Otevřít okna do ulice dokořán? To si obyvatelé čtvrti U Náhonu v Rousínově nebo v místní části Slavíkovice i v jiných lokalitách Rousínova nemůžou dovolit. Místnosti by jim totiž nasákly pachem výkalů.

„V ulici U Náhonu příšerně zapáchá nová kanalizace hlavně na konci ulice, kde je přečerpávačka. Je cítit zejména při vysokém tlaku,“ tlumočil potíže Rousínovanů zastupitel Rostislav Bílek na posledním zasedání zastupitelstva.

Rousínov tento problém trápí už delší dobu. Proto už několikrát upomínal společnost Vodovody a kanalizace ve Vyškově, známou pod zkratkou VaK, která je investorem stavby. „Říkal jsem to VaKu minimálně před rokem. Podali jsme několik naléhavých stížností. Navrhli jsme, aby mřížové poklopy vyměnili za plné. VaK ale tvrdí, že kanalizace musí být odvětraná,“ uvedl starosta František Havíř a dodal, že podobná situace je i v místní části Rousínova ve Slavíkovicích i v některých jiných částech města.

Po stížnostech přece jenom vodaři vyzkoušejí v ulici U Náhonu plné neodvětrávané poklopy. „Žádáme obyvatele, aby sledovali, zda to pomohlo, a dali nám vědět,“ uvedl technik společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Oldřich Novoměstský.

Podle něho však kanály smrdět budou do té doby, dokud lidé nezaslepí septiky. „Pokud je smrad, tak hlavně kvůli tomu, že lidé stále ještě nevyřadili septiky z provozu. Procesy, který by měly fungovat až v čistírně, částečně probíhají už v jímce, a to co odtéká, zapáchá. Budeme na lidi vyvíjet větší tlak, aby septiky zrušili. Budeme uplatňovat zákon, podle něhož není možné mít nemovitost připojenou na septik. Mnoha lidem se ale do toho nechce,“ uvedl technik Vodovodů a kanalizací Oldřich Novoměstský.

A není divu. Vybudování nové přípojky totiž stojí od deseti tisíc korun výš. „Záleží na tom, jak je kanál daleko od domu nebo na tom, zda se kope v trávníku či v asfaltu. Někdo může mít přípojku za deset tisíc, někdo za padesát,“ řekl Novoměstský.

Podle dřívějších informací ředitele VaKu Vladimíra Kramáře město může podle zákona vydat vyhlášku, kterou obyvatele k připojení na kanalizaci donutí. V Rousínově to však zatím podle všeho nebude nutné.

Nezbytnost přípojek pracovníci městského úřadu připomínají stále dokola. „Opakovaně vyvíjíme tlak na lidi, aby se připojili. Obcházejí je naši pracovníci. Podle našich průzkumů se připojování daří celkem úspěšně. Měl jsem z toho větší obavy. Jsme už ve třetím kole,“ uvedl Havíř.

Nachlup stejné potíže si zažila i místní část Rousínova Kroužek. Už měsíce si tamní obyvatelé stěžují na smrdutý rybník na návsi. Problém je zřejmě v tom, že vodu znečišťují některé domácnosti splašky. Obyvatelé přilehlé zástavby se totiž podle informací, jež před časem poskytla redakci tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková, bez povolení napojovali do drenážního systému, který je hlavním zdrojem přítoku vody do nádrže.

S kanalizačním zápachem se potýkají i Vyškované v Křečkovské ulici. Podle všeho jsou na vině chybějící pachové filtry. Vodaři se dohadují se silničáři, kdo z nich plné poklopy zaplatí.

„Vpusti jsou součástí komunikace. Tam, kde jsme při stavbě dešťové vpusti narušili, jsme je vyměnili za nové, úplně stejné, tedy také bez pachových uzávěrů,“ uvedl ředitel firmy Vladimír Kramář. Podle Kramáře by k přebudování vpustí mělo dojít až při takzvané velké opravě silnice. To ale bude nejdřív v příštím roce.

Silničáři ale oponují. „Ano, dešťové vpusti ve vozovce jsou součástí silnice, ale při stavbě kanalizace všechny vpusti přepojovali na novou stoku, to znamená, že budovali nové přípojky. A ty měli vybavit uzávěrkou, protože je přepojili z dešťové kanalizace na páchnoucí stoku. Pokud ředitel předpokládá, že sotva dokončené nové přípojky bude vzápětí někdo znovu nemalým nákladem přestavovat, pak jeho uvažování nerozumím,“ reagoval před časem technický vedoucí vyškovských silničářů Jan Olejníček.

Přestože problém se řeší už několik měsíců, nedošlo v něm k žádnému posunu. „Nic se nevyřešilo, nikdo se tím nezabývá, kanály smrdí dál,“ postesknul si jeden z obyvatel Křečkovské ulice Karel Večeřa.