I ve Vyškově se najdou žáci, kteří nemají dokončené základní vzdělání. „Za loňský školní rok jsme v základních školách, u kterých je zřizovatelem město, zaznamenali sedm takových případů,“ vypočítala tisková mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

K jedné ze škol, ze které děti odešly bez posledního vysvědčení, se řadí i Základní škola Letní pole. „Zaznamenali jsme tyto případy zcela výjimečně. Většinou rodiče požádají o pokračování školní docházky, tudíž dítě si základy vzdělání dokončí desátým rokem studia,“ vysvětlil ředitel Základní školy Letní pole Jiří Sochor.

Podle zákona, který platí od roku 2005, může žák opakovat ročník na každém stupni pouze jednou. „Nepamatuji před tímto uzákoněním žáka, který by u nás dokončil základní školu třeba v osmnácti,“ zmínil se Sochor. Zákon se navíc nevztahuje na žáky, kteří školní rok nedokončili ze zdravotních důvodů. Pokud je dítě dlouhodobě nemocné, může ročník opakovat vícekrát.

Úřad pomůže

Mají nicméně žáci bez dokončené školní docházky šanci se uplatnit v dnešní době, ve které se už středoškolské vzdělání stává prakticky nutností? Děti ze základních škol, které nenastoupí k dalšímu vzdělávání na učiliště nebo střední školy, nebo tyto školy předčasně ukončí, se mohou evidovat na úřadech práce jako uchazeči o zaměstnání. „V rámci služeb můžeme dětem nabídnout individuální poradenství zaměřené k jejich nástupu do učebních nebo studijních oborů,“ uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Podle jeho slov mladí lidé se základním vzděláním mohou být zařazení do takzvaných Job clubů, kde se učí dovednostem, jak hledat zaměstnání, jak sestavit životopis, motivační dopis nebo jak zvládnout přijímací pohovor u zaměstnavatele.

Děti v regionu se také mohou seznámit na informačně poradenském servisu s charakteristikami jednotlivých povolání. „Další výhodou je, že ihned mohou uzavřít individuální akční plán, který se běžně nabízí lidem po pěti měsících evidence na úřadu,“ doplnil Marek.

Uplatnění mladých lidí, kteří nedokončili alespoň základní vzdělání, je nicméně problematické. Někteří žáci si to uvědomují a snaží se tomu předejít. „Sice jsem musel jednou opakovat, ale základku chci dokončit. Potom si dám přihlášku k učebnímu oboru,“ byl přesvědčený třeba vyškovský školák Marián Čonka.

Avšak ani ti, kdo nedosáhnou ani základního vzdělání, nemusejí zoufat. Pokud budou mít chuť pracovat. „Hned ke dvěma profesím nepožadujeme žádné potvrzení o vzdělání. Na pozici manipulačního dělníka a po zaučení také jako pracovníka na montážní lince. Lidé tyto pozice bez kvalifikace využívají,“ prozradil prokurista společnosti EDP Komořany Václav Mácha.