblíž Pustiměře. Ačkoliv se vedení obce záměr podniku docela zamlouvá, má k němu jisté výhrady. „Většinou vane vítr od vyškovské spalovny směrem k naší obci. Obáváme se tedy zplodin, které z nového zařízení půjdou. Právě proto budeme trvat na tom, aby bylo monitorované, co vlastně uniká do ovzduší,“ vysvětlil pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

Podle pracovnice firmy Ivany Korvasové ovšem žádné zplodiny do ovzduší nepůjdou. „Jde totiž o uzavřenou technologii, ne o spalování nebo jinou likvidaci. Budeme v podstatě destilovat těkavé látky, které dávají odpadům nebezpečné vlastnosti,“ objasnila Korvasová.

Aby nemohly při destilaci unikat nebezpečné plyny, budou prý proces jistit filtry s aktivním uhlím, které podle pracovníků firmy do sebe můžou bez problémů nasát škodliviny. „Je to stejné, jako když se filtrují jedy v plynových maskách. Výhodou je, že do spalovny jde potom jen desetina z dvaceti procent původního objemu odpadů,“ ujišťoval Kaplánek.

Ale tato tvrzení nejsou pro vedení obce Pustiměř moc přesvědčivá. „Budeme trvat na monitoringu, který by měla dělat nezávislá firma nebo úřad,“ řekl pustiměřský starosta.

Zařízení na čištění odpadů od nebezpečných látek je velké zhruba jako nákladní auto. Podle Kaplánka pracují v České republice už tři takové jednotky.

Po zahájení činnosti každého modulu hygienici, pracovníci odboru životního prostředí a specialisté na ovzduší zjišťují dopad na zdraví obyvatel.

Autor: Aneta Dědičová

14.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Část Biskupského dvora, věže katedrály svatého Petra a Pavla a paleolitická Věstonická venuše. Tyto pamětihodnosti tvoří návrh nové známky, kterou vydala Česká pošta ku příležitosti dvoustého výročí založení Moravského zemského muzea.

Muzeum dostalo poštovní známku k dvoustému výročí. Pošta vytiskne 750 tisíc kusů

Michal Gálik (vpředu).

Díky práci snů zdarma cestuje po světě. Při natáčení mu ale opice ukradla kameru

Nová atrakce otevírá i na jižní Moravě. Soutěžení na čas v kukuřičném labyrintu

Jižní Morava - První sezonu zahájily kukuřičné labyrinty, které jsou na jižní Moravě novinka. První návštěvníky očekávají hned tři.

Plán na mezigenerační bydlení padl. Ze školy může vzniknout ubytovna, sílí obavy

Jižní Morava – Třicet bytů pro staré lidi, začínající rodiny a osamělé matky. Plán na mezigenerační bydlení v budově bývalé zdravotnické školy ve vyškovských Dědicích skončil. Zatímco bývalé vedení kraje s ním počítalo jako s unikátním projektem, současné vedení se rozhodlo objekt prodat.

Do Bučovic vtrhnou drancující Švédové. Slavnosti uzavře znovuobnovený ohňostroj

Bučovice – Největší vojenské střetnutí, které Bučovice ve své historii zažily, se odehrálo 22. června 1645. Tehdy do města přitáhl od Brna oddíl asi pěti set Švédů, kteří ho kromě kostela celé vydrancovali. Chtěli dobýt i zámek, ten však ubránili bučovičtí měšťané, vrchnostenští úředníci, myslivci a služebnictvo. Téměř polovina švédských vojáků při bitvě padla, zbytek odtáhl na Brno. Událost si Bučovičtí od pátku připomínají už tradičními městskými slavnostmi.

Oldtimer definitivně nebude. Veterány ani návštěvníky k zámku nepustí

Slavkov u Brna - Potvrzeno, největší evropský sraz veteránů Oldtimer festival v sobotu nebude. Vedení zámku ve Slavkově u Brna, v jehož areálu se akce v posledních letech pokaždé konala, ovšem počítá s tím, že k části ze zhruba deseti tisíc návštěvníků a tisícovky majitelů veteránů se informace nedostane. „Tam, kde měly být vjezdy, bude ochranka a pracovníci zámku ty, co dorazí, budou posílat na běžná parkovací místa," uvedl zástupce ředitelky zámku Jiří Blažek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies