VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaunicův dvůr: plánovací smlouvu zastupitelstvo odložilo

Slavkov u Brna – Bouřlivá diskuze mezi obyvateli, zastupiteli a investorem, který hodlá v lokalitě Kaunicův dvůr ve Slavkově u Brna postavit bytový komplex, se strhla na pondělním zasedání slavkovského zastupitelstva. Místní s ním nesouhlasí a mají za to, že výstavba a způsob, jakým se ubírá celkový rozvoj města, zkomplikuje lidem život.

20.8.2014 1
SDÍLEJ:

Model bytového komplexu, který chce společnost SKR Stav postavit na území Kaunicova dvora ve Slavkově.Foto: Vizualizace

Lidé z okolí Kaunicova dvora jsou přesvědčení, že bytový komplex přinese řadu problémů například s kanalizací. „Při každém větším dešti tamní kanalizace nezvládá nápor vody a domy v blízkosti dvora jsou vyplavené. To platí také pro katolickou školku, která je vyplavená v podstatě každý měsíc. Ukázalo se to i při deštích v posledních dnech. A bude to ještě horší, když místo stávající zelené plochy vznikne v místě parkoviště. Dešťová voda nebude mít kam odtékat," upozornil obyvatel Leoš Novák, který je i jedním z iniciátorů petice proti výstavbě.

Ivo Skřivánek, jednatel firmy SKR Stav, která chce bytový komplex o šedesáti až sto bytech postavit, však má za to, že nepropustné plochy se nerozšíří. Plánovací smlouva mimo jiné určuje také to, že se dodavatel na své náklady postará o úpravu velké části okolí. Ta bude podle Skřivánka taková, že se problematika vsakování dešťové vody nezhorší. Novák je přesvědčený o opaku.

Vedoucí slavkovského stavebního úřadu Hana Postránecká připomněla, že podle nového vodoprávního zákona se každá novostavba musí vypořádat s dešťovou vodou na svém pozemku. „To ale neplatí pro starou zástavbu. Tím chci naznačit, že obyvatelé okolí dvora by se měli ve svém vlastním zájmu pokusit likvidovat dešťové vody na svém pozemku," řekla úřednice.

Slavkované navíc upozornili i na problém se splaškovou kanalizací. Nad tím se pozastavil radní Vladimír Soukop. „Když se někomu dostává voda potrubím zpátky do domu, jistě to není příjemné. Nicméně zástupci společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov mi na jednání řekli, že kapacita kanalizace v místě je vyhovující," podotkl Soukop. To na zasedání vzbudilo smích obyvatel. „Pouze reprodukuji to, co mi řekli. Kromě toho prý za poslední rok nedostali z lokality ohledně funkce kanalizace žádnou stížnost," dodal radní.

Na jeho slova Novák reagoval tak, že stížnost určitě podá. „Pokud v místě vznikne dalších sto bytů, bude situace s kanalizací ještě horší. Může se tedy ještě předtím opravit stávající stav? Kanalizace by se měla rozšířit," navrhl petent.

Na zasedání obyvatelé vznesli řadu dalších námitek. Upozornili i na problém s dopravou. „V pátek odpoledne vzniká na příjezdu ke Slavkovu od Holubic kolona. Špatný je i průjezd celým městem a zhorší se to, když přibude tolik obyvatel. A to kvůli zisku jednotlivce,"poz­namenal Novák.

Starosta Ivan Charvát uvedl, že tyto problémy město řeší. „Problematické křižovatky jsou nyní v projektové fázi. Stejně tak celý průjezd Slavkovem včetně výjezdu a nájezdu na silnici I/50. Je to ale otázka let," naznačil starosta.

Obyvatelé se s investorem shodnou jen na tom, že o bydlení ve Slavkově je velký zájem „Ovšem jen proto, že jde o klidné maloměsto. Komplex, i když nevypadá špatně, přispěje k problémům, které už město má: zacpané silnice a málo místa pro parkování. Nikdo nemá nic proti pár domům, ale takové stavby dělají kvůli množství lidí ze Slavkova provinční město," prohlásila na zasedání žena, která sklidila potlesk přítomných.

Skřivánek připomněl, že pozemek je podle územního plánu, jehož garantem je město, určený k zástavbě.

Námitky při řízení

Místní podnikatel Josef Gonda má za to, že vedení města rozhoduje amatérsky. „O těchto věcech je nutné jednat profesionálně. Proč neexistuje žádná plánovací komise pro rozvoj města? Mně se projekt docela líbí, ale musí být přece zasazený do prostředí, v němž nebude působit takové problémy," prohlásil Gonda.

K otázce územního plánu se vyjádřil i zastupitel Radoslav Lánský. „Lidé se měli ozvat, když město schvalovalo územní plán. Já byl proti němu, nejsem zastánce rozšiřování Slavkova. Teď už to však nevyřešíme. Všichni se ale můžou k věci vyjádřit, jakmile stavebník požádá o zahájení stavebního řízení," připomněl Lánský.

Na základě všech zmíněných připomínek a doporučení rady zastupitelstvo jednohlasně kývlo na to odložit plánovací smlouvu k výstavbě. Namísto ní rada prověří analýzu zátěže města pro celkovou novou výstavbu ve městě. V polovině září pak svolá veřejné jednání s obyvateli.

Další zasedání zastupitelstva se uskuteční v září po domluveném veřejném jednání s obyvateli a zhodnocení analýz. Podle všeho ale do závěru kauzy bude promlouvat už nově zvolené zastupitelstvo.

260 hlasů proti

Záměr firmy SKR Stav postavit na ploše bývalého panského dvora ve Slavkově u Brna bytový komplex naráží na čím dál tužší odpor obyvatel. Celkem vznikla už tři znění petice. Poslední podepsalo 260 lidí. Investor má 100 procent kladných vyjádření všech dotčených orgánů. Místní ale doufají, že se jim záměr podaří zrušit nebo upravit.

Autor: Adam Hrbáč

20.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.
22

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Zuzana Korčáková, 50 cm, 3 360 g, 15. srpna 2017, Hoštice – Heroltice, Nemocnice Vyškov
12

Novorozená miminka Vyškovska 33. týdne 2017

Výpustek táhne. Jeskyni si už prohlédlo 200 tisíc turistů

Moravský kras /FOTOGALERIE/ - V jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku byli v pátek krátce před polednem jako na trní. Před vchodem postával televizní štáb a pracovníci Správy jeskyní Moravského krasu. S taškou plnou knih a pamětním listem. Vyhlíželi návštěvníka s pořadovým číslem 200 tisíc. A ten k Výpustku přijel při zpáteční cestě z dovolené ze Slovenska do Mladé Boleslavi. „Mám velkou radost. Po cestě z dovolené jsme se stavili za tátou a vyrazili si na výlet. A teď takové překvapení. Kdysi jsem byl v Punkevních jeskyních, ale to už je dávno. Podzemí mě zajímá stejně jako bývalé vojenské objekty. Do Výpustku jsem se chystal už delší dobu,“ usmíval se Jaroslav Kaše.

Rockový festival Rousfest rozproudí i parodující Morčata na útěku

Rousínov – Na pořádnou nálož muziky a zábavu do nočních hodin se můžou podle pořadatelů těšit lidé, kteří v sobotu dorazí k zimnímu stadionu v Rousínově. Na volné ploše se tam odehraje další, už jedenáctý ročník rockového festivalu Rousfest.

Nová sportoviště: u zimního stadionu si mladí užijí i parkour

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Stavba nového zimního stadionu ve Vyškově, rozsáhlé opravy dvou sportovních hal v Blansku nebo záměr Boskovic odkoupit od státu tenisové kurty v areálu Červené zahrady. To jsou aktuální klíčové investice do sportovišť v regionu.

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení