Hříšníků, kteří poctivě neplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu, neubývá. Jenom ve Vyškově se dluh stále pohybuje kolem dvou a půl milionu korun. „Ve Vyškově a jemu přidružených obcích činila k 31. prosinci 2009 dlužná částka téměř dva a půl milionů korun,“ uvedla správkyně místního poplatku odboru místního hospodářství vyškovské radnice Pavlína Zahradníčková.

V okresním městě mohli lidé letošní poplatek za odpad ve výši pěti set korun zaplatit do konce dubna. Komu se to nepodařilo, riskuje postih. „Poplatek vymáháme nejprve platebním výměrem, ve kterém navyšujeme dlužnou částku o polovinu. V krajním případě může dojít až k exekuci,“ varovala tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Řadu neplatičů mají i v Bučovicích. „Na konci roku jsme evidovali nedoplatek ve výši tří set šedesáti tisíc korun, což představuje sedm set dvacet lidí. Poplatek za letošní rok se stále vybírá, lhůta pro zaplacení je do konce července. Poté přikročíme k vymáhání poplatků za loňský i další uplynulé roky,“ informoval vedoucí bučovického ekonomického odboru Jaroslav Šubrt.

S dlužníky se nemazlí ani v Rousínově. Pokud nezaplatí, město jim zašle upozornění. V případě, že dlužnou částku neuhradí ani po výzvě, dostanou platební výměr. „Pokud neuhradí dluh po obdržení platebního výměru, zahájíme exekuci na plat, na důchod nebo částku vymáháme prostřednictvím soudu,“ uvedla vedoucí odboru hospodářsko-správního v Rousínově Růžena Řehořová.

K rasantnímu řešení zatím nemuseli přistoupit v Ivanovicích na Hané. „V loňském roce dlužili lidé na odpadech asi padesát tisíc. Jednalo se převážně o romské obyvatele,“ řekl místostarosta Ivanovic Vojtěch Baláš. Podle jeho slov ale nejsou dluhy tak velké, aby je muselo město speciálně vymáhat.

Zajímavý způsob, jak zabránit zvyšování dluhů za odpad, zvolili ve Slavkově u Brna. „Nemáme poplatek za svoz odpadu na hlavu. Systém je takový, že si lidé zakoupí známku za popelnici, dají ji ven před dům a společnost Respono ji na základě platné známky vyprázdní. Vůči Responu tak nemáme žádné dluhy za naše obyvatele,“ vysvětlil vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Úředníci samozřejmě vedou evidenci těch lidí, kteří si známku nekoupili. „Těch se pak ptáme, proč známku nemají. Samozřejmě slýcháváme nejrůznější výmluvy. Většinou to bývá tak osm procent obyvatel. Ty, kteří jednoduše zaplatit nechtějí, předáváme přestupkové komisi,“ pokračoval Zavadil.

Najdou se ale i tací, kteří se odpadu zbavují nejrůznějšími cestami. „Problémy máme spíš s těmi, kteří si známku nekoupí a domovní odpad odnášejí do nejrůznější košů v centru města, do kontejnerů na sídlištích nebo se ho zbaví třeba tak, že ho strčí sousedům. Bohužel někteří obyvatelé odpad také spalují,“ uzavřel Zavadil.

dluhy za odpad

dlužné částky v jednotlivých městech regionu k 31. 12. 2009:

Bučovice ⋌ 360 000 Kč
Ivanovice ⋌ cca 50 000 Kč
Rousínov ⋌ 143 000 Kč
Vyškov cca 2 500 000 Kč

Zdroj: městské úřady

MICHAL KOČÍ
REDAKTORKY DENÍKU