VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kompostárna v Rousínově? Dodavatele vyberou externě

Rousínov -Rousínov plánuje stavbu kompostárny za šest milionů korun. Zatím hledá odbornou společnost, která mu pomůže s výběrem firmy, která kompostárnu postaví.

7.2.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miloslav Kucej

Stavbu vlastní kompostárny za šest milionů korun chystá Rousínov. Projekt už má zpracovaný, chybí jen vybrat dodavatele. Výběrové řízení má však kvůli složitosti obstarat externí firma. Její jméno budou znát v Rousínově nejdřív 20. února, kdy se budou otvírat obálky s nabídkami.

Tuto variantu zvolili v Rousínově kvůli náročnosti projektu. „Stavba kompostárny je přece jenom složitější projekt. Navíc spadá do oblasti, ve které se často mění legislativa. Proto jsme se rozhodli, že výběr dodavatele pro nás zajistí odborná firma,“ vysvětlil důvody místostarosta Rousínova Jiří Petřík.
Dalším důvodem je i cena zamýšlené kompostárny, která se blíží šesti milionům korun. „Kvůli vysoké ceně zakázky chceme mít jistotu, že nenastanou žádné vážné komplikace,“ dodal místostarosta.

Protože jde kvůli ceně o nadlimitní zakázku, musí vybraná firma zajistit také vyvěšení výběrového řízení na kompostárnu na centrální adrese, kde se o ni můžou ucházet i zahraniční dodavatelé. Po ukončení výběrového řízení pak pro Rousínov vybere vítězného dodavatele.

Podobně postupoval v závěru minulého roku také Slavkov u Brna, pro který odborná firma zajistila dodavatele na opravu zámeckého příkopu. „Řízení zajistila externí firma proto, aby nebyly jeho výsledky zpochybnitelné a napadnutelné,“ řekl tehdy ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Kompostárnu chce Rousínov vystavět na konci Lípové ulice u větrolamu. „Teď čekáme na stavební povolení. Důležitou podmínkou je také získání dotace. Bez ní je cena za kompostárnu pro rozpočet města příliš vysoká. Pokud uspějeme, stavět by se mohlo v příštím roce,“ podotkl Petřík.

Kompostárna bude sloužit městu a jeho obyvatelům stejně jako ta slavkovská. „Chceme u nás použít stejný model jako ve Slavkově. Kompostárna tedy poslouží nejen městským službám při údržbě zeleně, ale také pro zpracování rostlinného odpadu z rousínovských domácností. Kompost pak zpětně rozdáme lidem,“ uvedl místostarosta.

Stovky tun odpadu

Slavkovská kompostárna funguje od dubna 2009 a za dobu svého provozu už zpracovala stovky tun biologicky rozložitelného odpadu. Rostlinný odpad v igelitových pytlích se sváží od obyvatel v pondělí a v úterý, protože přes víkend většina lidí pracuje na zahradě. Právě svoz odpadu je pro provoz kompostárny nejnáročnější činnost. Od loňského podzimu ji usnadňují dvě nová svozová auta.

Podle místostarosty nebude rousínovská kompostárna konkurovat svozu bioodpadu, který teď spouští společnost Respono. „Může se to tak na první pohled jevit. Zatím totiž berou odpad rostlinného původu, protože sběr teprve rozjíždí. Až budou mít postavenou bioplynovou stanici, tak budou brát i živočišný odpad, kdežto nám zůstane jen ten rostlinný,“ objasnil Petřík.

Otázkou ovšem zůstává, jestli Rousínov s žádostí o dotaci uspěje. Loni totiž na stejnou žádost dostaly zamítavou odpověď například Habrovany. „Se žádostmi uspěli uchazeči, kteří požadovali víc peněz. My jsme nežádali ani o kompletní vybavení kompostárny, protože část techniky už jsme pořídili. V polovině roku se však mají objevit nové dotační tituly, takže o dotaci znovu požádáme,“ řekl starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Habrovany chtějí vlastní kompostárnu kvůli větší samostatnosti. „Díky vlastní kompostárně se nebudeme muset vázat na cizí podmínky, což dosud děláme. Navíc máme v obci rozlehlý park a považujeme za zbytečné posečenou trávu odvážet až do Vyškova,“ podotkl Dvořáček.

Autor: Roman Volek

7.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Kvůli kotlíkové dotaci si vzal dovolenou. Žádost odeslal hned první den

Klára Kováčová, rozená Medková, se modelingu věnovala od patnácti let.

Díky internetu si už modelky tolik nehuntují těla, říká bývalá česká vicemiss

Divoké ráno na dálnici D1: nehoda zahraničního auta s kamionem i hořící motor

Luleč - Nehoda osobního auta a kamionu zkomplikovala cestu do práce řidičům jedoucím ve čtvrtek ráno po dálnici D1 ve směru z Vyškova na Brno. Kvůli střetu dvou aut byla dálnice u obce Luleč na Vyškovsku na čas uzavřená a tvořily se kolony.

AKTUALIZOVÁNO

Stávka řidičů? Odbory mají jasno. Autobusy příští čtvrtek nepojedou

Jižní Morava – Termín plánované stávky je jasný. Už 6. dubna budou někteří cestující vyhlížet své autobusy marně. Přesný seznam řidičů, kteří se ke stávce připojí, připraví odboráři v nejbližších dnech. „Předpokládám, že se do stávky zapojí řidiči ve všech městech, kde fungují odborové organizace. Doufám, že se připojí i další. Konkrétnější představu o počtu řidičů budeme mít tento čtvrtek," sdělil ve středu za jihomoravské odboráře Libor Weinstein.

Na jižní Moravě padaly teplotní rekordy, bylo i přes 23 stupňů

Brno - V Jihomoravském kraji ve středu padly teplotní rekordy na sedmi stanicích, což je asi polovina stanic v regionu. Meteorologové naměřili 23,4 stupně v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku, rekordy ale padly například i ve Strážnici na Hodonínsku, v Kuchařovicích na Znojemsku nebo v Pohořelicích na Brněnsku. V těchto místech byla překonána maxima stará 49 let. Uvedla to Ivana Záluská z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nádvoří zámku ve Slavkově ozdobí erb rodu Kouniců. Z trvalek

Slavkov u Brna – Momentálně ho návštěvníci můžou obdivovat nad portikem, tedy vstupem z nádvoří. Zanedlouho se erb rodu Kouniců objeví také v jeho středu. Dva zkřížené leknínové listy na červeném poli, symbol původních majitelů slavkovského zámku, nechá jeho vedení vysázet do tamního kruhového záhonu. „Zdobit nádvoří bude od léta," informovala mluvčí památky Veronika Slámová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies