VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kounicův dvůr: investor snížil počet bytů na šedesát

Slavkov u Brna – První bod jednání. Nikdo neměl námitky proti tomu, aby se na druhém zasedání nově zvoleného zastupitelstva Slavkova u Brna přesunul bod Kounicův dvůr úplně na začátek. I před schvalování městského rozpočtu. Do jisté míry to vypovídá o zájmu v případě záměru firmy SKR Stav postavit na ploše bývalého panského dvora moderní bytový komplex, proti kterému protestuje řada obyvatel z okolí. Byl to ovšem i ryze praktický krok, jelikož malá zasedací místnost ve slavkovské radnici není zvyklá na takový nával, jaký do ní Kounicův dvůr přilákal. A po projednání bodu množství Slavkovanů skutečně výrazně prořídlo.

4.1.2015 2
SDÍLEJ:

Slavkovská radnice. Foto: archiv

Ještě před vánočními svátky tak byli svědky toho, jak zastupitelé schválili spolupráci města s investorem. Což ovšem není rozhodující stupeň v administrativním procesu směřujícímu k výstavbě. „V této smlouvě o spolupráci investor nabízí, že do infrastruktury v okolí Kounicova dvora investuje asi sedm milionů korun. To je velký nadstandard a pro Slavkov jedině dobře. Nejsme v situaci, kdy schvalujeme nějakou stavbu. To je věc stavebního úřadu," připomněl starosta města Michal Boudný.

Stavebníci mají v současnosti kladná vyjádření od všech dotčených orgánů a jediné, co jim chybí, je stavební povolení. „Nám vlastně nezbývá nic jiného, než smlouvu schválit. Kdybychom tak neučinili, nedocílíme ničeho jiného, než že město ochudíme o několik milionů. Investor stejně bude stavět, pokud získá povolení," připomněl zastupitel Dušan Jakoubek.

Za zelené město

Konečný verdikt tedy vyjde ze stavebního řízení. Jeho účastníky se stane jak investor, tak město a také nedávno založený Spolek za zelený Slavkov a Kounicův dvůr.

Slavkovský místostarosta Petr Kostík zdůraznil, že zástupci radnice budou hájit zájmy města i jeho obyvatel. „Mnoho věcí se za dobu trvání této kauzy už vyjasnilo a domluvilo. V poslední době se uskutečnily schůzky jak mezi investorem a námi, tak mezi námi a Zeleným Slavkovem. S investorem jsme se definitivně dohodli například na snížení počtu bytů na šedesát, na změněném stylu stavby nebo na přeložení parkovacího domu pro komplex z východní strany prostranství na západní. Na jednání se zástupcem nové organizace mimo jiné padl požadavek, aby město část pozemků na Kounicově dvoře od investora vykoupilo. Chtěl bych připomenout, že s něčím takovým musí souhlasit dvě strany," řekl Kostík.

Na zasedání zároveň vyzval právního zástupce Spolku, aby předstoupil s definitivním stanoviskem. Zástupce se nicméně nedostavil.

Nepřítomná byla i předsedkyně Spolku a nově také zastupitelka Ilona Hrbáčková. Ta se vyjádřila formou dopisu, který přečetla její stranická kolegyně za hnutí ANO 2011 Dagmar Živníčková. V něm mimo jiné sdělila, že stavba by měla být v souladu s územním plánem a zákonem. Poznamenala, že nebyla seznámená s projektem pro stavební povolení a jinými podklady, proto o bodu nemůže hlasovat. Zároveň o předložení těchto dokumentů zažádala.

Na to reagoval starosta Boudný zmíněnou připomínkou, že se neschvaluje stavební povolení, což náleží úředníkům města. „Co se týče projektové dokumentace a dalších dokumentů, každý má možnost zajít na příslušný odbor či úřad a nechat si je předložit a vysvětlit," doplnil Kostík.

Výtky k plánu

Kritika Slavkovanů přítomných na zasedání zastupitelů se obrátila krom jiného znovu na územní plán schválený před několika lety, který učinil z Kounicova dvora místo pro zástavbu. „Územní plán se tehdy dlouho projednával a každý ho mohl připomínkovat. Na veřejné zasedání v kině se ovšem tehdy dostavilo devatenáct lidí," připomněl starosta Boudný.

Záměr vybudování komplexu na místě bývalého panského dvora čelí kritice obyvatel už tři čtvrtě roku. Vzniklo několik petic, které uvádějí důvody, proč stavba zhorší kvalitu života lidí žijících v přilehlých ulicích.

A totiž, že stavba údajně zkomplikuje už tak problematickou likvidaci dešťových a odpadních vod v místě, že příliv nových obyvatel a aut přinese velkou zátěž na místní infrastrukturu, nebo že nebude dostatek míst pro parkování aut, která sezónně zaplňují plochu dvora kvůli nedalekému koupališti.

Jednatel firmy SKR Stav Ivo Skřivánek už dřív několikrát pro Vyškovský deník Rovnost prohlásil, že výstavbou se plochy nepropustné pro dešťovou vodu nerozšíří a že projekt zajišťuje dostatek parkovacích míst.

Autor: Adam Hrbáč

4.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jak reklamovat koupený dům či byt

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Peprnější výrazy? Bez nich by to nebyla Morčata, hodnotí fanoušek Rousfestu

Rousínov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Je jedno, kolik je vám let, odvázat se na pořádný rockový nářez můžete v jakémkoli věku. I tak by mohl znít podtitul rousínovského Rousfestu. Je sobotní odpoledne a pod pódiem poskakují děti, dospívající mládež i už dávno dospělí. Baví se všichni. Včetně brněnských Unholy Ones, kteří publikum dostávají do varu svou trash hardcore muzikou.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Fotbalovou přestřelku mezi Vyškovem a Hodonínem řídil Koudelka. Padlo 11 branek

Vyškov – Zápas, na který se bude dlouho vzpomínat. Takový sehráli fotbalisté Vyškova s Hodonínem. Diváci viděli jedenáct branek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení