Hlavní rozdíl mezi ním a klasickým koupalištěm je ve způsoby čištění vody. „Nečistoty se běžně odstraňují chemií, chlórem. Ten se naopak v přírodním biotopu vůbec nepoužívá, jeho roli nahradí rostliny a písek,“ nastínil starosta Křenovic Jaromír Konečný.

To s sebou nese určité riziko na konci léta, kdy jsou některé nádrže místo průsvitné barvy již téměř zelené. „Kvalitu vody v přírodních biotopech sleduje hygienická stanice. Může se stát, že koupání v nádrži třeba zakáže,“ připustil Konečný.

Obec nyní začala zjišťovat náklady přestavby. „Oslovili jsme projektanta, aby zpracoval studii na úpravu koupaliště na přírodní biotop. Ten je levnější než klasické koupaliště,“ prohlásil Konečný.

Křenovice se inspirují přírodním biotopem, který je již v plném provozu v Kovalovicích. „Jedná se o dvě nádrže. V jedné se lidé koupou, druhá slouží jako čistící nádrž. Voda za pomoci čerpadla proudí stále dokola. Jedná se o uzavřený okruh,“ popsal starosta Kovalovic Milan Blahák.

V čistíci nádrži se z vody odstraní nepatřičné látky přírodním způsobem. „Nečistoty zachytí rostliny, třeba rákosy. Pomáhá také ve vodě přítomný zooplankton. To jsou malé organismy, které pojídají řasy. Za den přefiltrují až dva litry vody,“ prohlásil Blahák.

Podle něj je na přírodní biotop oproti klasickému koupališti potřeba o poznání méně peněz. „Jde o třetinové náklady, a to na vybudování biotopu i na jeho pozdější provoz,“ upřesnil Blahák.

O stavbě biotopu rozhodne až cena

Právě cena je důležitá pro to, zda se v Křenovicích lidé opět vykoupají pod širým nebem. „Až nám zadaná studie řekne, kolik by vodní biotop stál peněz, rozhodneme se, zda do přestavby koupaliště na přírodní biotop opravdu budeme investovat,“ řekl křenovický starosta.

Koupaliště v Křenovicích přitom svému účelu neslouží již téměř deset let. Poslední tři roky zastupitelé obce řeší, co s ním. Na opravu a provoz klasického koupaliště sami peníze nemají.

V minulosti obec pronajímala koupaliště fotbalistům, kteří ho provozovali. Jenže padesát let starý areál stále méně vyhovoval a bylo třeba do něho třeba dávat pořád větší peníze.

Nenašel se nikdo, kdo by se koupaliště chtěl ujmout. Obci se ho ani nepodařilo pronajmout. „Je v totálně katastrofickém stavu. Je to rozkradená, zarostlá, napůl zbořená ruina,“ popsala před časem stav areálu místostarostka obce Regina Kokešová.

Poslední roky proto Křenovickým nezbývalo nic jiného, než za vodními radovánkami vyrazit někam jinam. Jezdí se koupat třeba do Slavkova u Brna, anebo pokud dávají přednost domáčtější atmosféře, zavítají například do Hodějic.