Jarka Staňková z Vyškova bude už brzy řešit hned dvojnásobný problém s umístěním svých dětí do školky. Má totiž roční dvojčata. „Přiznám se, že už teď jsem předběžně zjišťovala, jak jsou na tom školky s volnými místy. Myslím si, že bude docela problém umístit rovnou dvě děti, navíc mladší než tři roky,“ podotkla Staňková.

Patří mezi rodiče víc než tří tisícovek dětí, které podle statistik Českého statistického úřadu vyrůstají na Vyškovsku. Mnoho matek má tak problém umístit své děti, které jsou mladší než právě tři roky, do školek.

Míst je málo a mnoho dětí navíc není ve věku, kdy jsou schopné normálně se začlenit do kolektivu. Pro podobné případy dřív bývaly v regionu jesle, dnes už ale města žádné takové služby nenabízejí. Prý chybí zájem rodičů.

Jen ve Vyškově přitom zbylo po letošních zápisech do školek dvaatřicet dvouletých dětí, které mateřinky nepřijaly. „Jesle byly součástí vyškovské mateřské školy Palánek. Nepamatuji si sice, proč se zrušily, ale podle dostupných informací byl malý zájem rodičů, takže kapacita nebyla naplněná,“ řekla vedoucí vyškovského odboru školství a tělovýchovy Petra Lakomá.

Jiná doba

Stejnou zkušenost má i bučovický starosta Radovan Válek. Budova, kde bývaly jesle, se má brzy změnit v domov důchodců. „Na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století zmizela potřeba matek pracujících téměř okamžitě po narození dítěte. Momentálně tedy není důvod jesle zakládat, a už vůbec ne jako městskou instituci,“ myslí si Válek.

Podle něj můžou jesle fungovat jako soukromá firma. „V takovém případě to smysl má, pokud rodiče projeví dostatečný zájem, městu se to ale rozhodně finančně nevyplatí. Problém je ale také v tom, že jesle přijímaly vždy děti do dvou let, kdežto školky od dvou a půl let a rodiče potřebují děti někam umístit právě v pozdějším věku, proto jesle nevyužijí,“ myslí si starosta.

Vedoucí vyškovského odboru školství Lakomá navíc připomíná, že jesle jsou spíš než školské zařízením zdravotnickým. „V legislativě je to takové hluché místo. Na rozdíl od školek není instituce jeslí zakotvená ve školském zákoně, jen zběžně to řeší zákon o zdraví lidu. Zvláštní postavení jeslí je vidět i v tom, že se tam pro zaměstnance požaduje zdravotnické nebo sociální vzdělání, ale ne pedagogické,“ podotkla Lakomá.

Matky tak v současné době musí spoléhat pouze na to, že ředitelky mateřinek vyhodnotí jejich dítě mladší než tři roky jako schopné začlenit se do kolektivu.

V opačném případě mají smůlu, a pokud se chtějí vrátit do práce dřív, musí si sehnat někoho na hlídání. V regionu je možná právě kvůli chybějícím jeslím několik soukromníků, kteří děti hlídají. Hlídací agentury ale na Vyškovsku chybí.