VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lovčičská zteč: rytíři k boji povolali i diváky

Lovčičky /REPORTÁŽ/ – Doba, kdy mezi sebou o římskou královskou korunu bojovali Filip Švábský a Ota Brunšvický. Bitva u Wassenbergu. Posun o víc než osm set let zpátky v čase. A také porážka takzvaného vzdorokrále, o níž tehdy rozhodl markrabě moravský a král český Přemysl Otakar I. Nejen to čeká na návštěvníky Lovčičské zteče, která vesnici ovládá po celé sobotní odpoledne.

1.5.2016
SDÍLEJ:

Ukázka bitvy u Wassenbergu byla hlavním bodem programu Lovčičské steče, která v sobotu odpoledne ovládla vesnici.Foto: DENÍK/Michaela Martínková

Zpátky do středověku se přenášejí i díky brněnské šermířské skupině Carpe Diem, se kterou obec navázala spolupráci. „Jeden z našich členů v Lovčičkách bydlí, a tak ho napadlo s vedením domluvit, že tam uspořádáme něco k čarodějnicím. Podobnou akci jsme dělali v Habrovanech," uvádí vedoucí Carpe Diem Jaroslav Psota.

Stejně jako před víc než osmi sty lety i dnes díky vojenské taktice Přemysl Otakar I. zabrání ústupu Oty přes město. I navzdory tomu, že Otova armáda byla větší než vojska jeho protivníků. „Scénář bitvy je zinscenovaný podle skutečné události. Ota Brunšvický se vzepřel koruně a v tomto boji je ztrestán," prozrazuje dopředu Psota.

Zatím je ale ještě do boje daleko. I tak už je areál bývalého zemědělského družstva plný lidí. Připravený je totiž doprovodný program, jak jinak než v dobovém duchu. Místem zní středověká hudba doprovázená řinčením kovů a smíchem dětí. Většina z nich postává u stanovišť, kde si můžou vyzkoušet hod oštěpem, střelbu z luku a kuše a také samotný souboj s jedním z rytířů. Ten je několikrát připravený o život. Malí šermíři navzdory jeho prosbám odmítají být milosrdní. Někteří ho probodávají i několikrát.

Všechna stanoviště už obešla například Dana Brodová ze sousedních Otnic se svými dvěma dcerami. „Obě si vyzkoušely jak hod oštěpem na medvěda, tak střílení z kuše a šermířský souboj. Udělali jsme si rodinný výlet, máme tady i prarodiče. Určitě zde zůstaneme až do večera. Inkvizici a upálení čarodějnice si nenecháme ujít," sděluje návštěvnice.

Akci zpestřuje i hadí mág Cave se svým vystoupením. Své mazlíčky pak nechává volně plazit po trávě. Není ale jediným čarodějem, který se v Lovčičkách objevil. Po areálu se prohání nespočet jeho o dost mladších kolegů.

Úderem čtvrté odpoledne startuje zhruba půlhodinová bitva. Diváci jsou nadšení. Někteří jsou i přizvaní a stávají se účastníky boje. Přihlížející jsou svědky napadení pevnosti a nechybí ani střelba z katapultu a děla. Lidem se představení zamlouvá natolik, že chtějí přídavek. Pak je Ota konečně poražený. „Na bojišti je asi padesát šermířů. Ne všichni ale jsou z Carpe Diem," upozorňuje Psota.

Akce se podle něj má stát tradicí. V to doufá i starosta Lovčiček Martin Bartoš. „Pokud sklidí úspěch, určitě ji budeme chtít opakovat i v následujících letech. S Carpe Diem je výborná spolupráce," chválí Bartoš. Podle Brodové se nemusí bát, že se zteč nebude líbit. „Moc se nám tady líbí. I holky jsou spokojené," hodnotí žena.

Autor: Michaela Martínková

1.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Punkeři odjeli z Vyškova, sysli dostali jablka

Vyškov – Ospalé sysly hudba nerušila. Na rozdíl od některých Vyškovanů, kteří diskutují na sociálních sítích o Festu Pod Parou, jenž se na marchanickém letišti konal od minulého čtvrtka. Obyvatelé se už potřetí rozdělili na dva tábory. Část se rozčiluje nad hlasitou produkcí, druzí se je snaží uklidnit. „Jednou za rok se to dá vydržet,“ uvedla například Mirka Dingová.

Křenovický domov pro staré obyvatele už dostává svou podobu

Křenovice - Starší obyvatelé Křenovic se pravděpodobně už příští rok dočkají začátku stavby nového domova pro seniory. Vedení Křenovic už zadalo vypracování jeho architektonického návrhu.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení