Touha zanechat na dobře viditelném místě svou originální vizitku spojená s adrenalinem z něčeho zakázaného vede náctileté k tomu, že riskují tučnou pokutu nebo dokonce kriminál za nelegální graffiti.

Hledají stále nová místa pro své výtvory. Ve Vyškově nejvíc trpí podchod a fasády paneláků. Vhodné objekty se ale najdou i na vesnicích. „Máme hlášené škody jak ve Vyškově a Slavkově, tak i v menších obcích. Třeba zničený vagon v Nesovicích,“ informoval tiskový mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

V Drnovicích mladí lidé před časem postříkali dvaapadesát oken a troje vchodové dveře základní školy. U Křižanovic u Vyškova je zase velkými nápisy čerstvě počmáraná mobilní stanice, která patří dráze.

Sprejeři přitom porušují zákon. „Poškozují cizí věci a od patnácti let jim hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ dodal vyškovský policejní mluvčí.
Nepovolené nápisy znamenají statisícové náklady na odstranění škod jen ve Vyškově. Přesto tamní vedení neuvažuje o zbudování legálních ploch pro graffiti.

„Tímto problémem jsme se zabývali. Ale naznali jsme, že ve Vyškově prostě není vhodné místo,“ uvedla tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Všechny případy sprejerství předává město policii. Vypátrat vandala je ovšem podle Gryce obtížné. „Každý sprejer ale má svůj rukopis, podle kterého se snažíme najít viníka. Není to ovšem snadné,“ řekl Gryc.
Objasněných případů tak mnoho není. Město se proto snaží bránit sprejerům samo aktivně.

„Kde je to možné, používáme nátěry, ze kterých se malba lépe umývá,“ upozornila Bednářová.

Problém se sprejery trápí i Slavkov u Brna. Podle bývalého starosty Petra Kostíka byl zvýšený nárůst graffiti jedním z důvodů pro zřízení slavkovské městské policie.

Graffiti na nepovolených plochách se najdou i v jiných městech. Například v Bučovicích sprejeři už před časem popsali budovu tamního autobusového nádraží.

Lea Navrátilová